مشخص نیروهای ویژه برای حفاظت از منطقه الخضراء

به گزارش هدا بلاگ، برخی منابع عراقی از دستور نخست وزیر این کشور برای اتخاذ تدابیر امنیتی شدید در داخل و ورودی های منطقه الخضرا و نیز ماموریت یک گروه ویژه برای تامین امنیت این منطقه خبر دادند.

مشخص نیروهای ویژه برای حفاظت از منطقه الخضراء

به نقل از سایت العربی الجدید، برخی مسؤولان عراقی امروز (سه شنبه) گفتند، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور تدابیر امنیتی شدیدی را برای حفاظت از منطقه الخضرا در بغداد که سفارت آمریکا و دیگر سفارت خانه ها و هیئت های دیپلماتیک بین المللی و نیز دفاتر دولتی در آن قرار دارند، در پیش گرفته و او قصد دارد یک گروه ویژه را مامور حفاظت از امنیت این منطقه کرده و دیگر نیروها از جمله دفاتر وابسته به گروه های مسلح را از آنجا بیرون کند.

این اقدام که احتمالا ظرف چند ساعت آینده از سوی الکاظمی در پیش گرفته می شود، در سایه تنش امنیتی و آشفتگی موجود در محفل سیاسی عراق انجام می شود.

العربی الجدید به نقل از یک مسؤول نظامی عالی رتبه عراقی که ترجیح داد نامش فاش نشود، گفت: الکاظمی درخواستی از طرف هیئت های دیپلماتیک حاضر در منطقه الخضرا جهت حفاظت از آنها دریافت کرد، قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی نیز عصر دوشنبه با سفرای آمریکا و انگلیس دیدار کرده و تماس های تلفنی از طرف تعدادی از سفارتخانه ها و هیئت های دیپلماتیک عربی و غیر عربی داشت که از طریق این تماس ها پیام خود برای رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق درباره خطراتی که در چند روز آینده احتمالا آنها را تهدید کند، انتقال دادند.

این منبع تاکید کرد، هیئت های یاد شده ضمن یادآوری مسؤولیت دولت عراق در تامین امنیت و حفاظت از آنها، تاکید کردند که (این هیئت ها و سفارتخانه ها) منتظر موضعگیری امنیتی دولت عراق هستند و در مقابل، موضعگیری یکپارچه ای در برابر خطرات ناشی از فروپاشی نیروهای شبه نظامی و ناتوانی دولت در کنترل آنها خواهند داشت.

منبع یاد شده اضافه نمود: الکاظمی نشست و دیدارهایی با برخی مسؤولان دولتی و امنیتی داشته و با آنها درباره ماموریت یک گروه ویژه جهت حمایت از منطقه الخضرا، بیرون راندن دیگر نیروها و دفاتر وابسته به گروه ها و دیگر طرف ها از منطقه الخضرا گفت وگو کرد.

این مسؤول نظامی عالی رتبه عراقی با تاکید بر استقرار گسترده نیروهای نظامی در داخل منطقه و ورودی های آن گفت: نگرانی هایی از برخی تلاش ها برای یورش به سفارت آمریکا از سوی برخی گروه های مسلح وجود دارند و باید درباره آن تصمیمی گرفته شود.

او در ادامه فاش کرد، به زودی حکمی برای انتصاب حامد الزهیری به عنوان فرمانده تیپ ویژه مسؤول تامین امنیت منطقه الخضرا صادر می شود.

برخی شاهدان عینی در القادسیه و الکراده، دو منطقه واقع در اطراف منطقه الخضرا تاکید کردند: بالگردهای عراقی در طول شب به پرواز در ارتفاع پایین بر فراز منطقه ادامه دادند و همزمان نیروهای امنیتی مستقر شده و ایست های امنیتی قابل جابه جایی (موقت) در خیابان های دو منطقه برپا شدند.

الکاظمی در چارچوب اقدامات امنیتی دولت، مجازات هایی را برای دستگاه های امنیتی که در عمل به وظیفه خود در حمایت از مناطق واقع در حوزه مسؤولیت شان کوتاهی کردند، معین کرده و مسؤول امنیت منطقه محله الجهاد (واقع در جنوب بغداد) را به دلیل شلیک راکت از منطقه که به یک منزل مسکونی در منطقه الرضوانیه نزدیک به فرودگاه بغداد اصابت کرده و در اثر ان شش تن از جمله سه کودک کشته و دو تن دیگر زخمی شدند، زندانی کرد.

فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز در بیانیه ای گفت: الکاظمی دستور داد نیروهای امنیتی مستقر و تمامی مسؤولان امنیتی مربوطه به دلیل کوتاهی در عمل به مسؤولیت های امنیتی خود بازداشت شوند و هر نیروی که در انجام وظیفه خود کوتاهی کند، با مجازات های مشابهی روبه رو خواهند شد، همچنین الکاظمی خطاب به همه دستگاه های امنیتی بر لزوم افزایش تلاش های اطلاعاتی شان در مرحله کنونی برای جلوگیری از انجام این جرائم و مقابله با هر طرفی که مخل امنیت است، تاکید کرد.

به همین دلیل مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق نیز در توییتی ضمن هشدار نسبت به طرف های مشکوکی که بر آتش شرایط عراق دامن زده و آن را به سمت جنگ داخلی سوق می دهند، نوشت: به همه توصیه می کنم پیش از هر اقدامی که کشور را به جنگ داخلی و یا درگیری میان گروه های شیعه و یا درگیری طایفه ای سوق دهد، خرد، قانون و عشق به میهن را ملاک قرار دهید و بدانید که ریختن خون عراقی برای یک عراقی حرام است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1630

به "مشخص نیروهای ویژه برای حفاظت از منطقه الخضراء" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص نیروهای ویژه برای حفاظت از منطقه الخضراء"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید