ماندگاری ویروس کرونا در محیط های آبی و فاضلاب، روش های نوین برای حذف 90 درصدی

به گزارش هدا بلاگ، به اعتقاد محققان، ویروس کرونا در محیط های آبی به ویژه در فصول سرد ماندگاری بالایی دارد، ولی نتایج مطالعات نشان می دهد که استفاده از روش های نوین گندزدایی و کلرزنی می تواند به مقدار 90 درصد از انتقال این ویروس به انسان جلوگیری کند، ضمن آنکه اپراتورهای تصفیه خانه های آب و مجموعه های تفریحی آبی باید ارزیابی ریسک و بررسی کیفی آب را در اولویت قرار دهند.

ماندگاری ویروس کرونا در محیط های آبی و فاضلاب، روش های نوین برای حذف 90 درصدی

دکتر مهدی شفیعی، مدیرعامل یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه بومی سازی سامانه های گندزدایی در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: از آنجایی که ماندگاری و مقاومت ویروس کووید- 19 نسبتا زیاد است، سیستم های مدرن تصفیه می توانند نقش مهمی در حفاظت سلامت عمومی جامعه ایفا نمایند.

وی اضافه نمود: طبق آخرین مطالعات اجرا شده، بقای ویروس کرونا در محیط های آبی با دمای پایین، نسبتا زیاد است و بنابراین بسترهای آبی و فاضلابی در فصول سرد می توانند بستر خطرناکی برای انتقال کرونا ویروس باشند.

شفیعی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا نسبت به دیگر میکرو ارگانیسم های موجود در آب، مانند اشرشیا کلی دارای مقاومت و طول عمر بیشتری است، اظهار کرد: یافته های علمی نشان می دهد که ویروس کرونا توانایی زنده ماندن خود در محیط های آبی، فاضلاب و زباله را حفظ می نماید؛ از این رو ویروس کووید-19 می تواند به وسیله فاضلاب به انسان منتقل گردد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اثرات تصفیه پساب در کاهش و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، تاکید نمود: پساب های تصفیه شده برای آب آشامیدنی و حتی آبیاری فضای سبز در این زمینه موثر است؛ از این رو تصفیه فاضلاب می تواند نقش بسزایی در کاهش انتقال ویروس کرونا داشته باشد. تصفیه فاضلاب معمولا تا 90 درصد در حذف ویروس موثر است.

وی با تاکید بر اینکه فرایندهای اصلی حذف ویروس ها در فاضلاب، بر مبنای روش گندزدایی شیمیایی با استفاده از روش کلریناسیون است، خاطر نشان کرد: برترین و موثرترین روش گندزدایی با کلر، استفاده از پکیج های الکترولیز مولد هیپوکلریت سدیم در محل است؛ چرا که این روش به دلیل عدم افت غلظت و مصرف به میزان احتیاج ، دارای بیشترین کارایی و کمترین اثرات جانبی کلر است.

شفیعی یادآور شد: با توجه به تکثیر این ویروس در محیط های آبی، ضروری است اپراتور تصفیه خانه های آب و مجموعه های تفریحی آبی ارزیابی ریسک و آنالیز کیفی آب را در اولویت قرار دهند. گندزدایی آب با کلر راه موثری جهت جلوگیری از انتشار کرونا است.

این محقق اضافه نمود: به طور معمول پساب ها به وسیله شبکه های جمع آوری شهری که شامل فاضلاب خانگی و فاضلاب بیمارستان هایی که بیماران کرونایی دارند، جمع آوری می شوند. این حجم فاضلاب ها پس از انتقال به تصفیه خانه و احتمال اینکه غلظت ویروسی (تجمع ویروس) بیشتر شده باشد، از فرآیندهای مختلف تصفیه فاضلاب عبور نموده، گندزدایی شده و تصفیه می شوند.

وی ادامه داد: تصفیه ثانویه فاضلاب تا 90 درصد در کاهش ویروس موثر است، از فرایندهای اصلی غیر فعال سازی ویروس ها در فاضلاب، گندزدایی شیمیایی مثل کلریناسیون و اشعه UV است، ضمن آنکه تصفیه آب های سطحی آلوده به فاضلاب در تأمین آب خام هنگام شیوع کرونا بسیار مهم است.

به گفته این محقق، ویروس کرونا در معرض بعضی از غیرفعال نماینده ها مانند نور خورشید، مواد شیمیایی، اکسیداتیو و دمای بالا، غیرفعال می شوند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اظهار کرد: دستورالعمل های مربوط به کیفیت آب آشامیدنی کشور کانادا نشان می دهد که تصفیه متداول آب و گندزدایی با کلر (آنالیز کدورت، گندزدایی، pH، دما) باعث کنترل ویروس خواهد شد، به گونه ای که در فرآیند تصفیه مانند فیلتراسیون به اسم یکی از چندین فرایند موثر در کنترل ویروس کرونا، قادر به حذف 99 درصدی ویروس ها خواهد شد.

وی با بیان اینکه هیچ دستورالعمل بهداشتی خاصی جهت محافظت کارمندان در برابر ویروس کووید-19 در عملیات تصفیه فاضلاب وجود ندارد، خاطر نشان کرد: توصیه کارشناسان بهداشت جهانی در این زمینه شامل مراقبت های اولیه، اطلاع رسانی و همکاری مردم در کنترل کرونا ویروس است و این یعنی برای کسانی که در این زمینه کار می نمایند، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی می توانند بدون دغدغه اقدام به اجرای عملیات تصفیه آب و فاضلاب نمایند.

شفیعی در ادامه با بیان اثرات سیستم های نوین تصفیه در حذف ویروس کرونا از پساب، گفت: استفاده از سیستم های گندزدایی نوین باعث از بین بردن RNA ویروس کوید- 19 خواهد شد و این ویروس بدون پوشش را به کلی از محیط های آبی حذف خواهد نمود.

وی با اشاره به بعضی مطالعات در این زمینه یادآور شد: غلظت تمامی میکروارگانیسم های ویروسی در فاضلابی با دبی 5 لیتر در ثانیه پس از انجام مراحل تصفیه و تزریق ماده گندزدا با غلظت 5 ppm به صفر رسید که نشان از کارایی سیستم های گندزدایی الکتروکلرینیشن در حذف ویروس کرونا است.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3066

به "ماندگاری ویروس کرونا در محیط های آبی و فاضلاب، روش های نوین برای حذف 90 درصدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماندگاری ویروس کرونا در محیط های آبی و فاضلاب، روش های نوین برای حذف 90 درصدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید