جو بایدن به توافق هسته ای با ایران باز می شود، شباهت به اوباما

به گزارش هدا بلاگ، خبرنگاران، گروه بین الملل - فاطمه محمدی پور: بسیاری از کارشناسان معتقدند بحران کرونا می تواند ریاست جمهوری دونالد ترامپ و شانس موفقیت او در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری را نابود کند. حتی حامیان ترامپ هم که می گویند او اوضاع اقتصاد آمریکا را بهتر نموده، اکنون اذعان دارند که اشتباهات فاحش رئیس جمهور آمریکا در مواجهه با پاندمی کووید -19 اقتصاد این کشور را وارد یک سقوط آزاد نموده اند.

جو بایدن به توافق هسته ای با ایران باز می شود، شباهت به اوباما

باید گفت موفقیت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری پس از افتضاح او در مدیریت بحران کرونا در هاله ای از ابهام است.

در این راستا خبرنگاران گفتگویی با پروفسور رابرت وای شاپیرو استاد علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا آمریکا تنظیم نموده که در ادامه می آید.

*متأسفانه تعداد قربانیان ویروس کرونا در آمریکا از مرز 100 هزار نفر گذشت. این در حالی است که دولت ترامپ پیش بینی می کرد تعداد قربانیان به این رقم نرسد. به نظر شما تأثیر عملکرد ترامپ در مقابله با ویروس کرونا چقدر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مؤثر است؟

این بزرگترین مشکل وی در انتخابات خواهد بود. او باید امیدوار باشد که ویروس کاملاً تحت کنترل قرار گیرد و اقتصاد به اندازه کافی به حالت عادی بازشود تا بتواند مطمئن شود که دموکرات ها در ایالت میشیگان، پنسیلوانیا یا دیگر ایالت های مهم میدان را در دست نمی گیرند.

*آثار شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد آمریکا نیز از جمله مسائلی است که باعث شده ترامپ در کوشش باشد تا شرایط قرنطینه را زودتر بردارد. این موضوع تا چه اندازه می تواند به وخامت اوضاع یاری کند؟

این امر بستگی دارد به اینکه ایالت ها و مردم در زمان افتتاح امور چقدر از خود مراقبت می نمایند و اقدامات احتیاطی را انجام می دهند. اگر تعداد مبتلایان به ویروس افزایش یابد، نکته اصلی این خواهد بود که چگونه ایالات و مردم واکنش نشان می دهند - به طوری که مانع گسترش ویروس به سطوح فزاینده قبلی شوند.

*یکی از روینمودهای دولت ترامپ در سیاست خارجی که به نظر می رسد از دیدگاه های هنری کیسینجر نیز باشد فشار و مهار گسترده تر چین باشد. اخیراً هم ترامپ اعلام نموده اگر دولت چین قانون حفاظت از امنیت ملی هنگ کنگ را تصویب کند، شرکتها را از هنگ کنگ خارج می نماید. از سوی دیگر ترامپ تحرکات در دریای چین جنوبی را نیز تشدید نموده است. دلایل اصلی تشدید مهارچین چیست؟

او می خواهد توجه را به سمت چین به عنوان منبع این بیماری همه گیر و گمراه کردن دنیا در خصوص جدی بودن آن در اوایل بحران، بکشاند. سیاست این امر این است که ترامپ بین سرزنش چین و استفاده از آن به عنوان حواس پرتی، همراه با بهبود اوضاع ویروس و اقتصاد - و سرزنش دموکرات ها به دلیل کندی در ابتدای امر - آسیب های سیاسی که برای انتخابات ایجاد شده را کاهش دهد.

*اگر جو بایدن رئیس جمهور بعدی آمریکا باشد آیا رویکردش به چین تغییر خواهد نمود؟ رویکردش در قبال ایران و قرارداد هسته ای با ایران چطور؟

رویکرد بایدن باثبات تر و مداوم خواهد بود. در خصوص ایران، او به دیدگاه اوباما در خصوص توافق هسته ای باز می شود.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 763

به "جو بایدن به توافق هسته ای با ایران باز می شود، شباهت به اوباما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جو بایدن به توافق هسته ای با ایران باز می شود، شباهت به اوباما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید