گزارش عملکرد 6 ماهه شرکت فولاد هرمزگان در سال 99

به گزارش هدا بلاگ، مدیرعامل فولاد هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی گزارشی ازعملکرد 6 ماهه این شرکت در سال 99 را بیان داشت.

گزارش عملکرد 6 ماهه شرکت فولاد هرمزگان در سال 99

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، مهندس فرزاد ارزانی مدیرعامل این شرکت در گفت و گویی صمیمانه ضمن ابراز رضایت از عملکرد تمامی واحدهای این شرکت گفت: هدف ما و همه کارکنان زحمت کش فولاد هرمزگان جهش فراوری و دستیابی به رکورد فراوری سالیانه با فراوری یک میلیون و 500 هزار تن فولاد خام است که برای تحقق آن تمام کوشش خود را به کار خواهیم بست.

فرزاد ارزانی در ابتدای این گفت و گو با اشاره به نقش فولاد هرمزگان در امر اشتغالزایی در استان هرمزگان، تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت را 1532 نفر اعلام داشت و اضافه کرد 2100 نفر نیز به عنوان نیروی پیمانکار در فولاد هرمزگان مشغول به کارند وی درادامه از اهمیت رعایت نکات ایمنی و حفظ سلامت این کارکنان زحمت کش گفت و گفت: سال 99 سالی بسیار متفاوت را آغاز کردیم، ظهور ویروس کرونا لازمه برنامه ریزی های جدیدی در فولاد هرمزگان بود با توجه به اهمیت سلامت کارکنان بلافاصله کمیته پیشگیری از شیوع بیماری کرونا با حضور واحد HSE و به ریاست مدیرعامل به صورت هفتگی دایر گشت. یکی از تصمیمات این کمیته، کاهش زمان و روزهای حضور کارکنان ستادی، تا اواخر اردیبهشت ماه بود. پس از آن نیز حفظ پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی، از ورود کارکنان به سرویس های رفت و آمد تا حضور در محل کار را مد نظر قرارداده و به همین منظور کارکنان ستادی را به دو گروه A , B تقسیم نمودیم تا به صورت روزهای زوج و فرد در محل کار حضور پیدا کنند و روزهای عدم حضور را به صورت دورکاری انجام وظیفه کنند و با تقویت زیر ساخت های اطلاعاتی از قبیل راه اندازی سیستم غربالگری به وسیله اپلیکیش های قابل نصب بر روی موبایل، تبلت، لپ تاپ و ... و همچنین نصب دوربین های حرارتی جهت اندازه گیری دمای بدن کارکنان در هنگام ورود به شرکت و غیره اقدام گشت. فراوری انیمیشن و فیلم ها و پوسترهای اموزشی و توزیع ماسک، مواد ضد عفونی کننده و اقلام بهداشتی نیز یکی دیگر از مواردی بوده که انجام و تا به امروز نیز ادامه دارد. رعایت تمام این موارد درصد ابتلای کارکنان به کرونا و همه گیری این ویروس در بین کارکنان و خانواده های آنان را بحمدا... به حد قابل توجهی تحت کنترل قرار داده است. نکته قابل توجه دیگر، کاهش چشمگیر فرایند ضریب تکرار و ضریب شدت حوادث شرکت در طی نیمه اول سال 99 نسبت به سال 98 بوده است به طوری که ضریب تکرار حوادث کل شرکت از 97/0 به 40/0 کاهش یافته است که بسیار حایز اهمیت است. در این رابطه می توان به کسب گواهینامه ایزو 45001 مربوط به استانداردهای ایمنی و گواهینامه ایزو 14001 مربوط به استانداردهای مدیریتی محیط زیست اشاره نمود.

ارزانی در بیان عملکرد فراوریی این شرکت گفت: با آغاز شیوع ویروس کرونا در چند ماهه گذشته تا به امروز، میزان فراوریات شرکت با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی ادامه داشته و به هیچ وجه شاهد کاهش فراوری در شرکت نبوده ایم.

وی ضمن اظهار تحقق رکورد فراوری ماهیانه تختال با فراوری 137.391 تن در شهریورماه، از فراوری 687 هزار تن تختال در 6 ماهه اول سال 99 علیرغم کاهش تامین برق به دلیل کمبود آن، اطلاع داد.

رشد فراوری 27 هزار تنی آهن اسفنجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر خوب دیگری است که مدیرعامل فولاد هرمزگان به آن اشاره نمود. ارزانی در تکمیل این خبر گفت: واحد احیا مستقیم فولاد هرمزگان در مدت 6 ماهه سال 99 با فراوری 846 هزار تن آهن اسفنجی، نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3 درصد افزایش فراوری داشته است.

ایشان در زمینه ارتقای کیفیت محصولات شرکت، درصد فراوری ذوب های مطابق با سفارش در سال 1399 را 99.54 و درصد فراوری تختال های سالم را 98.62 عنوان نمود و میانگین بسیار خوب درصد فراوری تختال های غیر منطبق با سفارش را 1.38 درصد گفت

ارزانی فرایند کاهشی مصرف انرژی را بسیار ارزشمند اظهار داشت و گفت: در واحد احیا مستقیم میانگین مصرف ویژه انرژی الکتریکی از KWH/TON 110 به KWH/TON 107.4 و در فولاد سازی میانگین مصرف گاز طبیعی از NM3/TON 8.2 بهNM3/TON 6.1 کاهش یافته است.

وی تامین مواد اولیه شامل گندله و آهن اسفنجی را یکی از چالش های شرکت های فولادی بیان داشت که البته فولاد هرمزگان با برنامه ریزی صحیح و عملکرد به موقع موجودی خود را طبق برنامه از پیش معین شده، حفظ کرده است. با توجه به تحریم های ظالمانه کشور آمریکا برنامه ریزی های لازم جهت تامین سفارشات در واحد خرید و کلیه بخش های قطعات یدکی، مواد اولیه و مواد مصرفی به موقع اجرا شده است و در این راستا، شرکت، اقدامات لازم را به عمل آورده است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه های در دست اقدام شرکت، اهم این پروژها را طرح توسعه فولاد هرمزگان بیان نمود و گفت: با حمایت های فولاد مبارکه مقرر شد که ظرفیت فولاد هرمزگان در زیر سقف موجود از 1.5 میلیون به 2 میلیون تن افزایش یابد که عملیات افزایش ظرفیت، از 1.5 به 2 میلیون تن آن در حال اجرا می باشد. ضمن اینکه احداث یک خط نورد ورق عریض (پلیت میل) و همچنین احداث یک واحد احیا مستقیم به ظرفیت 900 هزار تن نیز در دستور کار شرکت قرارگرفته است.

با به بار نشستن خط نورد ورق عریض در فولاد هرمزگان که ظرفیت آن 1.2 میلیون تن در سال است ، ورق های خاص و API فراوری خواهد گشت و به طبع، تنوع محصولات این شرکت، افزایش خواهد یافت. افزایش ظرفیت از 1.5 به 2 میلیون تن در زیر سقف با انجام اصلاحاتی در واحد فولادسازی و ریخته گری و بعضی زیرساخت های شرکت عملیاتی خواهد شد. در همین خصوص پروژه های متعددی در دست اقدام است و بعضی از آنها نیز درآینده نزدیک آغاز به کار خواهد نمود.

احداث واحد فراوری ورق عریض، زمینه دستیابی به ارزش افزوده قابل توجهی برای کلیه ذینفعان در کشور ایجاد خواهد نمود. به عبارت دیگر، تختال فولاد هرمزگان در بخش دیگری از کارخانه به ورق عریض تبدیل خواهد شد.

بر اساس مطالعات اجرا شده از تقاضای بازار، احداث خط پلیت میل مبتنی بر طراحی و فراوری محصول متمایز به لحاظ ابعاد و کیفیت های خاص، به عنوان بهترین استراتژی توسعه سبد محصول گروه فولاد مبارکه در بازار در نظر گرفته شده و حضور پایدار شرکت را در بازارهای داخلی و صادراتی سبب خواهد شد و باعث افزایش قدرت رقابت و افزایش سهم بازار می شود.

از طرفی با توجه به توسعه ظرفیت صنایع کشتی سازی، صنایع نفت و گاز، لوله سازی، صنایع پتروشیمی، پروژه عمرانی، ماشین آلات و ... در سالهای آینده احتیاج این صنایع به ورق های عریض در کشور بیش از پیش با رشد قابل توجهی روبرو خواهد گشت و سهم شرکت فولاد هرمزگان در تأمین احتیاج بازار معین کننده خواهد بود.

وی پروژهای دیگری را در دستور کار دانست که مهمترین آنها را چنین بیان نمود: احداث سیلو و تجهیزات ذخیره سازی آهن اسفنجی، افزایش ظرفیت غبارگیر کوره های فولادسازی و اصلاح و بهینه سازی غبارگیرهای موجودی، احداث واحد گاز زدایی VDOB، توسعه پست برق 230، ایستگاه گاز شماره 2، خط دوم انتقال آب، نصب لنس های اکسیژن در کوره های فولاد سازی، احداث تصفیه خانه جدید، احداث یک واحد فراوری اکسیژن، اصلاحات لازم در ترانسفورماتورهای موجود و رزرو شرکت و ده ها پروژه دیگر.

ارزانی در ادامه گفت: شرکت فولاد هرمزگان به عنوان سازمانی مطرح در صنعت فولاد کشور، همیشه سعی کرده است با به کارگیری رویکرد بهبود مستمر و استراتژی های توسعه سهم بازار، در راستای جلب نظر مشتریان بکوشد و اهداف خود را در زمینه برنامه های فراوری و فروش با دقت بالایی تدوین می کند.

وی در ادامه با اشاره به شرایط سخت تحریم های ظالمانه ای که صنعت فولاد هم از آن ها بی بهره نبوده گفت: بدیهی است این تحریم ها هم حوزه تامین و هم حوزه فروش را نشانه گرفته است. در حوزه تامین از همان ابتدا با تشکیل کارگروه بومی سازی در کنار حمایت از شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری و دانشگاه ها سعی در تامین و بومی سازی اقلام در داخل کشور کرده و موفقیت های بسیاری نیز حاصل شد. در زمینه صادرات محصول اسلب به بازارهای جهانی، عملکرد صادرات شرکت طی شش ماهه ابتدای امسال مطلوب ارزیابی می شود. فولاد هرمزگان در جهت بهبود فاکتورهای قیمت، کیفیت و پایداری در تامین محصول، گام های زیادی برداشته است. سعی شده است تا با اخذ گواهینامه ها و استانداردهای بین المللی، کیفیت خود را به سطح مطلوب جهانی ارتقا داده و از این طریق به عنوان یک برند، خود را در سطح جهانی مطرح نماید که در این ارتباط شرکت می توان به اخذ گواهینامه های ایزو 10004 و 10002 در خصوص رضایت مشتریان و رسیدگی به شکایت مشتریان اشاره نمود.

ارزانی ادامه داد: شرکت به منظور کسب بهترین نتیجه با توجه به شرایط پیش رو، سناریوهای مختلفی را جهت فروش محصولات خود در دستور کار قرار داده است. با این حال انتظار می رود با ارایه تسهیلات، تمهیدات و مشوق های صادراتی بیشتر توسط دولت، حمایت های لازم از صادرات محصولات فولادی به ویژه محصول اسلب به بازارهای جهانی به عمل آید، در زمینه تامین احتیاج بازار داخل و پاسخ گویی مناسب به نورد کاران کشور که در نقشه استراتژی شرکت همیشه به عنوان اولویت اول و یک شاخص اساسی، قلمداد شده، شرکت عملکرد بسیار مطلوبی داشته است به طوری که فروش و عرضه محصول اسلب طی سال های گذشته در بازار داخل هر ساله نسبت به دوره قبل با رشد قابل توجهی روبرو بوده است. میزان فروش داخل در شش ماهه ابتدای سال 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل گواه این مطلب بوده و از رشد 17 درصدی برخوردار بوده است و پیش بینی می شود همین فرایند برای ماههای آینده ادامه داشته باشد. در این ارتباط، شرکت فولاد هرمزگان، نقشه استراتژی فروش خود را معطوف به تامین پایدار محصول اسلب و پاسخگویی حداکثری به احتیاج نوردکاران داخلی کرده و بستر مناسبی را جهت افزایش ظرفیت فراوری آنها و استفاده از تکمیل ظرفیت های خالی نورد کاران بوجود آورده است. در این راستا شرکت سعی کرده است تامین احتیاج صنایع نوردکار به محصول اسلب کیفی خاص برای تحویل به صنایع پایین دستی کشور را مد نظر قرار دهد که باعث صرفه جویی ارزی، خودکفایی و عدم وابستگی به محصولات خارجی و کاهش واردات و لزوم رونق فراوری در صنایع کشور خواهد شد. از طرفی اتخاذ استراتژی فروش محصول اسلب کیفی به بازار داخل نیز برای شرکت باعث سود آوری، افزایش درآمد و ارتقا تکنولوژی خطوط شرکت خواهد شد که فراوری کپسول های گاز CNG، قطعات صنعتی با کربن بالا، ورق های رویه خودرو، صنایع کشتی سازی، فولاد های آلیاژی حاصل از نورد اسلب های کیفی و ... از جمله این دستاوردها می باشد.

وی همچنین از رشد 57 درصدی درآمد شرکت از محل فروش صادراتی و داخلی در شش ماهه سال 99 در مقایسه با شش ماهه سال گذشته اطلاع داد.

ارزانی خبری هم برای سهامداران داشت و گفت: EPS شرکت به ازای هر سهم در شش ماهه نخست امسال 847 ریال می باشد.

ایشان در ادامه تعهد فولاد هرمزگان به مسئولیت های اجتماعی را فرصتی برای خدمت به جامعه دانست و گفت: فولاد هرمزگان در خرداد، تیر و مرداد امسال نیز همچون سال های گذشته با کاهش فراوری در کوره های فولاد سازی خود سبب افزایش تامین برق برای رفاه مردم شریف استان گشت. ضمن اینکه این شرکت با یاری انساندوستانه خود به دانشگاه علوم پزشکی در بحث تجهیز بخش های کرونایی، جشن گلریزان ستاد دیه و آزاد سازی زندانیان جرایم غیر عمد، طرح تکریم ایتام، پویش یاری های مومنانه و یاری های دیگر به بخش های فرهنگی و ورزشی استان و ... همیشه کوشش کرده تا به جامعه خود خدمت کند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1780

به "گزارش عملکرد 6 ماهه شرکت فولاد هرمزگان در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش عملکرد 6 ماهه شرکت فولاد هرمزگان در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید