جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی در ایران است، توقف بازخوانی به دلیل امتناع نمایندگان کشورها از مسافرت

به گزارش هدا بلاگ، درباره آخرین شرایط جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی و اظهارات مقامات کانادا مبنی بر توقف دانلود اطلاعات جعبه سیاه، گفت: در حال حاضر شیوع کرونا مسئله ای است که در همه جهان وجود دارد در این راستا کشور کانادا نیز به علت توقف سفرها موضوع توقف دانلود جعبه سیاه را مطرح نموده است.

جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی در ایران است، توقف بازخوانی به دلیل امتناع نمایندگان کشورها از مسافرت

* مکاتبه با روسای کمیسیون آنالیز سانحه کشورهای مرتبط با بوئینگ اوکراینی

وی ادامه داد: ما پیش از این با رئیس کمیسیون آنالیز سانحه کشور کانادا و روسای آنالیز سانحه کشورهای مرتبط با سانحه مکاتباتی داشتیم.

وی افزود: اما فعلا هم به دلیل شیوع کرونا و توقف مسافرت ها اطلاعات آن دانلود نمی گردد و کار متوقف است.

* جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی همین جا در سازمان هواپیمایی است

رئیس کمیسیون آنالیز سانحه سازمان هواپیمایی کشوری درباره مطرح شدن انتقال جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی به کشور ثالث گفت: حال حاضر جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی همین جا در سازمان هواپیمایی کشوری است.

کانادا این هفته به ایران خاطرنشان کرد برای یک مدت نامحدود دانلود و تحلیل جعبه سیاه یافت شده از لاشه هواپیمای 752 اوکراین را متوقف نموده است.

حسن رضایی فر، در این باره گفت که ایران نمایندگان 8 کشور را برای سفر به لابراتواری در اروپا برای شروع این فرایند دعوت نموده است، اما این کشورها خواهان به تعویق افتادن این تحقیقات به علت شیوع ویروس کرونا شده اند.

رضایی فر گفته است: اکنون، به علت ویروس کرونا، برای بعضی از کشورها، برنامه ریزی یک سفر غیرممکن است.

یک مقام کانادایی تایید کرد که ایران در روز دوشنبه با این کشورها تماس گرفته و تمامی آنها پاسخ داده اند در حال حاضر مسافرت غیرممکن است و شاید زمانی دیگر.

کیتی فاکس، رئیس هیئت امنیت حمل و نقل گفت کشورها می خواهند نمایندگان خودشان در این جلسه دانلود شخصا حضور داشته باشند.

وی در بیانیه ای خاطرنشان کرد: از این رو، دانلود و تحلیل صداهای ضبط شده باید تا زمانی که شرایط به اندازه کافی برای مسافرت امن بهبود یابد، به تاخیر بیفتد... در حال حاضر، نمی گردد پیش بینی کرد که چه زمانی این اتفاق می افتد.

* به محض آماده شدن شرایط بازخوانی جعبه سیاه شروع می گردد

بنابراین گزارش پیش از این نیز وزیر راه و شهرسازی درباره بازخوانی جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی در یک برنامه رادیویی گفته بود: جعبه سیاه هواپیما دو بخش و حافظه دارد، حافظه اول برای گفت وگوهای ابتدایی خلبان با برج مراقب است و حافظه دوم درباره دستوراتی است که به خلبان داده می گردد که درون این جعبه سیاه ذخیره می گردد، به این دو حافظه جعبه سیاه گفته می گردد.

به گفته محمد اسلامی شرکت هایی که هواپیمایشان دچارسانحه است، از کمپانی نرم افزاری به آن ها داده می گردد که درون آن دیتا وجود دارد، برای هواپیمایی که در ایران پرواز می نمایند نرم افزار را داریم، اما هیچ شرکتی این هواپیما اوکراینی را در ایران پرواز نمی دهد جز خود اوکراینی ها. به همین دلیل ما نرم افراز بازخوانی را نداریم.

اسلامی گفته بود: نرم افزار فقط چند آیتم را برداشت می کرد و ما کوشش می کردیم که آن را بگیریم. یکی از مسائلی که وجود دارد این است که جعبه سیاه در سانحه دچار آسیب شده و یک بخش اصلی آن شکسته است. اگر کارخانه بوئینگ در آن مشارکت نکند ممکن بود دیتا از بین رود. به همین دلیل ریسک خواندن این دیتا بازیابی فیزیک جعبه سیاه بود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی با کمپانی بوئینگ و فرانسه و اوکراینی مکاتبه کردیم، هم فرانسه و هم اوکراینی ها اعلام آمادگی کردند، اوکراینی ها اخیراً خاطرنشان کردند که آمادگی بازخوانی جعبه سیاه را دارند و در حال حاضر در حال مذاکره هستند به محض اینکه شرایط آماده گردد ما هم مسئله ای نداریم.

اسلامی در پاسخ به اینکه چرا کشورهای دیگر اصرار دارند که جعبه سیاه به خارج از کشور بیرون برود، گفت: موضوع مسئله پیچیده ای نیست، آمریکایی ها به دنبال این هستند که از هر حادثه ای یک اتفاق تروریستی درست نمایند و دشمنی نمایند، اما کمیته آنالیز سانحه در حال آنالیز است، اوکراین و شرکت سازنده جز لاینفک آنالیز سانحه هستند و به محض اینکه شرایط آماده شد بازخوانی جعبه سیاه شروع می گردد. درحال حاضر آنالیز میدانی، انجام آزمایش های قطعات تا این لحظه پشت سر گذاشته است و کرونا کار را متوقف نموده است، بعد از این شرایط این را دنبال می کنیم.

شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با شماره پرواز 752 در ساعت 6:12 از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کی اف پرواز نموده بود، پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت 6:18 در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران دچار حادثه شد و سقوط کرد.

هواپیما دارای 167 مسافر و 9 نفر خدمه پروازی بود که همه سرنشینان آن جان باختند؛ اغلب مسافران این پرواز یعنی حدود 140 نفر ایرانی بودند.

فارس

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 417

به "جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی در ایران است، توقف بازخوانی به دلیل امتناع نمایندگان کشورها از مسافرت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی در ایران است، توقف بازخوانی به دلیل امتناع نمایندگان کشورها از مسافرت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید