کروناویروس می تواند چه تعداد قربانی بگیرد؟

به گزارش هدا بلاگ، یک مهندس فناوری اطلاعات اقدام با بررسی آمار و احتمالات، شمار تلفات بیماری مهلک کروناویروس که این روزها به شدت در حال شیوع است و موجب اعلام شرایط اضطراری از طرف سازمان بهداشت جهانی شده را حدس کرده است. وی پیش بینی کرده است که کروناویروس در صورت ابتلای 3، 11، 15، 20 و 25 درصدی مردم جهان به این ویروس، چقدر قربانی خواهد گرفت؟

کروناویروس می تواند چه تعداد قربانی بگیرد؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، گای مارتین مهندس فناوری اطلاعات می گوید، اگر فقط سه درصد از مردم چین به کروناویروس مبتلا شوند، تعداد افراد آلوده به بیش از 43 میلیون نفر خواهد رسید که بیش از 900 هزار قربانی خواهد گرفت.

برخی دیگر نیز به شدت در تلاش برای پیش بینی آمار تلفات این بیماری واگیر هستند، به طوری که محققان دانشگاه هنگ کنگ هم پیش بینی خود را در مجله Lancet به اشتراک گذاشته اند.

تعداد مبتلایان به کروناویروس روزانه در حال افزایش است. تا به امروز تعداد مبتلایان به بیش از 24 هزار نفر رسیده است که 492 نفر از آنها در مقابل این ویروس تسلیم شده اند و جان خود را از دست داده اند.

برخی پزشکان در چین سعی کردند به مقامات محلی و بین المللی هشدار دهند که شیوع بیماری از آنچه در ابتدا تخمین زده می شد، بیشتر است و اکنون به جرات می توان گفت که حق با آنها بوده است.

محققان دانشگاهی، افراد متخصص حوزه IT و دیگران در حال کاوش هستند تا پیش بینی کنند که کروناویروس تا کجا پیش می رود.

گای مارتین محاسبات و پیش بینی های خود را بر اساس داده های مربوط به فصل آنفلوانزای 2018 که میزان شیوع بین 3 تا 11 درصد بود، انجام داده است.

طبق تحقیقات وی، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC) تخمین زده است که 42.9 میلیون نفر در فصل آنفلوانزای 2018-2019 مبتلا شدند که میزان آلودگی 12.9 درصدی را نشان می دهد و حدود 647 هزار نفر از آنها در بیمارستان بستری شدند و بیش از 61 هزار فوتی ثبت شد.

مطابق با این اعداد، مارتین پیش بینی های خود را از کروناویروس بر اساس ابتلای 3، 11، 15، 20 و 25 درصدی جمعیت جهان و در نظر دریافت آمار مرگ و میر 2.11 درصدی فعلی انجام داد.

با افزایش درصدها، ارقام وحشتناک و حیرت انگیز می شوند. مارتین با خرد کردن پیش بینی های خود بین چین، ایالات متحده، بریتانیا و کانادا، یک جدول(تصویر زیر) ایجاد کرد.

در این جدول در ستون اول از سمت چپ به راست ابتدا نام کشور، کل جمعیت، تعداد مبتلایان احتمالی، نرخ مرگ و میر و تعداد تلفات نوشته شده است. به عنوان مثال در قسمت بالا، درصد ابتلا سه درصد فرض شده که در چین با جمعیت بیش از یک میلیارد و 437 میلیونی اگر بیش از 43 میلیون نفر مبتلا شوند، بیش از 900 هزار نفر تلفات به جا خواهد ماند. همچنین در آمریکا با جمعیت 331 میلیونی، اگر حدود 10 میلیون نفر مبتلا شوند از این تعداد بالغ بر 209 هزار نفر از بین خواهند رفت. این ارقام برای کشورهای کانادا و بریتانیا نیز طبق جدول به همین شکل است.

وی اعلام کرد که پیش بینی هایش و دیگر پیش بینی ها از این دست، به دلیل وجود ناقل های مختلف، تفاوت سلامتی بدن افراد و میزان انتقال و پروتکل ها از نظر ماهیت بسیار کلی هستند.

وی همچنین گفت: به دلیل اینکه این بیماری ناشی از کروناویروس است، تمایل به جهش دارد و ممکن است کمتر یا بیشتر مسری شود، یا در آینده تلفات بیشتر یا کمتری بگیرد.

مارتین همچنین هشدار داد که او یک مهندس آی تی است و یک اپیدمیولوژیست، پزشک یا متخصص بهتر می تواند این پیش بینی را انجام دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 317

به "کروناویروس می تواند چه تعداد قربانی بگیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کروناویروس می تواند چه تعداد قربانی بگیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید