موزه های خصوصی در مضیقه برای رعایت پروتکل های بهداشتی

به گزارش هدا بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، موزه های خصوصی در مضیقه برای رعایت پروتکل های بهداشتی قرار دارند.

موزه های خصوصی در مضیقه برای رعایت پروتکل های بهداشتی

داستان چیست؟

بازگشایی موزه ها بعد از حدود دو ماه، با قرارها و پروتکل هایی همراه بود که هر موزه را موظف به انجام آن ها می کرد، حتی قبل از دستور رئیس جمهور در ستاد مشاخصه با کرونا که بر آغاز فعالیت مجدد موزه ها و محوطه های تاریخی و فرهنگی تاکید داشت، صحبت هایی که از سوی بعضی مسئولان و کارشناسان موزه ای مطرح می شد؛ نسبت به آغاز فعالیت موزه ها به صورت پلکانی تاکید داشت، موقعیتی که براساس آن حتی موزه های خصوصی هم با برنامه ریزی نشخص تری می توانستند فعالیت خود را آغاز نمایند.

از آغاز دومین ماه تعطیلی موزه ها یکی از مهمترین مباحث مطرح شده شرایط موزه های کوچک و موزه های خصوصی بعد از کرونا بود، موزه هایی که با هزینه های شخصی باز شده بودند و امکان تعطیلی شان بعد از این دوره طولانی توقف، زیاد بود. که یکی از نمونه های شاخص آن را می توان موزه مشاغل تبریز نام برد، موزه ای که هر چند تاریخچه ای علت تعطیلی اش فقط مربوط به دوران کرونا نبود، اما تاثیرگذاریش را در این دوره مزه کرد و حتی کارش به تعطیلی کشید.

نباید شرایط موزه های خصوصی را با موزه های دولتی مقایسه کرد

منوچهر لطفی، رئیس انجمن مجموعه داران ایران شرایط مجموعه ها و موزه های خصوصی در این دوران و بعد از کرونا را آنالیز می نماید.

وی پیرامون موزه های خصوصی در مضیقه برای رعایت پروتکل های بهداشتی می گوید: اغلب موزه های خصوصی به صورت خودجوش و با امکانات بسیار کم در نقاط مختلف کشور و بعضا در ساختمان های غیراستاندارد تاسیس شده اند. موسسان آن ها به علت عشق و علاقه به مجموعه های آثار فرهنگی و هنری و با قبول کردن مسئولیت بالاتری، اقدام به ایجاد موزه برای نمایش آثار خود برای عموم نموده اند.

او با اشاره به اینکه این موزه ها از نظر ساختار، فضا، فیزیک و تجهیزات معمولا در حد استانداردهای بالایی نیستند، می گوید: به هیچ عنوان موزه های خصوصی را نمی توانیم با موزه های دولتی مقایسه کنیم، چون موزه های دولتی دست کم از معماری، فضا، امکانات و حمایت های اقتصادی و نیروی انسانی از طرف دولت بهره مندند، در صورتیکه موزه های خصوصی به ندرت می توانند امتیاز کوچکی بگیرند و بیشتر به صورت خودجوش فعالیت خود را آغاز نموده اند.

به گفته وی بنیانگذاران این موزه ها معمولا با اهداف کسب درآمد و تجارت فعالیت نموده اند و بیشتر این افراد علاقمند به اشیای فرهنگی و هنری هستند که توانسته اند با جمع آوری بخشی از علایقشان، با ایجاد یک موزه آن ها را در معرض دید همه قرار دهند.

موزه های خصوصی امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی را ندارند

او همچنین به کوچک بودن فضاهای اغلب موزه های خصوصی اشاره می نماید و شرح می دهد: در چنین شرایطی، طبق پروتکل های تصویب شده مورد لزوم، رعایت فاصله های اجتماعی با بازگشایی این موزه ها کمتر امکانپذیر است و از سوی دیگر تهویه هوا به دلیل کوچک بودن فضای موزه ای نامناسب است. بنابراین برای رعایت کردن دستورالعمل بهداشتی که به تازگی به موزه ها ابلاغ شده است، موزه های خصوصی در مضیقه اند و پیش بینی می گردد که در این مدت کوتاه میراث فرهنگی نتواند با جذب بعضی امکانات، دست کم ازبخشی از موزه ها حمایت نموده و آنها را تحت پوشش قرار دهد.

لطفی با بیان این شرایط تاکید می نماید: در حال حاضر این انجمن می تواند فقط توصیه به دیرتر باز شدن موزه های خصوصی داشته باشد، دلیلی ندارد که در این شرایط فعالیت موزه های خصوصی از سر گرفته گردد، بهتر است که در فرصتی مناسب و با نکات بهداشتی کاملا رعایت شده و با در نظر دریافت همه جوانب، فعالیت خود را آغاز نمایند.

رئیس انجمن مجموعه داران ایران با تاکید بر لزوم جدی تر دریافت ویروس کرونا در کشور از یک سو و احتیاج به جدی دریافت بحث اقتصاد در زندگی مردم از سوی دیگر و این واقعیت که قرار نیست به سرعت زندگی مردم به روال عادی خود برگردد، ادامه می دهد: اگر در راه اندازی بعضی فعالیت ها که مردم زیادی می توانند با یکدیگر به آن مراجعه نمایند، اشتباه کنیم قطعا عواقب ناگواری به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه در این خصوص می دانیم حمایت از موزه های خصوصی به وسیله وزارتخانه میراث فرهنگی فعلا امکانپذیر نیست، می افزاید: با تعجیل در راه اندازی موزه ها نه تنها اتفاق و کار اساسی صورت نمی گیرد، بلکه معضلات و هزینه های زیادی نیز روی دست مجموعه داران و مالکان موزه های خصوصی می گذارد.

حمایت ها از موزه های خصوصی به ندرت صورت گرفته

او اظهار می نماید: مجموعه داران آثار تاریخی، معمولا بدنبال برگزاری محافل فرهنگی نیز هستند تا با رد و بدل کردن اطلاعات و گفتگو با یکدیگر بتوانند در کار خود پیروز تر شوند، کاری که امروز با استفاده از فضای مجازی نیز امکانپذیر است، آن هم در شرایط کنونی که حضور فیزیکی افراد در کنار یکدیگر جای نگرانی دارد.

رئیس انجمن مجموعه داران ایران، با تاکید بر لزوم رعایتِ مراقبت های بهداشتی به خصوص در موزه های خصوصی و جلوگیری از هر رفتاری که باعث شیوع ویروس می گردد، ادامه می دهد: شرایط بسیار بهتری بود اگر سازمان های دولتی می توانستند برای این موضوع به موزه های خصوصی یاری ها و حمایت هایی داشته باشند، اما متاسفانه این مساله در دست ما نیست. فقط می توانیم به عنوان یادآوری به مسئولان بیان کنیم که این نوع فعالیت به صورت داوطلبانه و خیرخواهانه بوده و برای فعالیت مجدد موزه های خصوصی وزارت میراث فرهنگی باید حمایت کند.

وی درباره صحبت های مطرح شده از سوی مدیر اداره کل موزه ها مبنی بر اختصاص وام به موزه های خصوصی در روزهای پایانی سال گذشته اظهار می نماید: اطلاع کافی در این زمینه ندارم، اما تا جایی که می دانم حمایت ها به ندرت صورت گرفته و بهتر است اداره کل موزه ها، آماری را از حمایت های صورت گرفته ارائه دهد.

لطفی تاکید می نماید: در این شرایط بهتر است آماری از سازمان های زیربط که می توانند از موزه های خصوصی حمایت نمایند با بیان آمار و مقدار حمایت ها از نظر کمی بیان گردد، این اقدام می تواند یاری بیشتری برای راه اندازی مجدد موزه ها باشد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 852

به "موزه های خصوصی در مضیقه برای رعایت پروتکل های بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه های خصوصی در مضیقه برای رعایت پروتکل های بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید