جزئیات گستاخی شرکت های کره ای علیه ایران

به گزارش هدا بلاگ، رئیس کل بانک مرکزی از گستاخی شرکت های کره ای علیه ایران به پشتوانه قاچاقچی ها انتقاد کرد.

جزئیات گستاخی شرکت های کره ای علیه ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از کیهان، عبدالناصر همتی گفت: مقامات کره پول های ما را نمی دهند به آنها گفتم اگر ندهید دیگر اجازه نمی دهم کالاهای سامسونگ و ال جی به ایران بیاید.

وی ادامه داد: دیدم خیلی جوابی نداشتند و حساسیتی نشان ندادند. برایشان مهم نیست. کالایشان را به وسیله دبی (امارات) می فروشند و به وسیله لنج ها در کنگان و نظایر آن به داخل کشور می آید. معلوم است جواب ما را نمی دهند چون کالایشان را (به وسیله قاچاقچی ها) می فروشند.

همتی با انتقاد از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: معنا ندارد اگر ما ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داریم و اقتصاد مقاومتی داریم باید جلوی این ها را بگیرند. فکر می کنید فراوری ملی شکل می گیرد؟ شما الان بروید در خیابان هایی که این کالاها را می فروشند، ببینید هر نوع کالایی که سفارش بدهید هفته بعد تحویل می دهند.

  • بازی کره ای ها

لازم به ذکر است شرکت های سامسونگ و ال جی کره طی سال های گذشته همیشه سیاست یک بام و دو هوا در قبال ایران داشته اند این شرکت ها از یکسو با سیاست های آمریکا در تحریم ایرانی و ترک کشورمان همراهی نموده و از سوی دیگر، بازار لوازم خانگی ایران را هم به محصولات خود وابسته نموده اند و به این ترتیب هم از پرداخت عوارض گمرکی برای واردات رسمی فارغ شده اند و هم محصولات خود را از مسیرهای قاچاق به ایران می رسانند.

شرکت های کره ای با برنامه ریزی مدون، بازار ایران را در دست گرفته و با استفاده از تبلیغات و البته ارائه محصولات متنوع، به سمت انحصار رفته اند. ضعف نظارت و سیاست گذاری دولت هم باعث شده فراوری داخلی در مقابل هجمه واردات خارجی تضعیف گردد.

به عنوان مثال، مردادماه سال گذشته، امیرعباس کائینی، عضو انجمن فراورینمایندگان لوازم خانگی پس از ترک ایران از سوی کره ای ها فاش کرد که بعضی شرکت ها مانند شرکت ال جی کره اجازه داخلی سازی بعضی قطعات را به ما نمی دادند.

در این شرایط، کره ای ها که تا کنون شخصیت مستقل سیاسی از خود نشان نداده اند، از سال 97 با پیروی از سیاست های ضدایرانی آمریکا، به صف تحریم نمایندگان کشورمان پیوستند. از آنجا که حضور این شرکت ها در ایران بیشتر به صورت واردات کالا یا نهایتا قطعات منفصله بوده و عملا فراوریی در داخل شکل نداده بودند، پس از تحریم، بازار لوازم خانگی کشور با کمبود و افزایش قیمت روبرو شد و قیمت ها افزایش یافت. از سوی دیگر، به دلیل وابستگی بازار به این محصولات، کالاهای کره ای از مبادی غیررسمی، وارد کشور شد و این فرایند همچنان ادامه دارد.

  • قاچاق سازمان یافته

اما ظاهرا قاچاق محصولات کره ای یک فرایند غیرقانونی معمولی نبوده است، چرا که بهمن ماه سال گذشته، سخنگوی انجمن صنفی فراورینمایندگان لوازم خانگی از قاچاق سازمان یافته این محصولات در سال های 97 و 98 پرده برداشت.

حمیدرضا غزنوی، با بیان اینکه شرکت های کره ای در شرایط سخت مردم ایران را تنها گذاشتند، گفت: برندهای کره ای علاوه بر هزینه کردن برای تبلیغات، به صورت سازمان یافته به وسیله قاچاق بازار ایران را تامین می کردند که این مسئله باعث شده بود در رقابت نابرابر، فراورینمایندگان ایرانی را زمین گیر نمایند و حقوق دولتی و گمرکی دولت را نیز پرداخت ننمایند.

ماجرای همراهی کره ای ها با تحریم های آمریکا، منحصر به لوازم خانگی نبوده است. سال گذشته و در بحبوحه تحریم های نفتی علیه کشورمان، هرچند کره جنوبی ادعای عدم بارگیری نفت و میعانات گازی ایران در ماه ژوئیه (تیر - مرداد) از سوی این کشور را رد نموده بود، اما روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت، این خبر را تأیید کرد.

همچنین سال 95، محمدحسین داجمر، مدیرعامل سابق کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه ای گفت: سال 86 برای خرید تعدادی تانکر و کشتی کانتینربر با هیوندای کره جنوبی، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران 10 تا 15 درصد پیش پرداخت داد. چند ففرایند از کشتی ها آماده تحویل بودند که کشور تحریم شد. با وجود آن که در تحریم ها هیچ اشاره ای به تحریم حمل ونقل دریایی نشده بود اما دولت کره جنوبی به صورت فورس ماژور مصوبه ای را تصویب کرد که براساس آن فروش کشتی را به ایران تحریم کرد.

  • حمایت های عجیب دولتی

نکته عجیب در برخورد با بدعهدی و سوءاستفاده کره ای، همراهی بعضی مسئولان در برهه های مختلف، با این کشور است. در همین ماجرای ممانعت از فروش کشتی به ایران، در سال 95 خبری مبنی بر قرارداد جدید دولت یازدهم با کره برای ساخت چند کشتی منتشر شد که فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در واکنش به آن گفت: علیرغم توانمندی که شرکت صدرا در این حوزه دارد انعقاد چنین قراردادی خیانت محسوب می گردد.

موسوی لارگانی، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم حق را به فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا داد و گفت: قرارداد خرید کشتی از کره جنوبی هرچه سریعتر باید لغو گردد چرا که این توانمندی بالقوه در کشور وجود دارد.

علاوه بر این، ماجرای مماشات با شرکت ال جی برای پرداخت جریمه سه هزار میلیارد تومانی هم قابل تأمل است. دیماه 95 خبری منتشر شد که شرکت کره ای ال جی در واردات قطعات کالاهای خود مرتکب تخلف شده است و گمرک جریمه سه هزار میلیارد تومانی برای این شرکت در نظر گرفته است. اما نعمت زاده، وزیر وقت صمت، به جای پیگیری تخلف این شرکت کره ای و حمایت از کارگر ایرانی، نامه ای به گمرک نوشت و خواهان تجدید نظر در جریمه این شرکت شد.

واردات این محصولات هم در حالی بود که فراوری بعضی از آنها در کشور دارای توجیه اقتصادی بود به طوری که بعد از رفتن ال جی، عضو انجمن فراورینمایندگان لوازم خانگی، گفت: تلویزیون های ایرانی با کیفیتی برابر با تلویزیون های ال جی فراوری می گردد و قیمت آن حداقل 30 درصد پایین تر از محصولات ال جی خواهد بود.

این قبیل کوتاهی ها در برخورد با یک کشور بیگانه، کار را به جایی رساند که آنها اجازه توهین به نمایندگان ایران را هم دادند. بهمن ماه 96، شرکت کره ای سامسونگ که به عنوان حامی اقتصادی المپیک زمستانی به همه ورزشکاران حاضر در این مسابقات موبایل هدیه داد، در رفتاری تحقیرآمیز از اهدای هدیه به ورزشکاران ایرانی خودداری کرد تا نتیجه سهل انگاری در دفاع از مرزهای اقتصادی کشور، در میادین ورزشی آشکار گردد.

جدیدترین نتیجه این شرایط را هم در اظهارات همتی می توان یافت که می گوید کره ای ها در پاسخ به مطالبه طلب کشورمان با سردی و بی توجهی برخورد می نمایند.

از مسئولان انتظار می رود انفعال را کنار گذاشته و با توقف قاچاق محصولات لوکس و مصرفی کره ای که ارز کشور را می بلعد، هم کره ای ها را تنبیه نمایند و هم در سالی که به عنوان جهش فراوری نامگذاری شده، از فراوری ایرانی حمایت کند.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 437

به "جزئیات گستاخی شرکت های کره ای علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات گستاخی شرکت های کره ای علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید