ژنوم ویروس ایدز در یک نمونه بافتی از سال 1966 یافت شد

به گزارش هدا بلاگ، قدیمی ترین توالی تقریبا کامل ژنی از ویروس ایدز در یک نمونه بافتی مربوط به بیش از نیم قرن قبل از جمهوری دموکراتیک کنگو یافت شد.

ژنوم ویروس ایدز در یک نمونه بافتی از سال 1966 یافت شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از لایوساینس این ژنوم ویروس ایدز در یک نمونه بافتی که در سال 1966 برداشته و حفظ شده بود، یافت شده است و به این ترتیب سابقه عفونت انسانی با ویروس ایدز 10 سال به عقب برده می گردد. قدیمی ترین ویروس ایدز یافت شده مربوط به یک نمونه خونی برداشته شده در سال 1976 در جمهوری دموکراتیک کنگو بود.

توالی های ژنی مانند این که مربوط به مدت ها پبش از مان کشف ایدز در سال 1983 هستند، می تواند زمان بندی جهش های ژنتیکی این ویروس را نشان دهند.

این جهش های ژنتیکی به دانشمندان یاری می نمایند تا انتشار ویروس و زمان بندی سرایت ویروس ایدز را به انسان ها را ردیابی نمایند.

سوفی گریسلر متخصص ویروس شناسی محاسباتی در دانشگاه لوون بلژیک و یکی از این پژوهشگران می گوید این توالی ژنی جدید با دانسته های پیشین درباره زمان ظهور ویروس ایدز مطابقت دارد.

دانشمندان بر اساس توالی یابی ژنتیکی نمونه های ویروس ایدز معتقدند این ویروس در اوائل دهه 1900 از شمپانزه ها به انسان ها منتقل شده است. سویه های متعددی از ویروس ایدز وجود داشته اند، اما زیرگروهی از آنها به نام اچ آی وی-1 گروه M مسئول بیش از 95 درصد موارد عفونت انسان ها در دنیا بوده اند. تا به حال بیش از 32 میلیون نفر در دنیا از هنگام آغاز همه گیری دنیای یا پاندمی اچ آی وی (ویروس نقص ایمنی اکتسابی) به علت ایدز درگذشته اند.

با وجود فاصله 80 ساله میان آغاز سرایت اچ آی وی-1 به انسان ها و کشف نهایی ویروس هنوز دینامیسم اولیه بیماری به طور کامل تعیین نشده است.

یک پرسش عظیم این است که اچ آی وی-یک گروه M چرا و در چه هنگامی توانست قابلیت سرایت موثر بین انسان ها را پیدا کند و باعث همه گیری دنیای گردد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 757

به "ژنوم ویروس ایدز در یک نمونه بافتی از سال 1966 یافت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژنوم ویروس ایدز در یک نمونه بافتی از سال 1966 یافت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید