داروی پیشنهادی ترامپ برای پیشگیری از کووید 19، بی تاثیر اعلام شد

به گزارش هدا بلاگ، پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند داروی مالاریا که دونالد ترامپ آن را برای پیشگیری از ابتلا به کووید 19 مصرف نموده بود، تاثیری نشان نداده است.

داروی پیشنهادی ترامپ برای پیشگیری از کووید 19، بی تاثیر اعلام شد

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، داروی مالاریا که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام نموده بود که آن را برای پیشگیری از ابتلا به کووید 19 مصرف می نماید، در آزمایش ها باخت و بی تاثیر شناخته شد.

نتایج این پژوهش نشان می دهند که داروی موسوم به هیدروکسی کلروکین (Hydroxychloroquine) که برای درمان انواع مشخصی از مالاریا مورد استفاده قرار می گیرد، اثری در پیشگیری از ابتلا به کروناویروس ندارد و تاثیر آن فقط به اندازه یک دارونما است. به نظر نمی رسد که این دارو، آسیب جدی به همراه داشته باشد؛ با وجود این حدود 40 درصد عوارض جانبی را شامل می گردد که بیشتر معده را تحت تاثیر قرار می دهند.

دکتر دیوید بولویر، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما با دیدن نتایج این آزمایش، واقعا ناامید شدیم. هدف ما این بود تا یک پژوهش باکیفیت انجام دهیم زیرا شواهدی که تا به امروز در خصوص این دارو به دست آمده اند، بی نتیجه بوده اند.

هیدروکسی کلروکین و یک داروی مشابه موسوم به کلروکین (chloroquine) که برای پیشگیری و درمان مالاریا به کار می رود، از ماه مارس و با شروع تبلیغات ترامپ در خصوص آنها، موضوع بسیاری از بحث های علمی بوده اند. هیدروکسی کلروکین مدت هاست که برای درمان مالاریا، لوپوس و روماتیسم مفصلی مورد استفاده قرار می گیرد اما هیچ پژوهش بزرگی نشان نداده است که این دارو و یا کلروکین می توانند برای بیماران مبتلا به کروناویروس، ایمن یا موثر باشند. حتی نتایج بعضی از پژوهش ها حاکی از این است که داروهای مذکور می توانند با ضررهایی همراه باشند.

مقامات فدرال آمریکا نیز پیشتر به دلیل خطر عوارض جانبی این دارو به خصوص مشکل قلبی، در خصوص استفاده از آن در فضایی به غیر از بیمارستان و پژوهش های رسمی هشدار داده بودند.

گزارش هایی که در اوایل ماه جاری منتشر شدند، نگرانی هایی را در خصوص حدود 15 هزار بیمار مبتلا به کووید 19 مطرح کردند که به مصرف داروهای مالاریا اقدام نموده بودند و خود را در معرض ابتلا به مشکل قلبی یا حتی خطر مرگ قرار دادند.

بولویر و همکارانش در این پژوهش، 821 نفر داوطلب که در آمریکا و کانادا ساکن بودند، مورد آنالیز قرار دادند. شرکت کنندگان یا با یک فرد مبتلا به کووید 19 زندگی می کردند و یا به خاطر کار خود در معرض خطر ابتلا به کووید 19 قرار داشتند.

این آنالیز، چهار روز پس از قرار دریافت آنها در معرض افراد بیمار شروع شد. شرکت کنندگان به صورت تصادفی و به مدت پنج روز، قرص های دارونما و یا هیدروکسی کلروکین را دریافت کردند. نه بیماران و نه پزشکان آنها نمی دانستند که بیمار چه دارویی را دریافت می نماید.

پس از 14 روز، 12 درصد از کسانی که دارو مصرف نموده بودند و 14 درصد از کسانی که دارونما مصرف نموده بودند، مبتلا شدند اما این تفاوت به قدری کم بود که می توان گفت شاید فقط به صورت تصادفی پیش آمده است.

بولویر ادامه داد: می توان گفت که این دارو اساسا تاثیری در پیشگیری از ابتلا به کووید 19 ندارد. ما برای تایید این دارو باید اثرات بیشتری مشاهده کنیم تا بتوانیم در خصوص استفاده از آن و همچنین عوارض جانبی آن در پیشگیری از بیماری نظر بدهیم.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 800

به "داروی پیشنهادی ترامپ برای پیشگیری از کووید 19، بی تاثیر اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی پیشنهادی ترامپ برای پیشگیری از کووید 19، بی تاثیر اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید