انحلال 19 تشکل استان مرکزی با بروزرسانی بانک اطلاعاتی سمن ها

به گزارش هدا بلاگ، خبرنگاران/مرکزی مدیرکل امور اجتماعی استانداری مرکزی گفت: 19 تشکل استان در جریان بروز رسانی بانک اطلاعاتی سمن های استان منحل شدند.

انحلال 19 تشکل استان مرکزی با بروزرسانی بانک اطلاعاتی سمن ها

احمد سجادی 25 مردادماه در نشست استاندار مرکزی با سمن های استان با اشاره به بهبود شرایط سمن ها و تشکل های استان به لحاظ همدلی طی یک سال اخیر اظهار کرد: در حال حاضر 426 تشکل در حوزه های مختلف در استان مرکزی ثبت شده است که البته سمن ها به وسیله استانداری، فرمانداری، ورزش و جوانان، بهزیستی و ناجا می توانند ثبت شوند.

وی اضافه کرد: 76 درصد سمن ها به وسیله فرمانداری و استانداری، 18 درصد به وسیله ورزش و جوانان، 11 درصد بهزیستی و چهار درصد به وسیله ناجا ثبت شده اند.

سجادی با بیان اینکه 73 درصد سمن های استان ثبت شده و باقی ثبت نشده اند، گفت: 73 درصد سمن های استان فعال و 27 درصد غیرفعال هستند، 15 تشکل ملی در استان مرکزی دارای نمایندگی و هفت تشکل استانی هستند و طی یک سال اخیر نیز 40 تشکل جدید مجوز فعالیت اخذ نموده اند.

وی 18 درصد سمن های استان را خیریه، 26 درصد را در حوزه اجتماعی و آسیب های اجتماعی، 11 درصد فرهنگی، شش درصد محیط زیست، 10 درصد معلولین، دو درصد گردشگری، یک درصد حقوق شهروندی و چهار درصد در حوزه امور زیربنایی فعالیت دارند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری مرکزی با اشاره به انجام دو اقدام مهم در این حوزه، اظهار کرد: بروزرسانی بانک اطلاعاتی سمن ها از سال گذشته شروع شد که به دلیل شیوع بیماری کرونا با تاخیر روبرو شده است و براساس اقدامات اجرا شده است تا به امروز 19 تشکل منحل شده است، همچنین تهیه سامانه سحام نیز مدنظر است که تا به امروز 14 تشکل در سامانه ثبت شده است.

سجادی اضافه کرد: این سامانه یاری می نماید که تمام مددجویان در این سامانه ثبت شوند، دریافت ها و پرداخت ها ضابطه مند می گردد و مددجویان فقط از یک خیریه می توانند یاری دریافت نمایند.

به گزارش هدا بلاگ، نماینده سازمان های مردم نهاد استان مرکزی در شورای ملی توسعه تشکل ها در این جلسه بیان نمود: دستورالعمل های جدید کارگروه ها ابلاغ شده است و حضور سمن ها از این جلسات حذف شده است ولی امیدواریم که در استان مرکزی نماینده سمن ها بتوانند به مانند گذشته در جلسات و کارگروه های استانی حضور داشته باشند.

سیاوش آقاخانی نبود قانون در حوزه سازمان های مردم نهاد و تعدد قانون و آلودگی قانونی را از جمله چالش های کنونی سمن ها دانست و گفت: دولت در حال تهیه لایحه قانونی در این راستاست و سازمان های مردم نهاد نیز در حال تهیه پیش نویسی در کنار دولت هستند که می تواند یاری نماینده باشد.

وی اضافه کرد: اخیرا دستورالعمل مشترکی با قوه قضاییه نگارش شده است که ظرفیت بالایی برای مطالبه گری از دستگاه های اجرایی و دولتی به همراه دارد که می توان این دستورالعمل را اجرایی کرد.

آقاخانی دستورالعمل شعب و نمایندگی تشکل های ملی برای سمن های استانی، ثبت سمن ها و طولانی بودن فرایند اداری را بخشی از چالش های سمن ها دانست و گفت: بحران کرونا علیرغم همه مسائل و چالش هایی که ایجاد کرد، نشان داد که سمن ها می توانند بدون در نظر دریافت اختلافات و تضارب آرا بحران را کنار بگذارند و همکاری مناسبی داشته باشند و دوباره به مانند گذشته تحت نظارت واحد فعالیت داشته باشند.

به گزارش هدا بلاگ، در این جلسه تعدادی از فعالان اجتماعی و نماینده سمن ها نظرات و مسائل خود را بیان نمودند و از 14 تشکل به نمایندگی سمن های استان مرکزی تجلیل شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1337

به "انحلال 19 تشکل استان مرکزی با بروزرسانی بانک اطلاعاتی سمن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انحلال 19 تشکل استان مرکزی با بروزرسانی بانک اطلاعاتی سمن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید