بازار داغ چند می گیری جای من امتحان بدی

به گزارش هدا بلاگ، با شروع امتحانات میان ترم در دانشگاه ها،کسب وکار تقلبهای مجازی و همیاران تقلب بار دیگر رونق گرفته است و به نظر می رسد وزارت علوم باید برای امتحانات پایان ترم تدابیری بیندیشد.

بازار داغ چند می گیری جای من امتحان بدی

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از مهر، ترم گذشته بود که آگهی های همیار تقلب و کمک برای حضور در امتحانات آنلاین به لیست مشاغل عجیب اضافه شد، به این صورت که دانشجو برای امتحان مجازی خود، دانشجوی دیگری را استخدام و به او در ازای رساندن تقلب، دستمزد می داد؛ در این شیوه یا فرد همیار مبلغ را تعیین می کرد و یا دانشجو در ابتدا، عنوان درس را مطرح و هزینه آن را هم اعلام می کرد و در ادامه، مکالمات در فضای خصوصی میان دو طرف انجام می گرفت.

پس از آنکه موضوع تقلب های مجازی در فضای رسانه ای مطرح و چندین گزارش در خصوص آن نیز منتشر شد، وزارت علوم نسبت به آن واکنش نشان داد. وزیر علوم، با تأکید بر اینکه دانشجویان حتی به شوخی هم درگیر تقلب نشوند و تقلب امتحانی را بیان نکنند، گفت: تقلب در امتحانات سرانجام ترم جزئی از تقلب علمی محسوب می شود و با متخلفان برخورد خواهیم کرد و البته به صراحت اعلام کرد با پلیس فتا و مجموعه های مرتبط هماهنگی شده و در قالب قانون مبارزه با تقلب با خاطیان برخورد خواهد شد.

امیدواری وزیر علوم برای شوخی بودن تقلب های مجازی !

غلامی این را هم گفته بود که این سیستم ها شناسایی و معرفی شده اند و ما امیدواریم یک شوخی بوده باشد و گر نه گردانندگان این شبکه ها به دردسر خواهند افتاد. افرادی که در فضای مجازی آگهی بدهند که همیار امتحان هستند، به پلیس فتا معرفی می شوند.

پلیس فتا هشدار داد ، با متخلفان در فضای مجازی برخورد می شود

به همین دلیل پلیس فتا نسبت به افرادی که به جای فرد دیگر در امتحانات مجازی شرکت می کنند، هشدار داد. رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا اعلام کرد که این موضوع یک تخلف آموزشی است و برابر آئین نامه دانشگاه و مقررات وزارت علوم با متخلفان برخورد خواهد شد. رجبی همچنین درباره افرادی که اقدام به درج آگهی شرکت در آزمون به جای فردی دیگر کنند نیز گفته بود که چنین اقدامی تخلف آشکار است و قطعاً پلیس با آن برخورد خواهد کرد.

فضا برای تقلب در امتحانات بسته نشد

هرچند دانشگاه ها با تاکید وزارت علوم راهکارهای متعددی را برای حفظ امنیت امتحانات مجازی به کار دریافتد اما باز هم فضا تا حدودی برای تقلب بسته نشد. از طرفی دیگر این راهکارها با اعتراض برخی دانشجویان رو به رو شد. راهکارها به این صورت بود که امکان برگشت به سوالات قبلی در آزمون مجازی برای دانشجو وجود نداشت، زمان آزمون محدود بود، در سوالات چند گزینه ای، چینش گزینه ها برای دانشجویان تغییر می کرد و نمونه های دیگر…

در این بین موضوعی که بیش از همه دانشجویان را کلافه کرده بود، قطعی اینترنت در حین امتحان بود و یا اینکه صفحه مورد نظر به یکباره رفرش می شد و دانشجو را از صفحه امتحان خارج می کرد و در نهایت مردودی دانشجو را رقم می زد.

ترم جدید کرونایی و زمزمه های دوباره تقلب در امتحانات میان ترم

حال که ترم جدید کرونایی دانشجویان در جریان بوده و امتحانات میان ترم در حال برگزاری است، باز هم زمزمه های تقلب در فضای مجازی شنیده می شود و همیاران امتحان در فضای مجازی بیدار شده اند و در گعده ها و گروه های غیررسمی دانشجویی، برای مشارکت اعلام آمادگی می کنند. البته وزارت علوم سعی کرده با توصیه هایی به دانشگاه ها اثربخشی تقلب های مجازی را کم کند به طوری که تاکید کرده دانشگاه ها در ترم جدید به ارزیابی مستمر دانشجویان بیش از قبل توجه داشته باشند و صرفاً به نمره امتحان در سرانجام ترم اکتفا نکنند.

برخی دانشگاه ها از جمله دانشگاه علم و صنعت نیز در پی یافتن راه حل های مناسبی برای امتحانات مجازی در ترم جدید هستند تا به گفته مسئولان این دانشگاه هم عدالت رعایت شود و از طرفی دیگر بیشترین شباهت را به امتحان حضوری داشته باشد.

به جای تو امتحان می دهم، نمره بالا با کمترین زمان !

یکی از این گروه ها در فضای مجازی چندین هزار عضو دارد و همه نوع تعاملی صورت می گیرد؛ از سفارش کارهای تحقیقاتی، تایپ، مقاله، ترجمه تا اعلام آمادگی برای پاسخ به سوالات امتحانی! پیغام های تبلیغاتی هم به این شکل است؛ انجام آزمون سایت نهاد، کلیه دروس عمومی و معارف، میانگین نمره بالا و تحویل کمترین زمان، یا مثلاً دانشجویی پیغام می گذارد هر کسی در درس دینامیک مسلط هست بیاد پی وی امتحان دارم 200 هزار تومن میدم هرکسی خواست بیاد پی وی، دانشجوی دیگری درخواست خود را این طور مطرح می کند سلام کسی آزمون میان ترم فیزیولوژی مباحث سلول قلب و تنفس میده؟ هزینه شم تا 30 تومنم باشه میدم حتماً خبر بدید

وقتی همیاران تقلب، کلاهبردار از آب در می آیند

البته هستند افرادی که پس از واریز پول متوجه می شوند، از آنها کلاهبرداری شده و قرار نیست کسی به جای آنها امتحان دهد، در این شرایط تنها اقدامی که می توانند انجام دهند این است که در همان گروه آیدی فرد را اعلام می کنند و می گویند فردی با چنین آیدی از او کلاهبرداری کرده است. هرچند با سرچ در گروه، دیگر همچین آیدی وجود ندارد و حذف شده است!

نکته قابل توجه دیگر اینکه شنیده ها حاکی از آن است که حتی برخی اساتید به ازای دریافت مبلغی در رساندن تقلب به دانشجو کمک می کنند. با این حال همیشه هم بحث پول در میان نیست و برخی دانشجویان ترم بالایی از سر مرام و معرفت به دانشجویان در امتحانات کمک می کنند که این نیز در نوع خودش جالب است!

تدابیر وزارت علوم و دانشگاه ها در ترم جدید چیست؟

مسئولان دانشگاه ها ترم گذشته را یک ترم ویژه توصیف می کردند و حتی برخی دانشگاه ها از جمله دانشگاه تهران تاکید کرد که نگاه مدارا گونه ای به دانشجویان داشتند و حتی به اساتید تاکید کرده بودند در برگزاری آزمون ها و تدوین و طراحی سوالات امتحانات سرانجام ترم هم ملاحظات ویژه ای داشته باشند؛ حال که دانشگاه ها تجربه یک ترم کرونایی را پشت سر گذاشته اند، باید دید که در ترم پیش رو چه تدابیری را برای امتحانات لحاظ خواهند کرد. آیا باز هم نگاه مدارا را در پیش خواهند گرفت و یا سیاست های خاصی را برای برگزاری یک امتحان با کیفیت اجرایی خواهند کرد.

ترم گذشته اعلام نشد که بالاخره با چه تعداد از صفحات مجازی که تقلب علمی را ترویج می دهند، برخورد شده و وزارت علوم هم گزارشی در این خصوص اعلام نکرد. این انتظار می رود که با توجه به مجازی بودن دوباره امتحانات، برای حفظ امنیت و عدالت و استانداردهای آموزشی راهکارهای مناسب تری برای امتحانات دانشجویان در نظر گرفته شود. چرا که با توجه به شرایط موجود و مشاهدات در فضای مجازی، همچنان تقلب در امتحانات مجازی مثل آب خوردن انجام می شود و راهکارهای به کار گرفته شده، بازدارنده نیست…

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2240

به "بازار داغ چند می گیری جای من امتحان بدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار داغ چند می گیری جای من امتحان بدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید