کاهش معاملات و قیمت مسکن در تهران

به گزارش هدا بلاگ، بر اساس جدیدترین گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی قیمت مسکن در تهران در فروردین ماه سال جاری با کاهش حدود 2 درصدی، به میانگین قیمتی هر متر مربع 15 میلیون و 545 هزار تومان رسید.

کاهش معاملات و قیمت مسکن در تهران

جهت دریافت خدمات انواع الاچیق های زیبا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

بعد از دوماه تعطیلی بنگاه های املاکی به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش معاملات مسکن در پایتخت تا حدود 80 درصد، گزارش فروردین ماه دفتر اقتصاد و برنامه ریزی مسکن وزارت راه از کاهش نسبی قیمت ها در بعضی مناطق 22گانه پایتخت خبر می دهد.

این گزارش که به صورت ماهیانه شرایط بازار مسکن در تهران را به تفکیک مناطق مختلف گزارش می دهد، میانگین قیمت مسکن در اولین ماه بهار 99 را 15 میلیون و 545 هزار تومان اعلام نموده است؛ این درحالی است که این رقم در اسفندماه سال گذشته 15 میلیون و 658 هزار تومان اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش تعداد معاملات ثبت شده در فروردین ماه سال جاری کاهش قابل توجهی نسبت به اسفند سال گذشته داشته است و به رقم 1300 ثبت خرید و فروش خانه در پایتخت رسیده است؛ این رقم در اسفند ماه سال جاری 10 هزار و 242 معامله مسکن بود.

کاهش معاملات که دلیل اصلی آن شیوع کرونا و توقف فعالیت های خرید و فروش مسکن بود باعث شد که قیمت ها در نخستین ماه بهار سال جاری ثابت بماند، در بعضی مناطق کاهش 500 تا 800 هزار تومانی را در هر متر مربع تجربه کند و البته در بعضی مناطق پرتقاضا نیز رشد نسبی را تجربه کند.

بر اساس آمار ارائه شده از بازار مسکن پایتخت در فروردین، قیمت گران ترین منطقه در تهران مثل ماه های گذشته به منطقه یک رسیده است با این تفاوت که در اسفندماه سال جاری قیمت خانه در این منطقه در هر متر مربع بیش از 33 میلیون و217 هزار تومان بود و اکنون با کاهش حدود 2میلیون تومانی، در هر متر مربع 31 میلیون و 920 هزار تومان به فروش می رسد.

ارزان ترین معاملات مسکن پایتخت نیز بار دیگر در فروردین سال جاری در منطقه 18 شهر تهران با میانگین قیمت هر متر مربع 7 میلیون و 118 هزار تومان معامله شده است که البته نسبت به ماه گذشته خود کاهش قیمت حدود 400 هزار تومانی را در هر متر مربع تجربه می نماید.

در منطقه 5 تهران که به طور معمول بیشترین معاملات مسکن پایتخت را به خود اختصاص می دهد، با افزایش قیمت 500 هزار تومانی نسبت به ماه قبل روبرو هستیم و خانه در این منطقه در هر متر مربع به میانگین قیمتی 19 میلیون و 295 هزار تومان رسیده است.

در منطقه 3 پایتخت نیز قیمت خانه حدود یک میلیون تومان کاهش را تجربه نموده است و از میانگین قیمتی 27 میلیون و 616 هزار تومان در اسفندماه به قیمت 26 میلیون و 800 هزار تومان در فروردین سال جاری کاهش یافته است.

با این حال برای منطقه 22 پایتخت که صاحب برج های سربه فلک کشیده و متعددی است و خانه های خالی زیادی نیز در این منطقه وجود دارد شاهد افزایش قیمت در هر متر مربع هستیم. خانه های منطقه 22 در فروردین سال جاری حدود یک میلیون تومان در هر متر مربع افزایش قیمت داشته است و به میانگین قیمتی 15 میلیون و 214 هزار تومان در هر متر مربع رسیده است.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 11 خرداد 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 353

به "کاهش معاملات و قیمت مسکن در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش معاملات و قیمت مسکن در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید