حضور پررنگ دانش بنیان ها و استارتاپ ها روی تابلوی بورس

به گزارش هدا بلاگ، دستیار معاون علمی و فناوری در امور تامین مالی و سرمایه گذاری، گفت: در حال حاضر 35 شرکت دانش بنیان بزرگ وارد بورس شده اند و هم اینک 5-4 شرکت استارتاپی و دانش بنیان نیز آمادگی ورود به بورس را دارند تا اسامی شان روی تابلو قرار بگیرد.

حضور پررنگ دانش بنیان ها و استارتاپ ها روی تابلوی بورس

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، سرمایه گذاری در بورس می تواند نقش بسیار زیادی در رونق مالی داشته باشد. چون با این کار منابع مالی مورد نیاز بنگاه های مالی برای توسعه فعالیت ها تأمین شده و در نتیجه رونق کسب وکار، اشتغال زایی و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور را به دنبال خواهد داشت.

در این میان چند سالی است که شرکت های دانش بنیان در زیست بوم های مختلفی فعالیت می کنند و با تلاش های روزافزونی که دارند قدم های بزرگی در رشد و تعالی بازارهای داخلی و خارجی کشور برداشته اند و اما از غافله ای به نام بورس هم عقب نمانده اند و در حال حاضر شاهدیم که اسم 40 شرکت بزرگ دانش بنیانی بر روی تابلوی بورس خودنمایی می کند.

بورس و بازار سرمایه در کشورهای پیشرفته حرف اول را می زنند

علیرضا دلیری دستیار معاون علمی و فناوری در امور تامین مالی و سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به خبرنگار، گفت: بورس و بازار سرمایه در کشورهایی که پیشرفت می کنند حرف اول را می زنند و تامین مالی شان را از طریق بازار سرمایه انجام می دهند و چون پول به سمت فعالیت های تولیدی می رود قطعاً تاثیر بسزایی در اقتصاد می گذارد؛ بنابراین هرچه بتوانیم بازار بورس را تقویت کنیم بهتر است.

وی گفت: شرکت هایی که فعال نباشند، رشد نداشته باشند و یا سنتی باشند تا یک شرکتی که پایه دانشی داشته باشد و تحقیق و توسعه قوی داشته باشد و مرتب محصولات و آپشن های مدنظر را ارتقاء دهد قطعا می تواند در رشد سهام و رشد شاخص بورس تاثیرگذار باشد که شرکت های دانش بنیان نیز از این نوع هستند و تاثیرشان روی بازار سرمایه متفاوت تر از شرکت هایی که مواد یا سیمان تولید می کنند.

دانش بنیان ها با رشد و توسعه قادر به تغییر بازار سرمایه هستند

دستیار معاون علمی و فناوری در امور تامین مالی و سرمایه گذاری اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان مرتب در حال رشد و تغییر هستند و از واحد تحقیق و توسعه به واحدهای تولیدی خروجی دارند و مدام به فکر رشد و ارتقای محصول هستند که می توانند بازار سرمایه را تغییر دهند.

دلیری اضافه کرد: ما در این زمینه حمایتی، فایلی باز کردیم که بتوانیم تامین مالی شرکت های دانش بنیان بزرگ را از طریق بورس انجام دهیم چون تامین مالی پایدارتر و سررسید دارد و می تواند روی ارزش سایر سهامداران که ذی نفع های اولیه هستند تاثیرگذار باشد.

آمادگی 5 شرکت استارتاپی و دانش بنیانی برای ورود به بورس

وی ادامه داد: در چند سال گذشته بستری فراهم کردیم تا دانش بنیان ها بتوانند وارد بورس شوند. در حال حاضر اسامی حدود 500-450 شرکت روی تابلوهای بورسی است که از این تعداد 35 شرکت دانش بنیانی و بزرگ هستند. 5-4 شرکت جدید یا استارتاپی هم در حال آماده سازی هستند که بزودی اسامی شان روی تابلو قرار گیرد و به 40 شرکت برسیم که عدد قابل توجهی است و اعتقاد داریم که این درصد باید بیشتر شود و اگر شرکت های دانش بنیان های تک و استارتاپ ها بتوانند روی بورس تاثیر قابل توجهی داشته باشند و روی تابلو قرار گیرند قطعاً روی رشد شاخص، جذب منابع و تحول اقتصاد تاثیرگذار خواهند بود.

دستیار معاون علمی و فناوری در امور تامین مالی و سرمایه گذاری اضافه کرد: رشد دانش بنیان ها با سایر شرکت هایی که روی تابلو هستند متفاوت است. زمانی که شرکت ها را مقایسه می کنیم می بینیم که ارزش سهام دانش بنیا ن ها 22 برابر، برخی 19 برابر و برخی نیز 13 برابر شده اند یعنی میانگین شرکت ها بالاتر از 6 برابر شده است. این نشان دهنده این است که این شرکت ها مرتب رشد کرده اند و ارزش سهام روی افزایش شاخص بورس هم تاثیر دارد.

انواع صندوق های بورسی

وی در ادامه گفت: 7-6 فایل دیگر در بازار سرمایه داریم که یکی از آنها صندوق جسورانه است که صندوق های سرمایه گذاری جسورانه معمولا بین 50 تا 60 درصد دارایی خود را روی سهام پروژه های نوپا سرمایه گذاری می کنند و مابقی سرمایه شان در اوراق با درآمد ثابت و یا سپرده بانکی سرمایه گذاری می شود.

دلیری به راه اندازی پلتفرم های تامین مالی جمعی نیز اشاره کرد و گفت: این صندوق در بورس راه اندازی شده و 4 مجوز دارد و پول های خرد جامعه را جمع می کند و افرادی که می خواهند روی پول های جزئی مثل 200-100 هزار تومان سرمایه گذاری کنند را شامل می شود.

دستیار معاون علمی و فناوری در امور تامین مالی و سرمایه گذاری اضافه کرد: تابلوی بورس ایده و داریی فکری نیز داریم که تابلوی فعالی است. تابلوی دیگری نیز در فرابورس راه اندازی شده که به عنوان تابلوی دانش بنیان اسمی است که برای شرکت های کوچک و نوپا هستند و هنوز به سمت بزرگ شدن پیش نرفته اند، از این طریق می توانند وارد بورس شوند و به تالار اصلی راه یابند.

وی گفت: در زمینه های مختلفی مانند اوراق بدهی در حال مذاکره هستیم و در نظر داریم در بورس ایرانی شاخصی طراحی کنیم که در شورای عالی بورس و شاخص دانش بنیانی ملاک های ارزیابی شرکت ها باشد و قطعا با اتفاقاتی که می افتد به سمتی برویم که لینک بین دانش بنیان و بازار سرمایه لینک قابل قبولی در سال 1400 باشد.

انتهای پیام/

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 782

به "حضور پررنگ دانش بنیان ها و استارتاپ ها روی تابلوی بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور پررنگ دانش بنیان ها و استارتاپ ها روی تابلوی بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید