کارت ملی در خارج از کشور چه کاربردی دارد؟

به گزارش هدا بلاگ، رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: صدور کارت ملی برای ایرانیان خارج از کشور به مرحله اجرا رسیده است.

کارت ملی در خارج از کشور چه کاربردی دارد؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران، کارت شناسایی ملی یا کارت ملی در ایران یک کارت هویتی است که به همه ایرانیان بالای 15 سال اختصاص داده می گردد. ادارات ثبت احوال در داخل ایران و سفارت های ایران در خارج از کشور برای تبعه های ایران کارت ملی صادر می نمایند.

هر شهروند دائمی ساکن در ایران یا ساکن در خارج از ایران که دارای تابعیت ایرانی باشد و بالای 15 سال سن دارد باید کارت ملی در اختیار داشته باشد یا شماره ملی مخصوص خود را از سازمان ها و نهاد های مرتبط با وزارت کشور بگیرد.

برای درخواست صدور کارت ملی، متقاضی باید 15 سال سن و شناسنامه عکس دار داشته باشد. ضمن توصیحات فوق راجع به اهمیت کارت ملی هوشمند، هاشم کارگر رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت که امکان صدور کارت هوشمند ملی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور راه اندازی و وارد فاز اجرایی شد.

وی در این باره اضافه نمود: حسب تأکیدات رییس جمهور در مورد تسهیل خدمت رسانی و تکریم هموطنان مقیم خارج از کشور عملیات صدور کارت هوشمند ملی در بعضی از کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران راه اندازی و وارد فاز اجرایی شده است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در جلسه شورای راهبردی این سازمان با اشاره به اینکه یکی از سیاست های دولت سیزدهم برقراری ارتباط ایرانیان خارج از کشور با داخل بود گفت: صدور کارت های ملی ایرانیان خارج از کشور با فراهم کردن زیرساخت های لازم در راستای همین امر انجام شد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در شهریور 1401 در مراسم افتتاح و بهره برداری از درگاه خدمات یکپارچه سازمان ثبت احوال کشور و بعلاوه رونمایی از کارت شناسایی موقت فاقدین شناسنامه که با حضور وزیر کشور انجام شد، گفت: کارت ملی هوشمند ایرانیان خارج از کشور با همکاری وزارت امور خارجه پیگیری و در ابتدای سال جاری با فراهم شدن زیرساخت ها این امر محقق شد. به شکلی که در نمایندگی هایی که وزارت امور خارجه معرفی می نماید درخواست هموطنان دریافت و پس از آن کارت برای آن ها ارسال و فعال سازی آن انجام می گردد. این اقدام در سه نمایندگی کوآلالامپور، فرانکفورت و وین به صورت پایلوت انجام و سایر نمایندگی هایی که معرفی شوند این اقدام انجام خواهد شد.

موضوع صدور کارت ملی برای ایرانیان خارج از کشور در پی تاکید های رئیس جمهور در نخستین جلسه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در دستور کار وزارت امور خارجه نهاده شد و پس از نشست های مشترک حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه و رئیس سازمان ثبت احوال کشور، اکنون این موضوع در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به مرحله اجرا رسیده است.

پس از اروپا، اکنون صدور کارت ملی برای ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا نیز شروع شده است که پس از آماده شدن زمینه های فنی صدور کارت ملی، نخستین کارت ملی برای یکی از ایرانیان مقیم آمریکا روز آدینه اول مهر صادر شد.

ایرانیان مقیم آمریکا می توانند در تماس با دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن می توانند صدور کارت ملی خود را پیگیری نمایند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به این سوال که صدور کارت ملی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور چه کاربردی دارد، گفت: یکی از خواسته های ایرانیان خارج از کشور که تعصب ملی داشتند این بود که کارتی که نشانه هویت ایرانی است به آن ها تحویل داده گردد.

وی اضافه نمود: با توجه به خدمات الکترونیکی که قرار است در داخل و خارج از کشور به هموطنان ارائه گردد، هموطنانی که در خارج از کشور حضور دارند می توانند با مراجعه به سفارتخانه ها و نمایندگی های ایران می توانند با کارت ملی هوشمند خود از این خدمات استفاده نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مهر 1401 بروزرسانی: 17 مهر 1401 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3579

به "کارت ملی در خارج از کشور چه کاربردی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارت ملی در خارج از کشور چه کاربردی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید