طرح های بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیکی کشور حمایت می شود

به گزارش هدا بلاگ، ستاد توسعه زیست فناوری در راستای بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیکی حمایت هایی را مد نظر قرار داده است.

طرح های بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیکی کشور حمایت می شود

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی به دنبال حفظ و نگهداری از ذخائر ژنتیکی است، سرمایه های ارزشمندی که اگر از دست برود هویت ایران و ایرانی به فراموشی سپرده می شود.

ذخائری از جنس گیاهی، انسانی، حیوانی و میکروارگانیسم ها که نقش تعیین کننده ای در پیشگیری از انقراض نسل ها دارند. اما به واسطه تلاش های اجرا شده قرار است نه تنها از هدر رفت و سرقت این ذخائر ژنتیکی پیشگیری شود بلکه قرار است از طرح های بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیکی کشور هم حمایت شود.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری با پذیرش این ماموریت در کشور در تلاش است تا با کمک زیست بوم فناوری و نوآوری، ذخائر ژنتیکی کشور را به عنوان سرمایه های عمومی حفظ و مورد بهره برداری اقتصادی هم قرار دهد.

حمایت از طرح های بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیکی کشور یکی از اهدافی است که در سال جاری در کارگروه ذخائر ژنتیکی و زیستی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیگیری خواهد شد تا با این کار کشور از فواید اقتصادی این بانک های ژنی سودمند در توسعه اقتصادی کشور بهره ببرد.

با توجه به این که ایجاد امنیت غذایی و به دنبال آن توسعه و امنیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مستلزم استفاده پایدار از این منابع پایه ای است قرار بر این است که از ظرفیت دانش بنیان های فعال در این حوزه استفاده شود تا با کمک این داشته های خدادادی به اقتصاد کشور کمک شود. ظرفیت هایی که می تواند باب جدیدی در رونق اقتصادی باز کند.

تعریف مدل اقتصادی و تهیه زنجیره ارزش برای حفاظت و بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیکی در معرض خطر و توسعه تنوع زیستی و ارائه برنامه های تشویقی برای هدایت حوزه های فعال در زیست فناوری برای سرمایه گذاری در برنامه های توسعه و بهره برداری از تنوع زیستی کشور از جمله اقداماتی است که در این طرح مدنظر است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

چای قند پهلو: چای قند پهلو، یک مجله خانوادگی است برای همه سنین

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 730

به "طرح های بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیکی کشور حمایت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح های بهره برداری اقتصادی از ذخایر ژنتیکی کشور حمایت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید