کووید 19 هنوز دارو و درمان قطعی ندارد

به گزارش هدا بلاگ، معاون ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ضمن هشدار نسبت به تبعات اظهار نظرهای غیر مستند و غیرکارشناسی در حوزه دارو و درمان و واکسن کرونا، بر ضرورت تدوین دستورالعمل و پروتکل های ویژه در این رابطه تاکید نمود.

کووید 19 هنوز دارو و درمان قطعی ندارد

به گزارش خبرنگاران، دکتر علی ماهر در تبادل نظر با ایسنا با اشاره به اظهار نظرهای غیرعلمی، غیر کارشناسی و ثابت نشده در مورد داروها و واکسن کرونا در بعضی رسانه ها و فضای مجازی، اظهار کرد: عدم کنترل و مدیریت این فضا تبعات خطرناکی به دنبال دارد، لذا باید ضوابطی از سوی ستاد ملی کرونا و مراجع ذیصلاح برای برخورد با این اظهارات غیرمستند تدوین و ابلاغ گردد.

وی با بیان اینکه تا کنون دهها پروتکل و دستورالعمل درمانی در رابطه با بیماری کووید 19 تدوین شده و تا به امروز چندین بار بازنگری شده، مطرح نمود: طبیعتاً ستاد کرونا هر روش درمانی و دارویی خارج از این پروتکل را تا زمان تایید از سوی وزارت بهداشت مردود می داند.

وی با تاکید بر اینکه کلیه داروها پس از طی مرحله کارآزمایی بالینی و بعد از تایید اثربخشی وارد پروتکل های درمانی می شوند، اظهار کرد: لذا افراد باید در چارچوب پروتکل های مصوب و ابلاغ شده از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت اظهار نظر نمایند.

ماهر با اشاره به حساسیت موضوعات مرتبط با علوم پزشکی و تاثیر مستقیم آن بر سلامت افراد جامعه، تاکید نمود: با توجه به حساسیت موضوع، کلیه کشورها محدودیت های شدید و مجازات سنگینی برای این مساله اعمال می نمایند، لذا اظهار نظر در حوزه پزشکی، دارو و درمان و کلیه موضوعاتی که با سلامت افراد جامعه سر و کار دارد باید با مجوز وزارت بهداشت و مرکز کنترل بیماری ها و در کل مراجع و منابع معتبر سلامت در کشورهای مختلف باشد.

وی با اشاره به ضرورت ارتباط و هماهنگی رسانه ها با وزارت بهداشت و ستادهای کرونا در سراسر کشور در زمینه انتشار اخبار و دعوت از کارشناسان برای اظهارنظر در این حوزه، مطرح نمود: با برقراری این ارتباطات کنترل فضای رسانه ای و اخبار حوزه سلامت کار سختی نیست؛ به عبارت دیگر رسانه ها می توانند به راحتی با استعلام از وزارت بهداشت از افراد کارشناس، متخصص و صاحب نظر و صاحب صلاحیت دعوت به عمل آورند؛ چراکه هر اظهار نظری در این حوزه با سلامت افراد جامعه ارتباط مستقیم دارد و لذا کنترل و نظارت بر این فضا لازم است.

وی ادامه داد: در وزارت بهداشت کمیسیونی برای احراز صلاحیت افراد جهت آغاز طبابت و فعالیت های پزشکی وجود داشته که استعلام بارکد افراد صاحب صلاحیت از این طریق به راحتی امکان پذیر است.

ماهر در مورد برخورد با افرادی که بدون تخصص و دانش کافی در حوزه پزشکی و سلامت اظهار نظر می نمایند، مطرح نمود: متاسفانه اظهار نظرهای غیرکارشناسی در حوزه دارو و درمان کرونا این اواخر بسیار شایع شده که عدم کنترل و نظارت این فضا تبعات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. اظهارات ضد و نقیض و غیر کارشناسی در این حوزه علاوه بر گمراهی افراد جامعه باعث سردرگمی سیاستگذاران و مسوولان شده و همچنین بستر و زمینه سوءاستفاده را برای کلاهبرداران فراهم می نماید.

وی با تاکید بر ضرورت تدوین پروتکل و دستورالعمل های ویژه برای کنترل و مدیریت این فضا، اظهار کرد: همچنین افرادی که در این زمینه بدون تخصص و دانش کافی صحبت نموده و باعث تشویش اذهان می شوند باید به وزارت بهداشت و متولیان حوزه جوابگو باشند و باید با اینگونه رفتارها قانونا برخورد گردد؛ چراکه این مسئله علاوه بر ایجاد اعتماد به نفس کاذب برای افراد، سلامت جامعه را در معرض خطر جدی قرار می دهد.

معاون ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در استان تهران با بیان اینکه طبیعتاً وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت معتبرترین منابع برای پیگیری اخبار حوزه سلامت هستند، تاکید نمود: افراد می توانند اطلاعات خود را از این دو سازمان و رسانه های مجاز دنبال نمایند.

ماهر در پایان با تاکید بر اینکه هنوز دارو و درمان قطعی برای کووید 19 شناسایی نشده، مطرح نمود: درمان های فعلی همه حمایتی و در جهت کاهش آسیب های ناشی از بیماری در مبتلایان است؛ لذا در این رابطه باید بحث پیشگیری در اولویت باشد که این مهم نیز به وسیله سه گانه شست و شوی مکرر دست ها، پوشش ماسک و رعایت فاصله ها گذاری های فیزیکی محقق می گردد.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1606

به "کووید 19 هنوز دارو و درمان قطعی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کووید 19 هنوز دارو و درمان قطعی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید