چهره زن 2000 ساله عربستانی!

به گزارش هدا بلاگ، پژوهشگران برای نخستین بار چهره یک زن از تمدن باستانی نبطی را به وسیله کامپیوتر به تصویر کشیدند.

چهره زن 2000 ساله عربستانی!

پژوهشگران در عربستان سعودی با استفاده از بقایای دو هزار ساله یک زن توانستند چهره او را بازسازی کنند و به نمایش بگذارند.

بقایای پیکر این زن در محوطه باستانی مدائن صالح در منطقه العلا پیدا شده است. باستان شناسان اسکلت این زن را سال 2015 پیدا کردند و با پژوهش بر روی آن پی بردند که این زن در میانسالی و بین 40 تا 50 سالگی از دنیا رفته است.

برای بازسازی چهره این زن تیمی از کارشناسان با ترکیب پیشرفت های علوم پزشکی قانونی و دیرین آسیب شناسی، تکنیک های پیشرفته کامپیوتری را به کار گرفتند.

این نخستین بار است که چهره یک زن از تمدن نبطی بازسازی می شود. این تمدن باستانی حدود 6 قرن قبل از میلاد مسیح شکوفا شد. مردم نبطی ساکن مسیری تجاری بودند که جنوب شبه جزیره عربستان را به دریای مدیترانه وصل می کرد.

چیز زیادی به صورت مکتوب از تمدن نبطی باقی نمانده است و به همین دلیل زیاد درباره آن ها نمی دانیم. نبودن اطلاعات مکتوب و تصویری از این تمدن کار بازسازی چهره را سخت کرده بود و برای پوشش زن نیز باستان شناسان به باقیمانده منسوجات در گور اکتفا کردند.

البته برخی کارشناسان این بازسازی را به دیده تردید می نگرند. لارنس هاپیت، باستان شناس دانشگاه ملک عبدالله در عربستان سعودی، در این باره نوشت: هنوز برداشت های غیرعلمی زیادی در بازسازی چهره وجود دارد.

منبع: خبرآنلاین

منبع: فرادید
انتشار: 28 بهمن 1401 بروزرسانی: 28 بهمن 1401 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3641

به "چهره زن 2000 ساله عربستانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهره زن 2000 ساله عربستانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید