بریتانیا برای برگزیت آماده می گردد

به گزارش هدا بلاگ، احتمال توافق تجاری میان بریتانیا و اتحادیه اروپا مدام کمتر می گردد و لندن خود را برای بریگزیت سخت آماده می نماید. دولت بریتانیا از فعالان مالی و تجاری خواسته است، خود را برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا آماده نمایند.

بریتانیا برای برگزیت آماده می گردد

به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، سرپرست هیئت مذاکره نماینده اتحادیه اروپا قرار بود روز دوشنبه (19 اکتبر) به لندن سفر کند تا شاید بگردد مذاکرات به بن بست رسیده میان بریتانیا و این اتحادیه را به راستا مطلوب بازگرداند.

مذاکرات هفته گذشته دو طرف برای رسیدن به یک توافق تجاری به منظور نظامند کردن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (بریگزیت) بی نتیجه سرانجام یافت.

با وجود سفر مذاکره نماینده ارشد اتحادیه اروپا به لندن و بعضی خوش بینی ها به از سرگیری گفت وگوها، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز آدینه ادامه رایزنی ها را بی معنی خوانده و گفت، خود را برای آنچه بریگزیت سخت نامیده می گردد، آماده می نماید.

براساس گزارش رویترز، دولت بریتانیا شامگاه یکشنبه با ارسال نامه ای از شرکت ها و مؤسسه های مالی و تجاری خواسته است خود را برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا آماده سازند.

هشدار به 200 هزار شرکت بریتانیایی

دولت جانسون در این نامه که برای حدود 200 هزار شرکت و مرکز تجاری و مالی فرستاده شده از آنها خواسته برای قوانین و مقررات جدید مالیاتی و گمرکی آماده شوند.

مایکل گور، عضو کابینه بوریس جانسون به شرکت های بریتانیایی هشدار داده که اشتباه ننمایند، زیرا زمان در حال سپری شدن است و 75 روز دیگر تغییراتی رخ خواهد داد.

او توضیح داد، اکنون ضروری است همه همکاری نمایند تا بریتانیا بتواند از یک فرصت جدید به عنوان یک کشور مستقل تجاری با تسلط بر مرزها، آب های سرزمینی و قوانین خود استفاده کند.

اتاق بازرگانی بریتانیا می گوید، شرکت ها و مراکز تجاری و مالی برای یک بریگزیت سخت آمادگی ندارد و دولت بوریس جانسون مسئول این شرایط است.

امیدواری اتاق بازرگانی بریتانیا

آدام مارشال، مدیرکل اتاق بازرگانی بریتانیا معتقد است، با توجه به معضلات سه گانه محدودیت های شدید به خاطر مقابله با پاندمی کرونا، ضرورت احیای اقتصاد و خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا پس از یک دوره گذار، عجیب نیست که شرکت های بریتانیایی برای آماده ساختن خود دچار مشکل باشند.

به گفته او شرکت های بریتانیایی از این رنج می برند که در زمانی که درگیر پیامدهای اساسی همه گیری کرونا هستند، با چنین چالش هایی روبرو می شوند.

مارشال در عین حال به دست یابی به یک توافق تجاری و گمرکی با اتحادیه اروپا هنوز خوش بین است و خاطر نشان می نماید که خروج قاعده مند از اتحادیه برای شرکت های بریتانیایی شفافیت به همراه می آورد و آنها را قادر می نماید بهتر برنامه ریزی نمایند.

بنا بر گزارش ها، اگر بریتانیا در یک طرح برای بازارهای داخلی که هنوز به تصویب نرسیده، تغییراتی ایجاد کند می تواند شانس رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا را افزایش دهد. این طرح اگر در شکل کنونی به تصویب برسد به دولت بریتانیا امکان می دهد بخشی از تعهدها مطابق توافق خروج از اتحادیه اروپا را غیر فعال کند.

پیش از شروع دور بعدی مذاکرات، تنش و اختلاف میان دو طرف افزایش یافته است. بریتانیا و اتحادیه اروپا در روزهای گذشته بار دیگر طرف مقابل را به عدم انعطاف کافی متهم نموده اند.

بوریس جانسون روز آدینه گفته بود، دوران مذاکره بر سر یک توافق تجاری به سرانجام رسیده است. او البته این را هم اضافه نموده که اگر اتحادیه اروپا در مواضع خود تغییرات اساسی ایجاد کند رسیدن به نتیجه ممکن است.

آمادگی مشروط اتحادیه اروپا

یک دیپلمات اروپایی سخنان بوریس جانسون را تکرار شعارهای ماه های گذشته خوانده و توضیح داد، نخست وزیر بریتانیا از سرانجام گفت وگو با اتحادیه اروپا سخنی نگفته است. اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا هم نظر مشابهی دارد و می گوید اروپا همچنان روی توافق کار می نماید اما نه به هر قیمت.

سرانجام امسال میلادی دوران گذار بریگزیت، که در آن بریتانیا همچنان به مقررات اتحادیه اروپا پایبند است، سرانجام می یابد. مذاکرات دو طرف از ماه ها پیش بدون رسیدن به نتیجه نهایی ادامه داشته است. جانسون پیش از این گفته بود که 15 اکتبر آخرین مهلت برای رسیدن به توافق است.

با گذشت چهار روز از این تاریخ و با وجود به نتیجه نرسیدن گفت وگوهای هفته گذشته ظاهرا اتحادیه اروپا هنوز روی آمادگی لندن برای ادامه مذاکرات حساب می نماید. بر همین اساس، سرپرست تیم مذاکره اتحادیه اروپا میخواهد تمام هفته جاری در لندن بماند و در صورت احتیاج روزهای آخر هفته نیز در بریتانیا باشد. ، ایسنا

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1807

به "بریتانیا برای برگزیت آماده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بریتانیا برای برگزیت آماده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید