بودجه های پراکنده در زمینه مسئولیت اجتماعی نظام مند شود

به گزارش هدا بلاگ، رئیس اتاق اصفهان تأکید کرد: مشارکت بنگاه های اقتصادی و آحاد مردم در امر محرومیت زدایی یکی از مدل های پیروز است که باید بکار گرفته شود.

بودجه های پراکنده در زمینه مسئولیت اجتماعی نظام مند شود

مسعود گلشیرازی، در جلسه کمیسیون مسئولیت های اجتماعی و تشکل ها که با حضور معاون امور مالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار گشت، مدل نجم یا همان نظام جامع مواسات را توضیح داد و بر لزوم قانون گذاری مجلس در این حوزه در کنار سیاست گذاری دولت در راستای نظام مند شدن بودجه های پراکنده در زمینه مسئولیت اجتماعی تأکید کرد.

گلشیرازی، با اشاره به مقوله محرومیت زدایی و اینکه دولت ها به تنهایی قادر به حل این موضوع نیستند، تأکید کرد: مشارکت بنگاه های مالی و آحاد مردم در امر محرومیت زدایی یکی از مدل های پیروز است که باید بکار گرفته شود. نقش اتاق بازرگانی، مشاور سه قوه در راستای بهبود محیط کسب وکار است و باید توجه داشت هرچند که بنگاه ها تمکن مالی داشته باشند اما تا جامعه شاد نباشد رضایت حاصل نمی شود ازاین رو لازم است نظام دوسویه مواسات بین فعالین مالی و مردم و پروژه های محرومیت زدایی ایجاد کنیم.

او با بیان اینکه در حوزه اقتصاد تنها بحث درامد و سود مطرح نیست و رفتار اجتماعی نیز از عوامل تعیین کننده است،

رئیس اتاق اصفهان اضافه نمود: اتاق اصفهان در دوره نهم با رویکرد تکامل اتاق تعامل گرا با قوای سه گانه به اتاق نسل سوم، موضوع مسئولیت اجتماعی را مدنظر قرار داد؛ امروز لازم است تا با یک ادبیات مالی به این موضوع ورود شود همان طور که درگذشته فعالین مالی که در بازار مشغول به کار بودند به عنوان گره گشای مردم نیز ایفای نقش می کردند.

او با مطرح کردن موضوع مالیات بنگاه ها پیشنهاد داد تا با قانون گذاری شرایطی فراهم شود تا دولت به عنوان سیاست گذار، پروژه های مربوط به محرومیت زدایی را تعریف و اجازه داده شود تا بخشی از مالیات به صورت مستقیم توسط بنگاه های مالی صرف اجرای این برنامه تحت عنوان مسئولیت اجتماعی شود.

گلشیرازی سپس در خصوص طرح نجم یا نظام جامع مواسات، توضیحاتی بیان نمود و گفت: مدل نجم قاعده مند کردن میزان اثربخشی در مسئولیت اجتماعی است و باید بودجه های متفرق مسئولیت اجتماعی با تعریف پروژه و راستا، هدایت شده و هدف مدار شود.

حجت میرزایی، معاون امور مالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ضمن تقدیر از فعالیت های ارزنده اتاق اصفهان با تأکید بر این نکته که تفاوت بارزی نسبت به دوره های قبل در اتاق رخ داده است، گفت: مسئولیت اجتماعی دامنه ای بسیار گسترده دارد و پرداخت نقدی بخش کوچکی از این مقوله است. صیانت از محیط زیست، ارتقا و حفظ میراث فرهنگی، کمک به شادابی جامعه، حوزه پزشکی و خدمات درمان همگی در این حوزه قرار می گیرند و لازم است به تمامی آن ها توجه شود.

معاون امور مالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیان نمود: با پرداختن به موضوع مسئولیت اجتماعی نه تنها به توان خواهان کمک می شود بلکه با رفع فقر و.. امنیت کلی برای تمامی آحاد جامعه فراهم خواهد شد؛ ازاین رو تصمیم بر آن است تا نظام نامه مسئولیت اجتماعی در استان تدوین و تقسیم کار در میان بنگاه های مهم انجام شود.

او پیشنهاد داد: در استان اصفهان با توجه به بروز خشک سالی در منطقه شرق لازم است تا با مطالعه نمونه های مشابه خارجی، یک پاردایم شیفت صورت گیرد؛ علاوه بر این مهاجرت نیروی کار متخصص و درنتیجه آن کمبود نیروی کار در استان از مسائل جدی استان است که باید بر توانمندسازی نیروی کار تمرکز شود.

میرزایی، در بخش پایانی صحبت های خود بر این نکته تأکید کرد که لازم است حجم انبوه کمک ها با برنامه ریزی و تعریف نظام نامه مسئولیت اجتماعی هدفمند شده و به صورت شفاف و آشکار به پروژه های تعریف شده اختصاص داده شود.

او درخواست کرد: اتاق متن پیش نویس را در قالب تفاهم نامه مشترک اتاق و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ارائه دهد تا پیگیری های لازم انجام شود.

مجتبی کاروان، نائب رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی اتاق اصفهان نیز در ادامه گفت: در حال حاضر نهادهای مختلف در استان اصفهان به صورت جداگانه و پراکنده در حوزه مسئولیت اجتماعی ایفای نقش می کنند که لازم است تمامی این نهادها مجتمع شوند و یک اقدام منسجم شکل بگیرد.

نائب رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی اتاق اصفهان، با اشاره به حرکت شکل گرفته در اتاق اصفهان از زمان شیوع بیماری کرونا، گفت: اتاق اصفهان در حوزه های مختلف مثل توزیع بسته های معیشتی، پزشکی و همچنین تهیه تبلت برای دانش آموزان اقداماتی را صورت داده است و در حال حاضر بانک اطلاعاتی خوب و جامعی در دست داریم و لازم است با سیاست گذاری وزارت رفاه الگو یا مدلی برای انسجام این گونه فعالیت ها تهیه شود.

بهنام ابراهیمی، جانشین دبیر کل اتاق اصفهان نیز در بخشی از این نشست، مدل نجم یا نظام جامع مواسات را به صورت مفصل تشریح کرد و گفت: تهیه نقشه جامع فقر و نیازمندی های کشور، ایجاد زیرساخت تجمیع اطلاعات و تجربیات نهادهای خیریه، ایجاد زیرساخت پرداخت مستقیم به پروژه ها و افراد، ایجاد زیرساخت شفافیت و گزارش دهی برای یک یک پروژه ها، اتصال خیرین و نهادهای خیریه به پروژه ها، اتصال سامانه به نظام مالیات و ایجاد حق انتخاب به افراد و نهادها برای نحوه هزینه کرد مالیاتشان، ایجاد نرخ تبدیل های متفاوت برای پروژه های با اولویت های متفاوت از جمله مواردی است که در این طرح صورت می گیرد.

بهنام ابراهیمی استفاده از انگیزه های انسان محبت آمیز افراد در پرداخت مالیات و در نتیجه کاهش فرار مالیاتی، برگرداندن اعتماد عمومی به نحوه هزینه کرد درآمدهای مالیاتی و درآمدهای نهادهای حاکمیتی، استفاده از نظارت عمومی و منطقه ای برای بهبود کیفیت عرضه خدمات عمومی را از جمله مزایای این مدل برشمرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2565

به "بودجه های پراکنده در زمینه مسئولیت اجتماعی نظام مند شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه های پراکنده در زمینه مسئولیت اجتماعی نظام مند شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید