خطر برگزیت برای اقتصاد انگلیس جدی است

به گزارش هدا بلاگ، بانک گلدمن ساکس هشدار داد عدم توافق با اتحادیه اروپا تا سه برابر بیشتر از کرونا به اقتصاد انگلیس آسیب بزند.

خطر برگزیت برای اقتصاد انگلیس جدی است

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان بی سی، کارشناسان اقتصادی بانک گلدمن ساکس در تحلیلی با هشدار نسبت به عواقب شدید شکست مذاکرات برگزیت برای اقتصاد انگلیس نوشتند: اگر انگلیس و اتحادیه اروپا بدون دستیابی به توافقی مشخص به قوانین سازمان تجارت جهانی رجوع کنند، اقتصاد انگلیس دچار پیامدهای سنگینی خواهد شد که تبعات آن احتمالا دو تا سه برابر بیشتر از پیامدهای کرونا خواهد بود.

به گفته این تحلیل گران، خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا آخرین چیزی خواهد بود که می تواند برای اقتصاد انگلیس خوب باشد چرا که با توجه به کرونا و تعطیلی کسب و کارها، همین حالا نیز نفس های اقتصاد این کشور به شماره افتاده است.

هفته گذشته برخی منابع خبری در دولت انگلیس گفته بودند بوریس جانسون- نخست وزیر این کشور ماه اکتبر را مهلت قانونی دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا مشخص کرده و دستور داده است پس از انقضای این مدت، انگلیس بدون توافق به مذاکرات انتها دهد.

در گزارش بانک گلدمن ساکس از بخش صنعت به عنوان آسیب پذیرترین بخش اقتصاد این کشور نام برده شده است چرا که بخش بزرگی از زنجیره تامین و بازار هدف صنایع انگلیسی را کشورهای عضو اتحادیه اروپا تشکیل می دهند.

در ماه ژوئیه اقتصاد انگلیس 6.6 درصد رشد کرد اما هنوز سطح تولیدات ناخالص داخلی این کشور با قبل از بحران کرونا فاصله زیادی دارد و تداوم بلاتکلیفی ناشی از برگزیت می تواند بار دیگر باعث منفی شدن رشد اقتصادی شود.

اتحادیه اروپا تا به امروز با بسیاری از درخواست های انگلیس برای دسترسی به بازارهای خود مخالفت کرده است و این اتفاق در شرایطی می افتد که طرف انگلیسی خواستار امضا یک توافق تجارت آزاد مشابه توافق اتحادیه اروپا با کانادا و برخی دسترسی های بیشتر شده است. انگلیس تا به امروز با ژاپن پیمان تجارت آزاد امضا کرده و به دنبال امضای پیمان مشابهی با آمریکا، هند و اتحادیه اروپا است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1584

به "خطر برگزیت برای اقتصاد انگلیس جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر برگزیت برای اقتصاد انگلیس جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید