خبرنگاران انگلیس پس از سه ماه، کشف گونه جدید کرونا را فاش کرد

به گزارش هدا بلاگ، لندن - خبرنگاران - رئیس کمیته مشورتی دولت انگلیس (NERVTAG) در زمینه بیماری های تنفسی فاش کرد که ویروس کرونا اولین بار 31 شهریور شناسایی شد. این در حالی است که مقامات لندن تا دو هفته پیش این خبر را کتمان نموده بودند.

خبرنگاران انگلیس پس از سه ماه، کشف گونه جدید کرونا را فاش کرد

به گزارش پنجشنبه شب خبرنگاران، پیتر هوربی در نشستی که پروفسور نیل فرگوسن و وندی بارکلی سایر اعضای این کمیته شرکت داشتند اعلام کرد که تا به امروز یک هزار و 700 جهش ژنتیکی در ویروس کرونا دیده شده است.

وی با بیان اینکه در 10 درصد از همه نمونه های مثبت کرونا در انگلیس، نقشه ژنتیکی ویروس خوانده می گردد ادعا کرد که دلیل کشف گونه جدید کرونا در انگلیس این است که نزدیک به نیمی از موارد خواندن نقشه ژنتیکی ویروس در دنیا در انگلیس انجام می گردد.

بر اساس مطالب اظهار شده در این جلسه گونه جهش یافته کرونا از سپتامبر (شهریور) وجود داشته اما فقط در 8 دسامبر (18 آذر) دانشمندان متوجه خطرناک بودن آن شده و در 11 دسامبر (21 آذر) آن را اعلام نموده اند.

به گفته سخنرانان این نشست، گونه جدید تا 70 درصد مسری تر بوده و بارِ (load) ویروسی افراد مبتلا به آن بالاتر است. این می تواند به دلیل توان بازتولید زیادتر این ویروس باشد.

احتمال مبتلا شدن افراد زیر 15 سال در مقایسه با ویروس قدیمی بیشتر است. به گفته آنها این رفتار ویروس کرونا که بچه ها را کمتر مبتلا می کرد یک رفتار استثنایی بود، چرا که بیماری های تنفسی ویروسی معمولاً بچه ها را بیشتر مبتلا می نمایند. اما اکنون به نظر می رسد ویروس جدید بچه ها و بزرگسالان را به طور یکسان مبتلا می نماید.

در بخش دیگری از این تبادل نظر عنوان شد که در هفته های گذشته گسترش انفجار گونه این ویروس جدید در مدارس لندن و جنوب انگلیس مشاهده شده است. این موضوع اکنون موجب شکل گیری تردید هایی در مورد بازگشایی مدارس پس از تعطیلات کریسمس شده است.

در پاسخ یکی از نمایندگان که آیا احتمال دارد ویروس جدید از کشورهای دیگر اروپایی به ویژه کشورهای شرقی وارد شده و محصول انگلیس نباشد، یکی از اعضای کمیته علمی گفت در حالی که این فرض احتمال دارد اما هنوز شواهدی برای آن وجود ندارد و به این ترتیب باید پذیرفت این ویروس در انگلیس جهش یافته است.

در پی ابزار نگرانی از اینکه آیا ویروس جدید نسبت به واکسن های موجود مقاوم خواهد بود یا نه، کارشناسان اظهار داشتند که هنوز شواهدی در دست نیست که نشان دهد واکسن موثر نخواهد بود. با این حال و با توجه به نوع جهش ویروس و افزایش میزان تکثیر آن به نظر می رسد نگرانی هایی از این بابت وجود دارد.

در ادامه شرح یکی از اعضای کمیته علمی مبنی بر اینکه گاه روشهای درمانی می تواند موجب جهش یا درواقع گزینش فرگشتی جهش های مقاوم گردد یکی از نمایندگان این سوال را بیان کرد که آیا امکان دارد این جهش محصول مداخله های درمانی به وسیله واکسن جدید باشد. در پاسخ گفته شد که برای این فرض شواهدی وجود ندارد، ضمن اینکه در 21 سپتامبر که این ویروس برای اولین بار مشاهده شده، هنوز واکسن به طور عمومی مورد استفاده نبوده است. البته باید به خاطر داشت که آزمایش های انسانی در آن موقع در حال اجرا بوده است.

از مطالب اظهار شده دیگر اینکه مطالعه روی این نوع جهش یافته در ماه های سپتامبر، اکتبر و نوامبر در جریان بوده و انتها در ماه دسامبر خطرات آن اعلام شده است. این دانشمندان اظهار داشتند که گرچه از وجود این ویروس خبر داشته اند اما مطمئن نبوده اند که مسری تر و عفونی تر از نمونه اصلی است. با این حال در اوایل دسامبر پس از حصول اطمینان بلافاصله آن را اعلام نموده اند.

این کارشناسان عنوان کردند که هنوز نمی توان با اطمینان گفت که تغییرات ژنتیکی در این ویروس منتهی به چه تغییری در رفتار آن خواهد شد. همچنین شواهدی در دست نیست که این ویروس بیماری متفاوت تری ایجاد کند یا به واکسن موجود مقاوم باشد.

روز گذشته وزیر بهداشت انگلیس با بیان اینکه ویروس جهش یافته دیگری در آفریقای جنوبی کشف شده کوشش کرد اخبار مرتبط با ویروس جهش یافته انگلیسی را کمرنگ جلوه دهد. این در حالی است که بیماری کووید19 به طور کلی در قاره آفریقا حضور چندانی در مقایسه با سایر نقاط دنیا ندارد. سوزان هاپکینز از مرکز بهداشت عمومی انگلیس گفت ویروس آفریقای جنوبی یک جهش کاملاً متفاوت بوده و ربطی به نوع انگلیسی ندارد.

سیاستمداران انگلیسی به خوبی می دانند که گونه جدید ممکن است نسبت به واکسن موجود مقاوم باشد.

مقامات انگلیس با وجود اطلاع از وجود ویروس جدید و امکان انتقال آن به بچه ها و حتی مشاهده شیوع در بعضی از مدارس جنوب انگلیس مدارس این کشور را از ماه سپتامبر بازگشایی کردند.

همچنین بوریس جانسون کمیته پارلمانی پیشگیری از بیماری های همه گیر موسوم به (THRCC) را شش ماه قبل از همه گیری کرونا منحل نموده بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2166

به "خبرنگاران انگلیس پس از سه ماه، کشف گونه جدید کرونا را فاش کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انگلیس پس از سه ماه، کشف گونه جدید کرونا را فاش کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید