افزایش تعداد نمایشگاه ها و مکان های فروش صنایع دستی در استان ها

به گزارش هدا بلاگ، معاون صنایع دستی کشور گفت: کوشش می کنیم تا با استفاده از ظرفیت سایر نهادها مانند شهرداری تعداد نمایشگاه ها و مکان های دائم فروش صنایع دستی را در استان ها و سطح تهران به عنوان پایتخت افزایش دهیم، در این زمینه نیز برنامه ریزی کردیم.

افزایش تعداد نمایشگاه ها و مکان های فروش صنایع دستی در استان ها

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، پویا محمودیان امروز سه شنبه 20 خرداد 99 در برنامه تلویزیونی سیمای خانواده شبکه یک ضمن تبریک به هنرمندان و صنعتگران کشور به مناسبت روز دنیای صنایع دستی گفت: هنرمندان صنایع دستی به عنوان گنجینه های زنده بشری محسوب می شوند، ازنظر ما صنایع دستی به عنوان گنج پنهان این کشور و همان داشته ای است که ما را ازلحاظ ثبت شهرها و روستاهای دنیای مان در رتبه یک دنیا قرار داده است و این افتخار را مدیون هنرمندان و صنعتگران کشورمان می دانیم که در 31 استان کشور مشغول فراوری دست آفریده های هنری و صنایع دستی هستند.

او افزود: هنرمندان صنایع دستی ایام سختی را به دلیل شیوع ویروس کرونا سپری می نمایند، امیدواریم با امید بر الطاف الهی هرچه زودتر این ایام سپری شود و دوباره به روزهای خوش صنایع دستی کشورمان برسیم.

محمودیان توضیح داد: 295 رشته صنایع دستی فعال در کشورمان وجود دارد به همین دلیل سومین کشور فراورینماینده صنایع دستی بر اساس تنوع در دنیا هستیم. تنوع رشته های صنایع دستی به قدری زیاد است که در پهنه جغرافیایی ایران بخشی را پیدا نمی کنید که خالی از صنایع دستی باشد.

معاون صنایع دستی کشورمان گفت: بانوان کشور درزمینهٔ صنایع دستی حضور پررنگی دارند به طوری که بیش از 75 درصد حوزه شاغلان و هنرمندان صنایع دستی کشور را زنان توانمند هنرمند تشکیل می دهند که عمدتاً زنان سرپرست خانوار، زنان خودسرپرست و بد سرپرست هستند که با فراوری صنایع دستی و عرضه آن در نمایشگاه های داخلی و خارجی معیشت زندگی خود را تأمین می نمایند.

او با اشاره به نبود امکانات فروش محصولات صنایع دستی در کشور گفت: مبادی فروش یکی از دغدغه های همیشگی ما در دولت و مطالبات جدی هنرمندان صنایع دستی است. جلسه ای روز گذشته با معاون اول رئیس جمهوری به منظور گرامیداشت روز دنیای صنایع دستی داشتیم که یکی از مطالبات معین صنعتگران و هنرمندان این موضوع بود.

محمودیان تأکید کرد: کوشش می کنیم تا در بخش فروش که مشکل اساسی هنرمندان و صنعتگران است باهم افزایی بین دستگاهی بتوانیم برطرف کنیم.

او افزود: در بحث تجاری سازی صنایع دستی که بخشی از آن به برند سازی برمی شود روی شناسنامه اثر تأکیدداریم، اثرهایی که در حوزه صنایع دستی فراوری می شود باید شناسنامه دار باشند تا معینات صنعتگر، تکنیک ساخت و ...معین شود.

معاون صنایع دستی کشور بیان نمود: این روزها به یاری فضای مجازی بسیاری از سایت های تجارت الکترونیک که در حوزه فروش صنایع دستی فعال هستند. در حوزه دیجیتال مارکتینگ و حوزه بازاریابی اسرار می کنیم تا کلیپ های ساخت اثر به منظور نشان دادن ظرفیت های دست سرمایه های ملی مان بر روی سایت قرار بگیرد در این خصوص برنامه ریزی می کنیم.

او افزود: در حوزه حمایت های معنوی بحث ثبت مالکیت های فکری و معنوی هنرمندان شامل ثبت طرح ها، نقوش، تکنیک و دانش سنتی بسیار مهم است. بحث کپی برداری برای هنرمندان و تمامی رسته های کسب وکار به ویژه رشته های هنری مشکل آفرین است.

ثبت 9 رشته در سازمان مالکیت معنوی طی 2 سال گذشته

محمودیان توضیح داد: خوشبختانه در 2 سال گذشته توانستیم 9 رشته را در سازمان مالکیت معنوی در حوزه نشان های جغرافیای بین المللی به نام کشورمان ثبت کنیم تا کپی برداری نشود.

معاون صنایع دستی گفت: در حوزه حمایت های مادی بحث تسهیلات راداریم، از نیمه دوم سال 97 تا خاتمه سال 98 بیش از 37 میلیارد تومان تسهیلات با نرخ 10 درصد، تنفس شش ماهه و بازپرداخت 24 ماهه به فعالان این حوزه برای رونق و توسعه کسب وکارهای صنایع دستی پرداخت شد.

او افزود: در سال جهش فراوری هستیم، صنایع دستی هویت ملی بوده و به عنوان عینی و ملموس ترین بخش فراوری فرهنگی کشورمان محسوب می شود، به این منظور می طلبد تا تمام هم وطنانمان در سال جهش فراوری بااراده جمعی از هنرمندان و صنایع دستی کشورشان حمایت نمایند.

راه اندازی کمپین خرید صنایع دستی ایرانی در فضای مجازی

محمودیان از راه اندازی کمپین خرید صنایع دستی ایرانی اطلاع داد و توضیح داد: این کمپین به منظور حمایت از صنایع دستی ایران در فضای مجازی راه اندازی می شود. صنایع دستی در بعد کاربردی زیاد شده و ادعای ما این است در خانه ایرانی صفرتا 100 خانه را می توان با صنایع دستی تزئین کرد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1089

به "افزایش تعداد نمایشگاه ها و مکان های فروش صنایع دستی در استان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تعداد نمایشگاه ها و مکان های فروش صنایع دستی در استان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید