ماجرای سایت های جعلی سجام چیست؟

به گزارش هدا بلاگ، خبرنگاران-چند سالی می گردد که سرمایه گذاران برای ورود به چرخه معاملات بازار سرمایه باید در سامانه ای رسمی تحت عنوان سامانه سجام ثبت نام نمایند.

ماجرای سایت های جعلی سجام چیست؟

به گزارش خبرنگاراناقتصادی به نقل از دنیای اقتصاد؛ تجمیع و مدیریت اطلاعات سهامداران یکی از وظایف اصلی سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان به شمار می رود که شرکت سپرده گذاری مرکزی مدیریت این سامانه را بر عهده گرفته است. به تازگی اطلاعات بانکی 30 هزار کاربر مورد کلاه برداری نهاده شد و سایت های جعلی با استفاده از جزئیات اطلاعات وارده کاربران اقدام به سرقت دارایی مردم کردند.

علیرضا ماهیار، معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی (سمات) می گوید: برای ورود و ثبت نام در سایت سجام مردم نیازی به استفاده از فیلترشکن ندارند. بنا بر اطلاعات تیم رصد و امنیت شرکت سپرده گذاری مرکزی، سایت های کلاه برداری صرفا داخلی نیست و بعضا به وسیله نرم افزار بیرونی (خارج از کشور) این اتفاق انجام شده است. اکنون نیز با همکاری پلیس فتا و مراجع قضایی شناسایی و در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به فیلترینگ این سایت ها اقدام شده است. هر چند بازی با دارایی مردم به وسیله سایت های جعلی موضوع جدیدی نیست، اما گفته می گردد که سایت های جعلی قربانیان خود را از داخل شبکه های اجتماعی که رسمیت ندارند و غالبا با تبلیغات سو وارد می شوند انتخاب می نمایند. معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی زوایای متفاوتی از چگونگی سرقت اطلاعات و راه حل های ممانعت از آن را مطرح نموده است که در ادامه می خوانید.

موضوع کلاه برداری با عنوان سامانه سجام چیست؟

تقریبا از یک ماه گذشته بر اساس رصدی که تیم امنیت شرکت سپرده گذاری مرکزی انجام داد، معین شد که سایت های کلاه برداری تحت عنوان سایت های سجام با اصلاح فنی (فیشینگ) راه اندازی شده و تحت دامنه های غیرمجاز آغاز به دریافت اطلاعات مردم نموده اند. متاسفانه فقط موضوع گردآوری اطلاعات نبوده، بلکه با توجه به اینکه مردم به آدرس و دامنه حساسیت خاصی نداشتند، معینات و حساب های بانکی خود را وارد نموده و در مقابل سایت های جعلی نیز اقدام به سو استفاده از اطلاعات مردم می کردند. هر چند دامنه پرداخت مورد تایید شاپرک نبود، اما فرد دچار دامی می شد که تمام اطلاعات خود را درون سایت جعلی وارد می کرد. بر اساس تعاملی که با پلیس فتای کشور صورت گرفت، سریعا کلیه سایت های جعلی که در حال اجرا عملیات خرابکاری بودند پس از شناسایی مسدود شدند. شناسایی تیم و عواملی که اقدام به کلاه برداری می کردند هم بر اساس پیگیری ها در دستور کار مراجع انتظامی و قضایی کشور نهاده شد و سردسته های اصلی این تیم ها شناسایی و اقدامات لازم در این حوزه انجام شد.

اطلاعاتی از سوی سامانه اصلی سجام درز ننموده است؟

خیر، هیچ گونه اطلاعاتی از سمت سجام درز ننموده و فقط اطلاعاتی که مردم در سایت های فیشینگ وارد کردند، مورد سرقت نهاده شده است. سایت اصلی سجام به آدرس www.sejam.ir است و مردم در صورت ملاحظه سایت های جعلی، به نشانی www.cyberpolice.ir سریعا اطلاع دهند تا چنین موارد مشکوکی توسط پلیس امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور رصد و بلافاصله نسبت به مسدود شدن آن هم اقدام گردد. افرادی که بدون رعایت پروتکل های امنیتی اقدام به ورود رمز های ثابت کردند قاعدتا بر اساس فیشینگی که روی داده است، کارت های بانکی آنها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و بعضا مبالغی بیشتر از مبالغ واردشده در سایت از مال باختگان کسر شده است. مردم باید اطلاعات بانکی و رمز پویا را در داخل درگاه هایی که متصل به درگاه شبکه شاپرک است، وارد نمایند.

تا کنون چند سایت جعلی مسدود شده است؟

به طور جدی در یک ماه و نیم گذشته حدود 10 مورد سایت جعلی تحت عنوان سجام مسدود شده است.

نظر شما درخصوص تبلیغاتی که تحت عنوان مشاور سهام عدالت منتشر شده، چیست؟

مجموعه ها و تلفن هایی به تازگی تحت عنوان مشاوره سهام عدالت در فضای مجازی و بعضا با پیامک ایجاد شده اند. همان طور که مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز اعلام کردند، هیچ کدام از موارد این چنینی وابستگی رسمی نداشته و به طور کلی جعلی و در راستای کلاه برداری راه اندازی شده اند. مردم باید به وسیله سایت های رسمی و نشان هایی که به وسیله رسانه های قانونی کشور اعلام می گردد، اقدام نمایند. مرکز تماس 1569 و نیز کارگزاران رسمی بورس آماده پاسخگویی به سهامداران در این خصوص است

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1714

به "ماجرای سایت های جعلی سجام چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای سایت های جعلی سجام چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید