هشدار ، فعالیت گسل تبریز آغاز شده است

به گزارش هدا بلاگ، مدیر کل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال باختری گفت: گسل تبریز در سه ماه گذشته فعالیت درجه یک خود را آغاز کرده اما نمی توان زمان دقیق زمین لرزه را معین کرد.

هشدار ، فعالیت گسل تبریز آغاز شده است

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا، عبدالحمید سرتیپی، دوشنبه 3 شهریور بیان نمود: گسل تبریز نه تنها در خاورمیانه بلکه در کل دنیا شناخته شده است و در تمام آکادمی ها و دانشگاه ها بر روی آن مطالعه می شود، این گسل در 3 هزار و 500 سال اخیر بارها تبریز را زیرورو کرده و به عنوان بزرگ ترین مخاطره بالقوه این شهر هرلحظه ممکن است دوباره چنین حادثه ای روی دهد. تمامی گسل های اصلی و فرعی بر روی شهرستان تبریز، استان آذربایجان شرقی شناسایی و شناسنامه دار شده اند. صفحات عربی که به سمت ایران حرکت می کند در اثر فرورانش به صفحه فلات ایران باعث فشردگی و حتی شکستی تا چند متر می شود و درنتیجه زلزله برای جبران این شکستی ها رخ می دهد.

  • همه چیز درباره زلزله تبریز | گسل تبریز در حال فعال شدن است

مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال باختری گفت: سه مؤلفه کلیدی موقعیت مکانی، بزرگی و زمان در بروز زمین لرزه ها مؤثر است، در کشور ما 2 مؤلفه مکان و بزرگی زمین لرزه احتمالی را می توان با بررسی تاریخ زمین لرزه ها و مطالعات دیرینه شناسی با قاطعیت معین کرد اما زمان رخ دادن زمین لرزه قابل پیش بینی نیست. هر زمین لرزه ای در طول 300 سال گذشته توانسته جابجایی 4 متری در صفحه زمین شناختی ایجاد کند که فوق العاده خطرناک است.

سرتیپی بیان نمود: برخی مطالعات کامل ژئوفیزیک در این اداره کل انجام می شود تا نرخ لرزش برای هر گسل و حریم آن معین شود، پس از وقوع زمین لرزه اهر و ورزقان، احداث یک مرکز پیش نشانگر در تبریز مصوب شد که اکنون تمام مقدمات آن اجرا شده است و این مرکز با استفاده از امواج الکترومغناطیسی پیش از وقوع زمین لرزه علائم رخ دادن آن را معین می کند.

گسل تبریز یکی از ساختارهای خطی ایران است که در طول 100 کیلومتری از کوه های میشو (در غرب) تبریز تابستان آباد (در شرق) این شهر قابل ردیابی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1457

به "هشدار ، فعالیت گسل تبریز آغاز شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ، فعالیت گسل تبریز آغاز شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید