افزایش موارد سرخک در کشور، احتمال بازگشت بیماری وجود دارد

به گزارش هدا بلاگ، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، نسبت به افزایش موارد بیماری سرخک در کشور هشدار داد.

افزایش موارد سرخک در کشور، احتمال بازگشت بیماری وجود دارد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محسن زهرایی، صبح سه شنبه در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما، گفت: با شیوع کرونا در جهان، شاهد اختلال در فرایند واکسیناسیون اطفال بوده ایم.

وی با اشاره به گزارش های سازمان جهانی بهداشت، اضافه کرد: آنالیز ها و مطالعات نشان داد که 35 درصد افت شاخص های بهداشتی را در دوران کرونا شاهد بوده ایم و این آمار جهانی است.

زهرایی با عنوان این مطلب که در فروردین و اردیبهشت 99، مراجعه خانواده ها برای واکسیناسیون بچه ها کاهش یافت، گفت: پوشش واکسیناسیون در کشور تا قبل از کرونا، 98 تا 99 درصد بود که با شیوع کرونا به زیر 95 درصد رسید.

وی اضافه کرد: البته این پوشش در بعضی از واکسن های عمومی بچه ها به 84 درصد هم رسید و ما نگران این فرایند بودیم.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه برنامه های زیادی به کار گرفته شد تا واکسیناسیون بچه ها دچار مشکل نشود، ادامه داد: بچه ها 6 نوبت واکسن از بدو تولد تا سن مدرسه دارند که در خانه های بهداشت، مراکز سلامت و…، انجام می شود.

زهرایی با عنوان این مطلب که نگران بازگشت بیماری های واگیردار از کشور های همسایه هستیم، گفت: یادمان باشد که در کنار ایران، دو کشور همسایه قرار دارند که هنوز نتوانسته اند بیماری های واگیردار بچه ها را مهار نمایند.

وی اضافه کرد: در کشور همسایه افغانستان پوشش واکسیناسیون بین 70 تا 80 درصد است.

زهرایی با عنوان این مطلب که فلج اطفال 20 سال است در ایران مهار شده است، گفت: اگر در فرایند واکسیناسیون اطفال دچار مشکل شویم، این احتمال هست که بیماری های واگیردار بچه ها دوباره برشود.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، به بیماری سرخک اشاره نمود و اضافه کرد: 32 مورد سرخک در کشور گزارش شده که 10 مورد آن ها در یک هفته اخیر بوده است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ بچه ای نباید بدون واکسن بماند، گفت: سرخک یک بیماری ویروسی است و جزو مسری ترین عوامل عفونی در جهان است که یک فرد مبتلا می تواند 18 نفر را مبتلا کند.

زهرایی ادامه داد: سرخک با واکسیناسیون کنترل می شود، اما اگر پوشش کاهش یابد، دوباره بر می شود.

وی با بیان این مطلب که سرخک به وسیله تنفس منتقل می شود، گفت: این بیماری حتی از فاصله 10 متری هم منتقل می شود.

زهرایی به علائم ظاهری سرخک که دانه های قرمز رنگ روی صورت با تب 40 درجه است، اشاره نمود و اضافه کرد: سرخک حتی در افراد عظیم تر هم می تواند بروز کند.

وی گفت: سرخک بسیار مسری است.

زهرایی با عنوان این مطلب که موج بسیار عظیم سرخک در سال های 81 تا 82 در کشور رخ داد، اضافه کرد: در آن سال ها 11 هزار مورد سرخک در کشور گزارش شد و آن سال ها، بیشتر جوان ها را درگیر می کرد.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، گفت: نهایتاً دو سال پیش توانستیم سرخک را حذف کنیم و الان در منطقه فقط سه کشور بحرین، عمان و جمهوری اسلامی ایران هستند که توانسته اند بر سرخک غلبه نمایند. لذا، نباید اجازه بدهیم این بیماری دوباره باز شود.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2972

به "افزایش موارد سرخک در کشور، احتمال بازگشت بیماری وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش موارد سرخک در کشور، احتمال بازگشت بیماری وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید