مجوز گرفتن 60 درصد از فیلمنامه های متقاضی در دولت سیزدهم

به گزارش هدا بلاگ، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر نظارت بر فراوری فیلم سازمان سینمایی با اعلام این خبر که در 10 ماهه اخیر 52 فیلمنامه سینمایی از سوی شوراهای صدور پروانه ساخت تصویب شده و 7 مورد هم در دست آنالیز مجدد قرار گرفته گفت در حوزه فیلم های غیرسینمایی هم، 50 اثر تصویب شده و 14 مورد هم مجددا آنالیز شده است.

مجوز گرفتن 60 درصد از فیلمنامه های متقاضی در دولت سیزدهم

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهمن حبشی شنبه - 5 شهریورماه - با ارائه گزارشی از برنامه ها و اقدامات اجرا شده در یکسال گذشته در این حوزه گفت: در سالی که گذشت اتفاقات مهمی در این اداره کل رقم خورده است، ازجمله بازنگری و روزآمدسازی آیین نامه ها و دستورالعمل ها و تدوین اصول و ضوابطی که به استانداردسازی و اعتلای سینمای کشور یاری می نماید.

وی ادامه داد: در دوره نو سعی کردیم به لحاظ محتوا و ساختار تا حدی به استانداردها نزدیکتر شویم. در واقع مراقبت های بیشتری از مرحله شروعین ساخت شروع می گردد که این امر در جهت صیانت از مصالح ملی و روح جامعه و فرهنگ عمومی است. واقعیت این است وقتی کار خوبی فراوری می گردد همه لذت می برند و برعکس وقتی کار بدی فراوری می گردد همه آزرده خاطر می شوند.

حبشی با شرح اینکه در این اداره کل کوشش می گردد خطاها و اشکالات احتمالی فیلمنامه ها از همان ابتدا با همفکری اصلاح شوند تا اثر ساخته شده در مراحل بعد با مشکل روبرو نگردد، گفت: همیشه با مواردی روبرو بوده ایم که تهیه کنندگان فیلمشان را می سازند و بعد در زمان اکران و پخش به مشکل برمی خورند. ما کوشش کردیم این مشکل را از همان شروع ساخت فیلم رفع کنیم تا فیلمساز با مسائل بعدی روبرو نگردد. در واقع قبل از ارائه فیلمنامه در سامانه، تعامل و تبادل نظریی با نویسنده، کارگردان و تهیه کننده صورت می پذیرد با این شیوه بعضی از ناهنجاری هایی که احیانا در فیلمنامه وجود دارد اصلاح خواهد شد.

مدیرکل دفتر نظارت بر فراوری فیلم درباره فیلمنامه نویسانی که آثارشان پذیرفته نمی گردد نیز گفت: در صورت تمایل متقاضی با نویسنده و تهیه کننده در خصوص معایب و نواقص کار صحبت می کنیم و اگر اثری جای بازنویسی داشته باشد پس از بازنویسی به وسیله نویسنده، مجدد در شورا مطرح خواهد شد. دوستان نویسنده ما باید بدانند در اتاق های در بسته درمورد فیلمنامه ها تصمیم گرفته نمی گردد. ما در یک صورتجلسه کلی، جزئیات را می نویسیم که حاصل تبادل نظرهای اعضای شورا است، در حقیقت شورا فیلمنامه ای را بی علت رد یا تایید نمی نماید بلکه در خصوص تمام نقاط ضعف و قوت آن بحث می گردد.

وی درباره کیفیت فیلم های جشنواره فیلم فجر سال جاری نیز گفت: ساحت فیلمنامه خیلی با اجرا فرق دارد، بسیار رخ داده فیلمنامه ای بسیار درخشان یا فیلمنامه ای میانه، در اجرا ضعیف بوده است. ولی چیزی که می توان پیگیری کرد این که تنوع موضوعی و مضمونی و سوژه هایی که قبلا کمتر به آن توجه شده را در این جشنواره بسیار خواهیم دید.

حبشی با اشاره به اینکه فیلم خوب براساس یک فیلمنامه منسجم و اصولی ساخته می گردد درباره تاثیر کار همکارانش بر حوزه سینما نیز گفت: ما در این حوزه سعی کردیم به حیات طبیعی سینما یاری نماییم تا خودش را بازسازی و حمایت کند، مخاطب محصولات بازار را ببیند و اثری که مناسب و ارزشمند است را انتخاب نماید، تقریبا در همه گونه های سینمایی مجوز داده شده است. این خواسته مخاطب است که ما در گونه های مختلف تنوع داشته باشیم. یعنی نگاهمان هم به گیشه باشد و هم به نیازهای مخاطبانمان. ضمن اینکه اعضای شوراهای ما افراد فرهیخته، سینما پژوه و متخصصین حوزه های مختلف سینما هستند و نسبت به موضوعات سینما اشراف کامل دارند.

وی با اشاره به استقبال مخاطبان از سینمای کمدی در چند سال گذشته به حمایت این اداره کل از فیلمنامه هایی که طنز فاخر دارند تاکید و خاطر نشان کرد: آنچه که به ما مربوط است کوشش بر این است که به وسیله تعامل و تبادل نظر با سازندگان، با هم فکری هم، قدری سطح کمدی ها را ارتقا دهیم. طنز با هزل و هجو فرق می نماید. طنز نقد هوشمندانه و رندانه رذائل اخلاقی است جهت حفاظت از فضائل اخلاقی. وقتی آدم خسیسی را نقد می کنیم و به او می خندیم مستقیم به یک رذیله می خندیم و غیر مستقیم به مخاطب می گوییم، سخاوت خوب است. طنز واقعی این است. یعنی شما می توانید بخندانید و در عین حال به کرامت و حریت انسان هم فکر کنید. انسان شی واره نیست خلیفه الله و دارای فضیلت نطق و اندیشه است اینکه انسان را تنزل بدهیم تنها در حد اشباع غرائز خیلی فاجعه است.البته ما داریم کوشش می کنیم که آثارکمدی اصیلی که مردم هم دوست دارند را دوباره احیا کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 شهریور 1401 بروزرسانی: 7 شهریور 1401 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3557

به "مجوز گرفتن 60 درصد از فیلمنامه های متقاضی در دولت سیزدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز گرفتن 60 درصد از فیلمنامه های متقاضی در دولت سیزدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید