چرا هوش مصنوعی نتوانست دنیا را از بحران کرونا نجات دهد؟

به گزارش هدا بلاگ، زمانی که کووید 19 یا همان ویروس کرونا در سرتاسر دنیا همه گیر شد، همه ما سرشار از امید بودیم. تعداد زیادی از کارشناسان فکر می کردند جدیدترین تکنولوژی ها و هوش مصنوعی می توانند در مبارزه با کرونا به قهرمان بدل شوند.

چرا هوش مصنوعی نتوانست دنیا را از بحران کرونا نجات دهد؟

این گروه از متخصصین ماه ها قبل به دقت شرح می دادند که چگونه بعضی راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند ردیابی تماس، مدل سازی پیش گویانه و کشف مواد جدید می تواند این پاندمی کرونا را کنترل نمایند. اما همان طور که می بینید، اوضاع بحرانی کرونا در تعدادی از کشورها کماکان ادامه دارد.

ما هنوز از آغاز این بیماری به اندازه کافی فاصله نگرفته ایم که بتوانیم به طور خونسردانه فرایند اتفاقات را آنالیز کنیم و همچنان مواجهه ما با این بیماری مهلک ادامه دارد. اما در این میان، می توانیم به عدم نقش مؤثر هوش مصنوعی در کنترل گسترش بیماری کرونا بپردازیم.

ردیابی تماس

در میان بسیاری از وعده های اولیه شرکت های فناوری و دولت های متکی بر آن ها، این ایده وجود داشت که ردیابی تماس امکان بازگشایی هدفمند را ممکن می نماید. ایده اصلی این بود که هوش مصنوعی با بهره گیری از اطلاعات ارائه شده می تواند بفهمد که یک مبتلا به ویروس کرونا چند نفر دیگر را مبتلا نموده است. سپس این هوش مصنوعی جادویی قرار بود به افراد یاری کند که از بیماران دور بمانند و با این کار انجام هم زمان قرنطینه و بازگشایی کسب وکارها امکان پذیر می شد.

این یک مثال شاخص از قطع ارتباط میان توسعه دهندگان هوش مصنوعی و واقعیت کلی است. سیستمی که در آن مردم به دولت اجازه می دهند تا هر حرکت آن ها زیر نظر گرفته گردد، تنها می تواند با مشارکت کامل از سوی جمعیتی با ایمان مطلق به دولت امکان پذیر گردد.

به همین خاطر، دیدیم که تنها کشورهای انگشت شماری این طرح را عملی کردند و تا جایی که می دانیم هیچ داده ای مبنی بر موفقیت آمیز بودن این ایده برای کنترل بحران کرونا منتشر نشده است.

مدل سازی

یکی دیگر از حوزه های مهمی که قرار بود هوش مصنوعی نقش مهمی ایفا نماید، مربوط به مدل سازی بود. برای مدتی، در سرخط خبرها شاهد تیترهایی بودیم که در آن ها آمده بود هوش مصنوعی برای اولین بار بحران کرونا را کشف نموده و یادگیری ماشینی می تواند نحوه گسترش آن را دقیقا پیش بینی کند.

متأسفانه مدل سازی یک بیماری همه گیر علمی دقیق نیست. شما نمی تواتید شبکه های عصبی را با استفاده از داده های کووید 19 قدیمی آموزش دهید زیرا چنین داده ای وجود ندارد و کووید 19 یک بیماری تازه نفس محسوب می گردد. این یعنی مدل های ما با حدس و گمان ها آغاز شدند و متعاقباً با داده های جدید در خصوص این بیماری به روز شدند.

به عبارت دیگر، مدل های هوش مصنوعی تقریبا عملکرد مشابه حدس و گمان های ما داشته اند. و آن ها تنها می توانند بخش کوچکی از تصویر کلی را به ما نشان بدهند زیرا ما تنها با داده هایی کار می کنیم که به آن ها دسترسی داریم. باید خاطرنشان کنیم تا 80 درصد از ناقلان بیماری کرونا بدون علامت هستند و تنها کسری از تمام ناقلان مورد آزمایش قرار می گیرند.

آزمایش

اما در خصوص آزمایش چه می توان گفت؟ آیا هوش مصنوعی فرایند آزمایش کرونا را ساده تر ننموده است؟ اگر بخواهیم به این سوال صادقانه جواب بدهیم، باید بگوییم واقعا نه. هوش مصنوعی کارهای زیادی را برای جامعه پزشکی ساده تر نموده ولی نه به شکلی که احتمالا فکر می کنید. در این زمینه یک ربات وجود ندارد که بتوانید شیشه خون درون آن بریزید و به سرعت رنگ سبز یا قرمز را به عنوان جواب آزمایش نمایش دهد.

البته در این زمینه هزاران متخصص هوش مصنوعی مشغول کوشش برای ارائه سیستم های مؤثری هستند تا کار پزشکان راحت تر گردد. اما به طور واقع گرایانه، هوش مصنوعی راهکارهای موثری را برای مقابله با این بیماری ارائه نداده است.

در حال حاضر رانندگان کامیون ها و بعضی از پیک ها برای انتخاب جهت تحویل کالا و اولویت بندی آن ها از هوش مصنوعی استفاده می نمایند. از طرف دیگر باید به مدیریت چراغ های هدایت و رانندگی توسط هوش مصنوعی در بعضی شهرها اشاره کنیم که به انتقال سریع تر آمبولانس یاری می نماید.

این واقعیت که در کشورهای مختلف دنیا آمازون همچنان می تواند بسته ها را (هرچند با تأخیر) تحویل دهد، گواهی بر قدرت هوش مصنوعی است. بدون الگوریتم ها، شرکتی مانند آمازون و پیک های این شرکت نمی توانستند در این بحران به ارائه خدمات خود ادامه دهند. اما در هر صورت هوش مصنوعی برای فرایند آزمایش ویروس کرونا تقریبا هیچ تأثیری نداشته است.

درمان

هوش مصنوعی قرار نیست واکسن این ویروس را پیدا کند. متخصصین می گویند در آینده نزدیک، هوش مصنوعی به راحتی می تواند ترکیبات شیمیایی جدید را کشف کند. مطمئنا پیدا کردن توالی مناسب از پروتئین ها یا فهمیدن اینکه چطور می توانیم ماهیت ویروس کرونا را تغییر دهیم، برای سیستم های فعلی هوش مصنوعی کار راحتی است؟ اما در حقیقت سیستم های هوش مصنوعی فعلی هنوز به چنین مرحله ای نرسیده اند.

با وجود اینکه گوگل و ناسا سال گذشته اعلام کردند که به فزونی کوانتومی دست یافته اند، اما هنوز الگوریتم های کوانتومی مفیدی بر روی این دسته از کامپیوترهای ندیده ایم. دانشمندان و محققان همیشه گفته اند کشف مواد شیمیایی جدید یکی از مسائلی است که کامپیوترهای کوانتومی به راحتی می توانند حل نمایند. اما هنوز تعیین نیست چه زمانی چنین مزیتی عملی می گردد. چیزی که ما می دانیم این است که در سال 2020 هزاران دانشمند در سرتاسر دنیا به سختی مشغول آماده سازی یک واکسن هستند. زمانی که این واکسن ارائه گردد، این دانشمندان هستند که اعتبار موردنظر را به دست می آورند نه تعدادی ربات های کوانتومی.

در نهایت، بیشتر مسائل مربوط به این بیماری مسائل انسانی محسوب می شوند. در این زمینه علم سه پیغام واضح ارائه نموده: بر روی صورت ماسک بزنید، بیش از 2 متر از دیگران فاصله بگیرید و دستان خود را مرتب بشویید. در این رابطه نیازی به یاری هوش مصنوعی نداریم.

اما در نهایت این مطالب به معنای عدم اهمیت هوش مصنوعی نیست. درس هایی که از این بیماری همه گیر آموخته شده، طی سال های بعدی می تواند به سمت ایجاد راهکارهای مؤثرتر مورد استفاده قرار بگیرد.

  • هوش مصنوعی در نبرد با ویروس کرونا چه نقشی دارد؟

منبع: The Next Web

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1242

به "چرا هوش مصنوعی نتوانست دنیا را از بحران کرونا نجات دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا هوش مصنوعی نتوانست دنیا را از بحران کرونا نجات دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید