برترین داروی کمکی در مبارزه با آنفلوانزا

به گزارش هدا بلاگ، بدترین قسمت ابتلا به آنفلوانزا، کنار آمدن با عوارض بالینی آن است که به نظر می رسد هیچ راه گریزی از آن نیست. اما شاید بتوان تا سرانجام دوره بیماری، لرز، درد عضلات، سردرد و تب را با داروهایی نظیر تامی فلو قابل تحمل تر کرد.

برترین داروی کمکی در مبارزه با آنفلوانزا

طبق تعریف سرویس سلامت ملی بریتانیا، آنفلوانزا مانند سرماخوردگی، ازبیماری های تنفسی مسری است که عامل ویروسی دارد و داروی ضدویروسی اوسلتامیویر [oseltamivir] یا تامی فلو به بدن یاری می نماید سریع تر بهبود یابد.

دکتر دانیل آلن، متخصص پزشکی خانواده و از پزشکان کلینیک پزشکی کلیولند، با لیست کردن اثرات جالب توجه این دارو، آن را یکی از راهکار های گذراندن آسان دوران نقاهت سرماخوردگی معرفی نموده است.

تامی فلو چیست؟

تامی فلو که با نام اوسلتامیویر نیز شناخته می گردد، یک داروی ضدویروسی خوراکی است که برای پیشگیری و درمان انواع خاصی از آنفلوانزا به کار می رود. این دارو فقط با نسخه پزشک ارائه می گردد و برای موثر بودن، باید مصرف آن را طی 48 ساعت اولیه پس از احساس نشانه های بیماری شروع کنید. با تجویز پزشک، این دارو را دو بار در روز به مدت پنج روز مصرف خواهید کرد.

این دارو چه اثری دارد؟

تامی فلو با پروتئین هایی که ویروس آنفلوانزا برای تولیدمثل استفاده می نماید، تداخل می یابد و به سیستم ایمنی بدن زمان می دهد تا آن را از بین ببرد. دکتر آلن می گوید: تامی فلو می تواند برای جلوگیری از عفونت، چنانچه مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در معرض آن مصرف گردد، به کار آید.

اما اگر مدتی است که به بیماری مبتلا شده اید، نیز می تواند برای مهار نشانه ها و کوتاه کردن زمان بهبودی مفید باشد.

محققان می دانستند که مصرف تامی فلو ظرف 48 ساعت پس از شروع نشانه های بیماری می تواند حدود یک روز از طول دوره بیماری، که معمولا هفت تا 10 روز طول می کشد، بکاهد. اما یک مطالعه جدیدتر نشان داد که در بیماران 65 ساله و بالاتر، که بیماری شدیدتر و نیز سایر مسائل سلامتی داشتند، با مصرف تامی فلو می توان دو تا سه روز از طول دوره بیماری کاست.

هرچند تامی فلو در مبارزه با آنفلوانزا موثر است، دکتر آلن هشدار می دهد که این دارو برای سایر عفونت های ویروسی، مانند سرماخوردگی یا کووید-19 بی اثر است. مصرف این دارو در درمان عفونت های باکتریایی نیز تاثیری ندارد.

چه کسانی می توانند تامی فلو مصرف نمایند؟

تامی فلو برای افرادی که بیشتر در معرض خطرند، مانند افراد دارای مسائل سیستم ایمنی یا مسائل ریوی، برترین انتخاب است. بعضی از این مسائل عبارتند از:

- دیابت

- آسم یا سایر اختلالات تنفسی

- بیماری های کبدی، خونی، یا عصبی

- بیماری قلبی یا بیماری مزمن کلیوی

تامی فلو بعلاوه برای کسانی که به طرز چشمگیری اضافه وزن دارند، گزینه مناسبی است.

حتی اگر به هیچ یک از این بیماری ها دچار نباشید، ممکن است پزشک شما تشخیص دهد که مصرف تامی فلو برای شما مفید است.

دکتر آلن خاطرنشان می نماید: حتی یک فرد سالم تر نیز ممکن است احساس کند که مصرف آن موثر است، زیرا طول بیماری را کوتاه می نماید و خطر عوارض پیچیده تر را کاهش می دهد.

تامی فلو بعلاوه ممکن است خطر سرایت بیماری به دیگران، مانند بچه ها خردسال یا بزرگسالان مسن تر، را، به ویژه در طول اپیدمی آنفلوانزا، کاهش دهد.

عوارض و خطرات

این دارو نیز مانند هر داروی دیگری، عوارضی دارد که نباید آن ها را نادیده گرفت و همان طور که پیش تر اشاره کردیم، فقط باید با تجویز پزشک و با درنظر گرفتن شرایط بیمار، تجویز و مصرف گردد. اسهال، سردرد، حالت تهوع یا استفراغ، چند نمونه از عوارض این دارو است که ممکن است در بعضی افراد دیده گردد.

با این حال، پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا بهتر از هر درمانی است و بهتر است با هدایت و مشورت پزشک خود، حتما واکسن آن را در شروع فصل ابتلا تزریق کنید.

منبع: فوت و فن / independentpersian.com
انتشار: 3 مهر 1401 بروزرسانی: 3 مهر 1401 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3573

به "برترین داروی کمکی در مبارزه با آنفلوانزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین داروی کمکی در مبارزه با آنفلوانزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید