کیارش زندی: طراحی پوسترجشنواره موسیقی نواحی حساسیت بیشتری نسبت به سایر جشنواره ها داشت

به گزارش هدا بلاگ، تهران (پانا) - طراح پوستر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از فرایند طراحی پوستر این رویداد سخن گفت و تاکید نمود طراحی پوستر این رویداد حساسیت های بیشتری داشت زیرا بحث قومیت ها مطرح بود.

کیارش زندی: طراحی پوسترجشنواره موسیقی نواحی حساسیت بیشتری نسبت به سایر جشنواره ها داشت

کیارش زندی عضو هیات علمی دانشکده هنر دانشگاه سوره عنوان کرد: وقتی دبیر جشنواره، آقای دکتر مراتی موضوع طراحی پوستر این جشنواره را با بنده در میان گذاشتند، چند طوفان فکری داشتیم و ایده های مختلفی هم مطرح شد. از طرفی طراحی پوستر این رویداد حساسیت بیشتری نسبت به سایر جشنواره ها داشت، زیرا بحث قومیت های ایران مطرح بود.

وی ادامه داد: ایران کشوری است که بر جاده ابریشم نشسته و اقوام مختلفی دارد که صاحبان این سرزمین هستند. اولین ایده ای که برای طراحی به ذهنمان آمد، هنر چهل تکه دوزی بود و نظرمان این بود که سراغ یک هنر سنتی برویم که ماهیتی ایرانی داشته باشد و هم اینکه از نظر جزئیات با موضوع اصلی جشنواره یعنی وحدت در کثرت اقوام موسیقایی ایران که یک نگاه شرقی دارد، همخوانی داشته باشد.

زندی افزود: کثرت و وحدت در واقع دو واژه متضاد هستند اما در فلسفه شرق این دو کلمه در معنا به هم می آمیزند. کشور ما دقیقا در چنین موقعیتی است و اقوام مختلفی دارد که همگی زنجیره های یک پیکر هستند. چهل تکه هم یک هنر بومی و دست آفریده بانوان ایران است که از دوخته شدن اجزای مختلف به یکدیگر در نهایت به یک کلیت می رسد و این طرح در پوستر پیاده شده است و عدد 8 برای آن در نظر گرفته شده است.

این طراح درباره سایر المان های پوستر جشنواره چهاردهم بیان نمود: پس از پیاده شدن ایده اصلی ابتدا قرار شد که روی هر تکه، طرح یک ساز بومی جانمایی گردد اما ممکن بود طرح خیلی شلوغ به نظر برسد و سازها در این میان گم شوند و به همین علت به ایده حضور قومیت ها روی پوستر رسیدیم که کار بسیار ظریفی بود.

وی اضافه نمود: در نهایت ما به ایده طراحی نوازنده یعنی به صدا درآورندگان سازهای اقوام ایران رسیدیم و به سمت تصویرگری نوازندگان بومی رفتیم و به صورت فیگوراتیو آن را اجرا کردیم. در بخش چهل تکه ها از رنگ هایی با کنتراست بالا استفاده شد و برای نوازندگان بومی رنگ های پرچم ایران یعنی سبز و سفید و قرمز مورد استفاده نهاده شد، زیرا دوست داشتیم کار، بار معنایی داشته باشد و در اصطلاح کانسپت درستی داشته باشد.

کیارش زندی در پاسخ به این پرسش که آیا تا به امروز بازخورد خاصی از طراحی پوستر جشنواره گرفته است یا نه؟ پاسخ داد: مدت زمان زیادی زیادی از رونمایی پوستر نمی گذرد اما در همین مدت بسیار کوتاه بازخوردهای خوبی در فضای مجازی داشتم که این نتیجه یک خرد جمعی میان دفتر موسیقی، انجمن موسیقی و مدیران جشنوره سال جاری است.

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به صورت غیررقابتی از 29 مهر تا 2 آبان ماه 1400 در شهر کرمان برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3277

به "کیارش زندی: طراحی پوسترجشنواره موسیقی نواحی حساسیت بیشتری نسبت به سایر جشنواره ها داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیارش زندی: طراحی پوسترجشنواره موسیقی نواحی حساسیت بیشتری نسبت به سایر جشنواره ها داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید