شیوع دیسک کمر و گردن در جوانان؛ عارضه ای با 30 نوع علامت

به گزارش هدا بلاگ، مهر/ علی محمدی مقدم گفت: استفاده طولانی مدت نوجوانان و جوانان از سیستم های الکترونیکی نظیر تلفن همراه، تبلت و رایانه باعث شده تا نوع ایستایی و شکل ستون فقرات در دراز مدت تغییر نموده و مهره های کمر و گردن تحت فشار قرار گیرد که البته همین امر سن کمردرد و فتق دیسک را پایین آورده است به طوری که طی چند سال اخیر شاهد شیوع این عارضه در بین افراد زیر 22 سال هستیم.

شیوع دیسک کمر و گردن در جوانان؛ عارضه ای با 30 نوع علامت

وی توضیح داد: رفتارهای هیجانی نظیر انجام حرکات دینامیکی ورزشی بدون آمادگی و یا وزنه زدن های سنگین در باشگاه ها باعث شده تا این روزها جوانان زودتر از افراد مسن زیر تیغ جراحی فرایند.

محمدی مقدم با بیان اینکه فشارهای کم دائمی می تواند باعث فتق دیسک گردد؛ اضافه کرد: اعمال فشارهای کم اما مکرر مانند سال ها پشت میز نشینی و یا استفاده بیش از اندازه موبایل می تواند به تدریج دیسک کمر را تحریک کند به همین دلیل گاهی علت فتق دیسک را باید در سبک زندگی جستجو کرد ممکن است فرد بدون ورزش و تحرک ساعت ها نشسته باشد پس نمی توان به طور قطعی گفت که علت بیرون زدن دیسک فقط به بلند کردن وسایل سنگین خلاصه گردد.

وی، استرس زیاد و بالا رفتن سن را از دیگر عوامل دیسک کمر بیان کرد و اضافه کرد: با افزایش سن اغلب موارد دیسک مایعات را از دست داده و خشک می گردد با این کار، دیسک اسفنجی فشرده شده و ممکن است به شکستن حلقه و بیرون زدگی منجر گردد، همچنین از آنجا که دیسک در حال خراب شدن است با استرس مداوم روی ستون فقرات، نوکلئوس پولپوزوس (هسته داخلی) ممکن است به خاطر پارگی آنولوس (ناحیه حلقوی)،از محل طبیعی خود خارج گردد.

محمدی مقدم ادامه داد: هر کمر دردی نشانه دیسک نیست بلکه دردی که انتشار آن در پاها نیز وجود داشته باشد حائز اهمیت است البته علائم دیسک کمر در پاها نیز بسیار متغیر است و حدود 30 نوع علامت مختلف دارد که از آن جمله می توان به احساس ناتوانی یا گرفتگی در پاها و به خصوص درد پشت زانوها، بی حسی و ضعف عضلانی، احساس گزگز و خواب رفتگی اشاره نمود.

این متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات گفت: کم تحرکی و ضعف عضلات ناحیه کمر و شکم باعث ضعیف شدن دیسک می گردد و با یک حادثه و فشار به اعصاب موجب بروز کمر درد و درد ساق پا، ران می شوند.

وی ابراز کرد: جراحی و لیزر آخرین مرحله درمان فتق دیسک محسوب می شوند همیشه توصیه می گردد تا افراد ابتدا با استراحت و انجام بعضی از حرکات ورزشی این عارضه را در منزل درمان نمایند ولی اگر چنین نشد فیزیوتراپی و کاهش وزن برای افراد چاق توصیه می گردد و در نهایت اگر این موارد نتوانست به بیمار یاری کند روش های جراحی کمتر تهاجمی را پیگیری می کنیم.

محمدی مقدم گفت: کمر درد به همراه از دست دادن کنترل روده یا مثانه یکی از خطرناک ترین عارضه دیسک است که طی آن ریشه های عصبی در مهره های کمر فشرده شده و تمام احساس و حرکت را قطع می نمایند. در صورتی که اگر به پزشک مراجعه نگردد می تواند به فلج شدن و از دست دادن کامل کنترل بر مثانه و روده منجر گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1561

به "شیوع دیسک کمر و گردن در جوانان؛ عارضه ای با 30 نوع علامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع دیسک کمر و گردن در جوانان؛ عارضه ای با 30 نوع علامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید