کشف سیارات فراخورشیدی با تلسکوپ جدید ناسا

به گزارش هدا بلاگ، تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن با استفاده از یک اثر گرانشی که ریزهمگرایی گرانشی نامیده می گردد، سیارات دوردست در قلب کهکشان راه شیری را کشف خواهد نمود.

کشف سیارات فراخورشیدی با تلسکوپ جدید ناسا

تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن با استفاده از یک اثر گرانشی با عنوان ریزهمگرایی گرانشی سیارات دوردست را کشف می نماید

ناسا اعلام نموده است که یک ماموریت جدید برای کاوش درباره سیارات فراخورشیدی -سیاره هایی جدید و خارج از منظومه شمسی ما- ممکن است به کشف مشتری های داغ و کوتوله های قهوه ای منجر گردد.

مشتری داغ یا سیاره تفتیده عنوانی است که به سیارات گازی فراخورشیدی در ابعاد سیاره مشتری داده می گردد که به ستاره خود نزدیک اند. کوتوله های قهوه ای نیز به ستارگان کم جرم و کوچکی گفته می گردد که مانند ستارگان معمولی از خود نوری ندارند و دیده نمی شوند.

تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن با استفاده از یک اثر گرانشی که ریزهمگرایی گرانشی نامیده می گردد، سیارات دوردست در قلب کهکشان راه شیری را کشف خواهد نمود. شوتا میازاکی، دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه اوزاکای ژاپن که درجست وجوی اجرام آسمانی جدید است، می گوید:

ما از این که متوجه شدیم تلسکوپ فضایی رومن می تواند اطلاعاتی به مراتب بیشتر از آنچه که در ابتدا برنامه ریزی شده بود درباره سیارات سراسر کهکشان در اختیار ما بگذارد، بسیار هیجان زده ایم. این که درباره دسته ای از سیارات جدید که آنالیز نشده اند چیزی بیاموزیم، بسیار هیجان انگیز است.

این تلسکوپ با استفاده از قوانین بنیادی کیهان، به اجرام میان ستاره ای نگاه نزدیکتری خواهد انداخت. زمانی که یک جرم عظیم، مانند یک ستاره، از مقابل یک ستاره دورتر می گذرد، نور ستاره دورتر در اطراف ستاره نزدیک، مایل می گردد. این رفتار مانند شکست نور در لیوان، به شکلی است که ستاره نزدیکتر مانند یک عدسی طبیعی رفتار می نماید.

ریزهمگرایی گرانشی زمانی که دو جسم به خوبی در یک راستا قرار گرفته باشند، برای ستاره شناسان به شکل یک روشنایی موقتی ستاره دورتر قابل مشاهده است. دانشمندان با تشخیص ارتعاش های کوچک تداخلی در نور ستارگان، می توانند نتیجه بگیرند که سیاراتی وجود دارند.

دیوید بنت، سرپرست تیم تحقیقاتی ریزهمگرایی گرانشی در مرکز هوافضای گادرد ناسا، می گوید: این پدیده که اثر زالارَپ خوانده می گردد، اختلاف منظر یا دیدگشت وارونه است.

پارالاکس یا اختلاف منظر، بر اساس حرکت ناظر اتفاق می افتد - با گردش زمین به دور خورشید- و تغییراتی را در امتداد بین منبع ستاره ای دور، ستاره عدسی نزدیکتر و ناظر ایجاد می نماید. زالارپ در راستا عکس عمل می نماید و امتداد را بر اساس حرکت منبع، اصلاح می نماید.

این روش می تواند برای سیاراتی به کوچکی مریخ با مدار های وسیع و همچنین سیاره های عظیم با مدار های کوچک که به عنوان مشتری های داغ شناخته می شوند، مورداستفاده قرار بگیرد. نام این اجرام از ابعاد غول آسا و حرارت شدید آن ها گرفته شده است. البته دانشمندان درباره این که چنین سیاراتی چرا وجود دارند، قانع و متقاعد نشده اند. این موضوعی است که مشاهدات جدید می تواند از آن پرده بردارد.

ستارگان ناموفق یا شکست خورده که با عنوان کوتوله های قهوه ای شناخته می شوند، طیفی از ستارگان با ابعاد چهارهزار تا 25هزار برابر جرم زمین را شامل می گردد که برای سیاره بودن بسیار سنگین اند، اما آن قدرهم عظیم نیستند که در آن ها همجوشی هسته ای اتفاق بیفتد.

سامسون جانسون، دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ایالتی اوهایو در کلمبوس و یکی از نویسندگان مقاله ای که در مجله علمی آسترونومیکال ژورنال منتشر شده است و این فرایند ها را آنالیز می نماید، می گوید: ما تعداد زیادی سامانه سیاره ای پیدا کردیم که در مقایسه با سامانه سیاره ای ما عجیب به نظر می رسند، اما هنوز روشن نیست که آن ها عجیب و غریب اند یا ما.

تلسکوپ فضایی رومن (این تلسکوپ پیش از این با عنوان تلسکوپ نقشه برداری میدان باز فروسرخ یا به اختصار WFIRST نامیده می شد) درحالی که به یافتن پاسخ برای دیگر پرسش های عظیم اخترفیزیک کمک می نماید، به ما نیز برای درک بهتر این مسئله کمک خواهد رساند.

منبع: ایندیپندنت

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2403

به "کشف سیارات فراخورشیدی با تلسکوپ جدید ناسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیارات فراخورشیدی با تلسکوپ جدید ناسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید