فراوری کاتالیست با ترکیبی نو و قابل رقابت به وسیله محققان کشور

به گزارش هدا بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امیرحسین شهنازی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح آنالیز متغیرهای فرآیند پیرولیز پاششی و ترکیب شیمیایی بر موفولوژی و خواص کاتالیستی پروسکایت در فرآیند ریفرمینگ متان گفت: هدف از اجرای این پروژه، فراوری کاتالیستی با ترکیب نو (کاتالیستهای اکسیدی حاوی لانتانم، نیکل و منگنز) به روشی نو (روش پیرولیز پاششی) بوده است.

فراوری کاتالیست با ترکیبی نو و قابل رقابت به وسیله محققان کشور

وی اضافه نمود: این پژوهش با هدف ارتقا عملکرد کاتالیستهای فرآیند ریفرمینگ متان، که در صنعت فولادسازی و پتروشیمی فرآیندی شناخته شده انجام گرفته است؛ ضمن آنکه بعلت مصرف گازهای گلخانه ای در فرآیند ریفرمینگ متان، بازدهی بالای کاتالیستها در این فرآیند منجر به حفاظت بهتر از محیط زیست نیز می گردد.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این روش فراوری منجر به بهبود خواص فیزیکی، شیمیایی و ارتقا بازدهی کاتالیست شده و عمر کاتالیست را بالا برده است.

وی با بیان اینکه روش فراوری این کاتالیست یک روشی نو به نام پیرولیز پاششی است، گفت: این روش از نتایج تحقیقات یکی از فارغ التحصیلان دکترای دانشگاه صنعتی امیر کبیر تحت عنوان فراوری کاتالیستهای نیکل بر پایه آلومینا آغاز شده است؛ در نهایت این تحقیق منجر به فراوری کاتالیستهای اکسیدی چند جزیی حاوی عناصر لانتانم، نیکل و منگنز شده که دارای سطح موثر واکنشی بالایی بوده و عمری طولانی دارند.

شهنازی با بیان اینکه برای صنعتی شدن این پروژه، به نظر می رسد که راه طولانی در پیش داریم، گفت: چون مبنای فعالیتهای این پژوهش مبتنی بر استفاده از عناصر نادر خاکی است که استحصال آن ها در صنعت به علت کمیاب بودن آن ها و بعلاوه قیمت بالایشان هنوز مورد استقبال قرار نگرفته است.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، روش فراوری کاتالیستها، ترکیب شیمیایی آن ها و خواص ریزساختاری شان جزو مشارکت های نوآورانه علمی به شمار میرود و به همین دلایل منجر به چاپ مقاله و داوری مجلات شده است.

وی گفت: پیوستگی در فراوری و یکنواختی از نظر ترکیب شیمیایی محصول، سطح ویژه بالای محصول، مقاومت در برابر رسوب گذاری کربن که تشکیل آن در فرآیند ریفرمینگ متان مضر بوده و از طرفی شکل گیری آن بر روی سطح کاتالیستها متداول است. از ویژگی های این روش به شمار می رود.

وی با باین اینکه این طرح نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد، گفت: این کاتالیستها در برابر کاتالیستهایی که اکنون در بازار موجودند قابل رقابت است.

شهنازی خاطر نشان کرد: با توجه به فراوری گاز سنتز در فرآیند ریفیرمینگ متان، فراوری کاتالیست مناسب که از دستاوردهای این پژوهش بوده است باعث ایجاد کاربرد در صنایع فولادسازی (واحدهای احیای آهن) و پتروشیمی (فراوری هیدروکربنهای سنگین) می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 فروردین 1402 بروزرسانی: 16 فروردین 1402 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 3657

به "فراوری کاتالیست با ترکیبی نو و قابل رقابت به وسیله محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری کاتالیست با ترکیبی نو و قابل رقابت به وسیله محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید