جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی کجاست؟

به گزارش هدا بلاگ، رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری درباره مطرح شدن انتقال جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی به کشور ثالث گفت: حال حاضر جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی همین جا در سازمان هواپیمایی کشوری ایران است.

جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی کجاست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، حسن رضایی فر رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری درباره آخرین شرایط جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی و اظهارات مقامات کانادا مبنی بر توقف دانلود اطلاعات جعبه سیاه، گفت: در حال حاضر شیوع کرونا مسئله ای است که در همه دنیا وجود دارد در این راستا کشور کانادا نیز به علت توقف سفرها موضوع توقف دانلود جعبه سیاه را مطرح کرده است.

بیشتر بخوانید: کانادا دانلود جعبه سیاه پرواز 752 اوکراین را متوقف کرد

  • مکاتبه با روسای کمیسیون بررسی سانحه کشورهای مرتبط با بوئینگ اوکراینی

وی ادامه داد: ما پیش از این با رئیس کمیسیون بررسی سانحه کشور کانادا و روسای بررسی سانحه کشورهای مرتبط با سانحه مکاتباتی داشتیم. وی اضافه نمود: اما فعلا هم به دلیل شیوع کرونا و توقف مسافرت ها اطلاعات آن دانلود نمی شود و کار متوقف است.

  • جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی همین جا در سازمان هواپیمایی است

رئیس کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری درباره مطرح شدن انتقال جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی به کشور ثالث گفت: حال حاضر جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی همین جا در سازمان هواپیمایی کشوری است.

به گزارش فارس، کانادا این هفته به ایران گفت برای یک مدت نامحدود دانلود و تحلیل جعبه سیاه یافت شده از لاشه هواپیمای 752 اوکراین را متوقف کرده است.

حسن رضایی فر، در این باره گفت که ایران کنندگان 8 کشور را برای سفر به لابراتواری در اروپا برای آغاز این فرایند دعوت کرده است، اما این کشورها خواستار به تعویق افتادن این تحقیقات به علت شیوع ویروس کرونا شده اند. رضایی فر گفته است: اکنون، به علت ویروس کرونا، برای برخی از کشورها، برنامه ریزی یک سفر غیرممکن است.

یک مقام کانادایی تایید کرد که ایران در روز دوشنبه با این کشورها تماس گرفته و تمامی آنها پاسخ داده اند در حال حاضر مسافرت غیرممکن است و شاید زمانی دیگر. کیتی فاکس، رئیس هیئت امنیت حمل و نقل گفت کشورها می خواهند کنندگان خودشان در این جلسه دانلود شخصا حضور داشته باشند.

وی در بیانیه ای گفت: از این رو، دانلود و تحلیل صداهای ضبط شده باید تا زمانی که شرایط به اندازه کافی برای مسافرت امن بهبود یابد، به تاخیر بیفتد... در حال حاضر، نمی شود پیش بینی کرد که چه زمانی این اتفاق می افتد.

  • به محض آماده شدن شرایط بازخوانی جعبه سیاه آغاز می شود

بنابراین گزارش پیش از این نیز وزیر راه و شهرسازی درباره بازخوانی جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی در یک برنامه رادیویی گفته بود: جعبه سیاه هواپیما دو بخش و حافظه دارد، حافظه اول برای گفت وگوهای ابتدایی خلبان با برج مراقب است و حافظه دوم درباره دستوراتی است که به خلبان داده می شود که درون این جعبه سیاه ذخیره می شود، به این دو حافظه جعبه سیاه گفته می شود.

به گفته محمد اسلامی شرکت هایی که هواپیمایشان دچارسانحه است، از کمپانی نرم افزاری به آن ها داده می شود که درون آن دیتا وجود دارد، برای هواپیمایی که در ایران پرواز می کنند نرم افزار را داریم، اما هیچ شرکتی این هواپیما اوکراینی را در ایران پرواز نمی دهد جز خود اوکراینی ها. به همین دلیل ما نرم افراز بازخوانی را نداریم.

اسلامی گفته بود: نرم افزار فقط چند آیتم را برداشت می کرد و ما تلاش می کردیم که آن را بگیریم. یکی از مسائلی که وجود دارد این است که جعبه سیاه در سانحه دچار آسیب شده و یک بخش اصلی آن شکسته است. اگر کارخانه بوئینگ در آن مشارکت نکند ممکن بود دیتا از بین رود. به همین دلیل ریسک خواندن این دیتا بازیابی فیزیک جعبه سیاه بود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی با کمپانی بوئینگ و فرانسه و اوکراینی مکاتبه کردیم، هم فرانسه و هم اوکراینی ها اعلام آمادگی کردند، اوکراینی ها اخیراً گفتند که آمادگی بازخوانی جعبه سیاه را دارند و در حال حاضر در حال مذاکره هستند به محض اینکه شرایط آماده شود ما هم مسئله ای نداریم.

اسلامی در پاسخ به اینکه چرا کشورهای دیگر اصرار دارند که جعبه سیاه به خارج از کشور بیرون برود، گفت: موضوع مسئله پیچیده ای نیست، آمریکایی ها به دنبال این هستند که از هر حادثه ای یک اتفاق تروریستی درست کنند و دشمنی کنند، اما کمیته بررسی سانحه در حال بررسی است، اوکراین و شرکت سازنده جز لاینفک بررسی سانحه هستند و به محض اینکه شرایط آماده شد بازخوانی جعبه سیاه آغاز می شود. درحال حاضر بررسی میدانی، انجام آزمایش های قطعات تا این لحظه پشت سر گذاشته است و کرونا کار را متوقف کرده است، بعد از این شرایط این را دنبال می کنیم.

به گزارش فارس، روز چهارشنبه 18 دی ماه 98 بود که یک ففرایند هواپیمای بوئینگ 800-737 متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با شماره پرواز 752 در ساعت 6:12 از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کی اف پرواز کرده بود، پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت 6:18 در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران دچار حادثه شد و سقوط کرد.

هواپیما دارای 167 مسافر و 9 نفر خدمه پروازی بود که همه سرنشینان آن جان باختند؛ اغلب مسافران این پرواز یعنی حدود 140 نفر ایرانی بودند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 399

به "جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید