(تصاویر) پلیس زنان در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس

به گزارش هدا بلاگ، علی رغم آداب و رسوم و قوانین سختگیرانه در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و محدودیت هایی که در مورد کار زنان توسط این جوامع اعمال می شود، زنان در این کشورها موقعیت های امنیتی بلندپایه ای را به دست آورده اند و برای حفظ ثبات کشورشان در کنار نیروهای امنیتی تلاش می کنند.

(تصاویر) پلیس زنان در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس

به گزارش ایسنا، سایت خلیج (فارس) آنلاین در گزارشی درباره جایگاه امنیتی زنان در شش کشور عرب حوزه خلیج فارس نوشت: طی دوره گذشته دولت های شش کشور عضو شورای همکاری خلیج (فارس) با به خدمت دریافت زنان در زندان ها، دفاع مدنی در بخش های امنیتی و فرودگاه ها، نقش برجسته زنان در بخش های امنیتی و نظامی را مورد توجه قرار دادند.

وظایف و جایگاه پلیس زن در بین کشورهای حاشیه خلیج (فارس) متفاوت است؛ چراکه برخی از آنها از همان ابتدا به خدمت دریافت زنان در بخش های امنیتی را مورد توجه قرار دادند و در برخی دیگر از آنها این مسأله به دلایل اجتماعی با تأخیر صورت گرفت.

درخواست های کشورهای حوزه خلیج (فارس) به لزوم ورود سریع زنان به بخش امنیتی و نظامی بسنده نکرده و مجمع زنان نظامی در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) که در سال 2014 در بحرین برگزار شد، خواستار وضع یک استراتژی یکپارچه با هدف تشویق ورود زنان به بخش های نظامی و اجرایی شدن آن شد.

این مجمع همچنین خواستار تأسیس اداره کل پلیس زنان در مقر دبیرخانه عمومی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) شد تا میان اداره های پلیس زنان در این کشورها هماهنگی ایجاد کند.

پلیس زنان قطر

قطر با ایجاد راهی برای ثبت نام زنان در بخش های مختلف امنیتی و اختصاص دوره های آموزشی برای آنها، به ورود زنان در کار پلیس و وزارت کشور توجه ویژه ای داشته است.

توجه قطر به حضور زنان در دستگاه های امنیتی از رأس قدرت در این کشور سرچشمه می گیرد و تمیم بن حمد آل ثانی، امیر این کشور در سال 2018 قانونی را صادر کرد که امکان سربازگیری داوطلبانه زنان را فراهم می کند.

طبق این قانون، ثبت نام زنان دارای 18 سال برای خدمت ملی سربازی اختیاری است.

پلیس زنان در امارت

امارات از سال 1978 پلیس زنان را مورد توجه قرار داد و یک مدرسه پلیس زنان را تأسیس کرد تا از این طریق زنان را برای عمل به مسؤولیت شان در قبال کشورشان آماده کند.

علاقه امارات به مشارکت زنان در امور پلیس و فعالیت امنیتی از طریق تأسیس انجمن پلیس زنان در سال 2013 افزایش یافت تا با این اقدام در رده 26 پلیس زنان در جهان قرار بگیرد.

هدف انجمن پلیس زنان امارات برجسته سازی و تقویت نقش زنان در زمینه های مختلف پلیس است.

پلیس زنان عربستان

عربستان سعودی دیرتر از دیگر کشورهای این منطقه مشارکت زنان در فعالیت های امنیتی را مورد توجه قرار داد، طوری که نخستین مرکز پلیس در این کشور مارس 2012 و با هدف پیگیری موارد شخصی، مالی و املاک و مستغلات تأسیس شد.

وزارت کشور عربستان چند شرط را برای به خدمت دریافت زنان در پلیس در نظر گرفته است؛ ازجمله این شروط می توان به تابعیت و اصالت سعودی، شرط سنی 25 سال تا 35 سال، کمتر نبودن قد از 155 سانتیمتر، تناسب میان قد و وزن و مدرک تحصیلی دبیرستان به بالا اشاره کرد.

پس از پنج سال از تأسیس نخستین مرکز پلیس زنان در عربستان، شماری از زنان این کشور به بخش زنان مرکز ملی عملیات یکپارچه پیوستند.

همچنین با صدور مجوز برای رانندگی زنان در عربستان، برخی زنان نیز به راهنمایی و رانندگی این کشور ملحق شدند.

پلیس زنان کویت

کویت در سال 2009 اجازه ورود زنان به اداره پلیس این کشور را داد و جابر الخالد، وزیر کشور وقت کویت تصمیم شورای وزیران این کشور برای پیوستن زنان به پلیس را صادر کرد.

بالاترین درجه ای که زنان کویت در وزارت این کشور به دست آورده اند سرهنگ دوم بوده و به زنانی داده شده که از همان زمان صدور تصمیم شورای وزیران به خدمت دستگاه امنیتی کویت درآمده بودند.

طبق آمار رسمی تعداد زنان پلیس در کویت حدود 652 زن در مأموریت و پست های مختلف هستند.

وزارت کشور کویت شرایط سختی را برای ملحق شدن زنان به دستگاه های امنیتی این کشور وضع کرده است؛ ازجمله این شروط می توان به پیروی از قوانین ظاهر نظامی، استفاده نکردن از لوازم آرایشی و زیورآلات، رنگ نکردن موها، استفاده نکردن از لاک و کاشت ناخن و استفاده نکردن از وسایل ارتباطی بدون کسب اجازه اشاره کرد.

پلیس زنان بحرین

بحرین ازجمله برجسته ترین کشورهای عرب حوزه خلیج (فارس) در توجه به پلیس زنان به شمار می رود، طوری که تأسیس پلیس زنان در این کشور به سال 1970 باز می گردد.

زنان در بحرین مناصب اصلی مختلفی را در دستگاه های امنیتی از جمله مشاور وزیر امور پلیس زنان، دستیار رئیس امنیت عمومی، مدیر پلیس زنان و مدیر پلیس خدمات اجتماعی به خود اختصاص داده اند.

پلیس زنان در بحرین در نهادها و بخش هایی مختلف این کشور ازجمله؛ فرودگاه، پلیس راهنمایی و رانندگی، زندان و بخش های مختلف دولتی مشغول خدمت هستند.

پلیس زنان عمان

عمان از سال 1972 زنان را در امور پلیس به خدمت گرفته است و این کشور از جمله نخستین کشورهای عرب حوزه خلیج (فارس) به شمار می رود که دو زن را به تفتیش زنان در فرودگاه بیت الفلج اختصاص داد و همچنین چند زن دیگر را در اداره تحقیقات جنایی به خدمت گرفت.

طبق اعلام پلیس عمان، وزارت کشور عمان تعدادی از زنان را به اداره زندان های این کشور ملحق کرده است و اولین گروه پلیس زنان در سال 1974 استخدام شد و شامل 17 زن و دختر بود.

همطبق گفته وزارت کشور عمان، همه این دخترها مشابه مردان آموزش های نظامی را در مدرسه آموزش پلیس گذراندند و با گذشت سال ها تعداد افسران زن پلیس در این کشور افزایش یافت.

منبع: فرارو
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1169

به "(تصاویر) پلیس زنان در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصاویر) پلیس زنان در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید