زندگی تان گل می گردد (اینفوگرافیک)

به گزارش هدا بلاگ، سال جدید در راه است و ما هنوز نمی دانیم کرونا کی تمام می گردد؟ آیا دوباره همه سال را با ما خواهد بود یا فقط روزهای محدودی را کرونایی خواهیم گذراند؟ اما چه کرونا باشد و چه نباشد سلامت همواره برای ما در اولویت است و حالا زمان خوبی است تا برای این اولویت بندی برنامه ریزی کنیم.

زندگی تان گل می گردد (اینفوگرافیک)

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ فوری از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

در این پیش بینی تاکید ما بر حضور پررنگ گل و گیاهان در خانه است، چرا که طبق مطالعات صورت گرفته از سوی ناسا و بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا، گیاهان تاثیرات بسیاری بر سلامت روح و روان ما دارند؛ در ادامه چند روش و پیشنهاد برای زندگی سالم تر آورده شده است.

هوا را تمیز کنید

گیاهان، اکسیژن موردنیاز را برای خانه فراهم می نمایند و به وسیله فتوسنتز، منوکسیدکربن را از بین می برند، همچنین هوا را از وجود بعضی مواد شیمیایی پاک می نمایند.

در حضور موادی مثل بنزن و فرمالدئید که می توانند علائمی مثل آسم و دیگر بیماری های تنفسی را در ما تشدید نمایند، گل وگیاهان مثل دستگاه های تصفیه نماینده وارد عمل می شوند، هوای خانه را از این مواد پاک می نمایند و علائم چنین بیماری هایی را کاهش می دهند.

طبق استانداردها بهتر است به ازای هر 100مترمربع یک گیاه گلدانی 25-20سانتی متری را برای کاهش آلاینده های داخلی و افزایش رطوبت خانه اضافه کنید. در نتیجه به صورت غیرمستقیم، حتی علائم بیماری هایی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا را می توانیدکاهش دهید.

بهتر بخوابید

حضور گل و گیاه موجب آرامش ذهن و بدن ما شده و زمینه خواب راحت را فراهم می نمایند. سانسوریاها انتخاب خوبی برای اتاق خواب هستند، چون اکسیژن را در شب منتشر و به خواب آرام یاری می نمایند.

دیگر گزینه های مفید برای اتاق خواب عبارتند از آلوئه ورا که یک تصفیه نماینده عالی هواست. همچنین اسطوخودوس و رزماری از آرامش دهنده ها هستند. عشقه و اسپاتی فیلوم هم رطوبت را افزایش می دهند و به تنفس آسان تر یاری می نمایند.

غذای خود را بکارید و سالم تر بخورید

شما می توانید در تمام سال، گیاهان خوراکی را در فضاهای بسته که شرایطی مشابه گلخانه دارند، کشت کنید.

استفاده از گیاهان تازه در وعده های غذایی عطر و طعم خوبی به آنها می بخشد. شاید زمستان زمان مناسبی برای آغاز کاشت دانه ها و رسیدن محصول شان در بهار باشد.

پس از همین حالا آغاز به برنامه ریزی کنید تا بتوانید یک سینی تازه از سبزی های کوچک را پرورش دهید و یک چاشنی تازه و خوشمزه به سوپ، خورش و سالادهای تان اضافه کنید.

استرس تان را کاهش دهید

فضاهای سبز و آوردن طبیعت به خانه، تاثیر مستقیمی بر حفظ و بهبود سلامت روانی ما دارند. سعی کنید گل هایی را در آشپزخانه، اتاق خواب و دفتر خود بگذارید تا احساس آرامش بیشتری بکنید.

دانشمندان ثابت نموده اند افزایش تعداد گل و گیاه رابطه مستقیمی با کاهش سطح استرس و اضطراب داشته، تمرکز و خلاقیت را بالا برده و بهره وری کیفیت خواب را بهبود می بخشند. پژوهش ها نشان داده دیدن گل های تازه در اول صبح، روحیه را افزایش داده و استرس را کاهش می دهد.

نکته: از گل و گیاه در خانه یا دفتر خود برای کاهش استرس بهره ببرید و با فرستادن گل برای یک دوست، روز خود و او را بسازید و حال تان را خوب کنید. بهبود سلامت با روشی طبیعی تر از این؟

خرسند تر و ایمن تر باشید

گل و گیاه، سطح دوپامین و سروتونین را افزایش می دهد و ما را شادتر می نماید. پژوهش ها ثابت نموده رایحه گل باعث کاهش استرس و بهبود روحیه می گردد.علاوه بر این گیاهان رطوبت را در محیط خانه افزایش می دهند که این امر در جلوگیری از سرماخوردگی، سرفه و گلو درد مؤثر است. در بعضی موارد، افزایش سطح رطوبت می تواند انتقال ویروس آنفلوآنزا را کاهش دهد و افراد را سالم تر نگه دارد.

محققان نشان داده اند بیمارانی که تحت عمل های کوچک جراحی قرار می گیرند و دارای گل و گیاه در اتاق های بیمارستان خود هستند، فشار خون کمتر، میزان درد کمتر، اضطراب و خستگی کمتری را تجربه می نمایند.

تقویت حافظه

داشتن سرسبزی در محیط اطراف ما می تواند حواس را تحریک نموده و در واقع شناخت ذهنی و قدرت حافظه را افزایش دهد.

می دانید که گل ها برای کاهش افسردگی، بهبود حافظه و حتی افزایش تعامل اجتماعی در سالمندان بسیار مهم هستند. پس دوباره تأکید می کنیم برای این کار به ازای هر 100متر مربع یک فضای سبز 25-20سانتی متری در خانه یا محل کار خودتان در نظر بگیرید تا علاوه بر اینها به کاهش آلاینده های داخلی و افزایش رطوبت محیط هم یاری کنید.

برانگیختن احساسات

گیا هانمی توانند احساس شادی و افکار مثبت را تقویت نمایند و تاثیر مثبتی بر فرایند زندگی روزمره مان بگذارند. مطالعات اخیر دانشگاهی نشان داده گل ها قادرند به صورت بسیار طبیعی و مفید، روتین زندگی را مدیریت نمایند.نمایش گیا هان در فضاهای مشترکی مثل هال، اتاق نشیمن یا میز غذاخوری می توانند افزایش نشاط و شادابی در دورهمی و گپ و گفت ها و انتقال حسی خوشایند در این فضاها را بسیار تسهیل نمایند.

همچنین استفاده از گل و گیاه واکنش های عاطفی را تحریک می نماید و لذت و قدردانی را جایگزین اضطراب و افسردگی می نماید.

استحکام ارتباطات

استفاده از گیا هان چه برای خود و چه به عنوان هدیه، شما را به عنوان فردی قوی، متفکر و دارای هوش هیجانی بالا نشان می دهد. با این کار شما این قدرت را دارید نگرش فرد مقابل را تغییر دهید و به سمت مثبت پیش ببرید. شاید به چشم نیاید اما گیا هان عامل ایجاد ارتباط موثر، قوی و با ثبات تر هستند.

گلستان در خانه

یک بهشت استوایی ایجاد کنید

دسته ای از گیاهان را برای ایجاد یک کنج گرمسیری در خانه یا محل کار خود در نظر بگیرید و فکر کنید چه گیاهانی و با چه جزئیاتی می توانند به بازسازی این فضا در خانه شما یاری نمایند؛ به خصوص در فصل زمستان که رنگ کمتری در طبیعت وجود دارد و همین ممکن است برای بعضی ها خسته نماینده باشد.

گیاهان خانگی می توانند به خانه هایمان رنگ بدهند و محیطی آرامش بخش برایمان ایجاد نمایند. افزون بر این که از مزایای رایگان تمیز کردن هوا و تقویت سیستم ایمنی بدن هم برخوردارند.

از رنگ غافل نشوید

استفاده از گیاهان در گوشه خانه، گذاشتن شان روی یک میز یا استند یا آویزان کردن آنها می تواند جذابیت محیط را دوچندان کند. اضافه کردن رنگ به دو روش صورت می گیرد:

الف ـ گیاهانی را انتخاب کنید که برگ رنگی یا گلدار بوده و با دکوراسیون شما هماهنگ باشند. آنتوریوم و آناناسی ها (برومیلیادها) دو گزینه بسیارعالی برای افزودن رنگ های قرمز، صورتی و زرد به این کنج بهشتی هستند. همچنین می توانید از گیا هانی مثل کروتون، آگلونما و کوردیلین بهره ببرید. تلفیق گونه های ابلق و همواره سبز هم ایده جالبی است.

ب ـ با انتخاب گلدان هایی با رنگ های روشن یا نقش و نگارهای زنده، حس مناطق گرمسیری را القا کنید.

نورپردازی کنید

به طور طبیعی در فصل زمستان به دلیل کاهش طول روز و قدرت تابش آفتاب، گیاهان ممکن است از نور کمتری برخوردار شوند به خصوص در گیاهان گرمسیری که نور دوست ترند. البته به طور طبیعی اگر خانه نورگیری داشته باشید، این نور به وسیله پنجره ها تأمین خواهدشد اما در مواردی اگر چنین امکانی وجود نداشت سعی کنید از لامپ های فلور سنت بهره ببرید این کار به بهشت استوایی شما یاری می نماید حتی در روزها و فضاهای کم نور هم با قدرت به رشد خودش ادامه دهد.

وسایل تزئینی یادتان نرود

این بهشت استوایی به واحه ای سبز در گوشه ای از خانه می ماند. شما می توانید از عناصرطبیعی موجود در خانه برای تکمیل این واحه بهره ببرید. مثل آب نماهای کوچک، لامپ ها یا ریسه های بسیار ریز یا نخل ها و بامبوهای کوچک و ساکولنت ها و کاکتوس ها.

از طبیعت لذت ببرید

بنشینید و از تمام طبیعت لذت ببرید. همواره هم لازم نیست شال و کلاه کنید و بزنید به دل طبیعت. این کار گاهی با هزینه کمی و در همین دو قدمی خودمان هم قابل اجراست. مثلا کافی است یک ظرف غذای پرنده در حیاط یا تراس خود بگذارید تا آنها جذبش شوند.

اگر زرنگ باشید و از چند نوع غذای مخصوص شان بهره ببرید، به راحتی طیف وسیعی از پرندگانی را که برای خوردن میان وعده می آیند تماشا می کنید.

جهت مشاهده تصویر اصلی بر روی عکس زیر کلیک کنید.

زینت خزایی - جامعه / رزونامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2548

به "زندگی تان گل می گردد (اینفوگرافیک)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی تان گل می گردد (اینفوگرافیک)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید