خبرنگاران کاهش التهاب بازار خودرو با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه

به گزارش هدا بلاگ، تهران- خبرنگاران- معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قیمت های فعلی خودروها در بازار مورد تایید وزارتخانه نیست، از طراحی طرح مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد که در صورت تصویب از مابه التفاوت قیمت درب کارخانه و حاشیه بازار و از معامله گران خودرو مالیات اخذ می شود.

خبرنگاران کاهش التهاب بازار خودرو با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه

مهدی صادقی نیارکی روز جمعه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی خبرنگاران اضافه کرد: تصویب این اقتصادیات ویژه که به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به ستاد اقتصادی دولت رفته، می تواند حضور دلالان و واسطه گران را در این بازار کمرنگ کند.

وی بیان داشت: التهاب بازار خودرو ناشی از التهاب در بازارهای موازی بورس، طلا، سکه، ارز، مسکن و غیره است و از سال های گذشته برخی روی خودرو به عنوان کالای سرمایه ای سرمایه گذاری کرده و می کنند.

واقعی سازی قیمت خودرو

معاون امور صنایع وزارت صنعت اظهارداشت: واقعی سازی قیمت خودرو یکی از مهمترین مسائل در این صنعت است و وزارت صنعت با رهاسازی و آزادسازی قیمت ها مخالف است.

به گفته این مقام مسوول، قیمت خودروها باید بر اساس افزایش قیمت نهاده های تولید اصلاح شود تا خودروسازان دچار زیان عملیاتی نشوند.

وی ادامه داد: تداوم زیان عملیاتی در ادامه تبدیل به زیان انباشته شده که به مطالبات قطعه سازان منتقل شده یا ورشکستگی خودروسازان را به دنبال دارد.

صادقی نیارکی یادآورشد: اکنون عمده ورودی های این صنعت شامل مواد و محصولات پتروشیمی، پلیمری و فلزات در بورس یا به قیمت های جهانی معین می شود و به همین دلیل باید خودرو به گونه ای قیمت گذاری شود که این صنعت پیشران که لوکوموتیو تعداد بسیار دیگری از صنایع است، همچنین زنجیره تامین مرتبط با آن دچار زیان نشوند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت گفت: به همین دلیل تغییرات قیمت نهاده های تولید هر سه ماه یک بار و با اثربخشی تورم بخشی بانک مرکزی بررسی شده و اجازه معین قیمت های جدید به خودروسازان داده شده است.

صادقی نیارکی در عین حال گفت: خودروسازان نیز باید با افزایش بهره وری و واگذاری دارایی های مازادشان، بر روی پروژه ها و پلتفرم های جدید و ارتقای داخلی سازی محصولات فکر کنند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت بیان داشت: امروز که مشارکت شرکت های خارجی به حداقل رسیده، شاهد خوداتکایی بالایی در خودروسازی کشور هستیم.

رشد 18 درصدی تولید خودرو

معاون امور صنایع وزارت صنعت گفت: تا روز شنبه گذشته (25 مرداد) تولید خودرو در کشور در هم سنجی با پارسال رشد 18 درصدی داشته و خودروسازان پیروز به تولید 351 هزار و 895 دستگاه خودرو شدند.

صادقی نیارکی ادامه داد: در این مدت تحویل خودروها در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد هفت درصدی داشته و تعداد خودروهای ناقص مانده کف کارخانجات 25 هزار دستگاه کمتر است.

وی اضافه کرد: همچنین رشد 13 درصدی ایفای تعهدات معوق خودروسازان را در این مدت شاهد هستیم که به 215 هزار و 477 دستگاه رسیده است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت یادآورشد: این مهم با کنترل برنامه های پیش فروش خودروسازان در سال گذشته محقق شده و انتظار می رود در دو ماه آینده تعهدات معوق خودروسازان به صفر رسیده و فقط تعهدات جاری داشته باشند.

وی گفت: از نیمه دوم پارسال تا امروز متوسط تولید مجموع روزانه چهار هزار دستگاهی دو خودروساز بزرگ کشور را شاهدیم که مشروط به منطقی شدن قیمت ها، تخصیص ارز و تامین مواد اولیه می تواند تداوم یابد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1381

به "خبرنگاران کاهش التهاب بازار خودرو با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کاهش التهاب بازار خودرو با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید