در خانه بمیرید؟!

به گزارش هدا بلاگ، محمد ماکویی؛ اصلا معلم خوبی نبود و به همین دلیل بیشتر قریب به اتفاق بچه ها نمره های پایین می گرفتند. از آنجا که در میان این دانش آموزان، یکی از بستگان، که خانواده اش اوضاع اقتصادی خوبی داشتند و آموزگار محترم نیز از این قضیه بخوبی مطلع بود، هم خودنمایی می کرد، روزی معلم گرامی وی را به کناری کشیده و تدریس خصوصی هم می کنیم! را کاملا به سمع او رسانید.

در خانه بمیرید؟!

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

قبل از اینکه در دل تدریست را که دیده ام، درست و حسابی، شکل بگیرد، آموزگار گرامی با پی بردن به مکنونات قلبی دانش آموز لبخندی زده و آنطور که اینجا درس می دهم آنجا درس نمی دهم را بر زبان آورد. دانش آموز، موضوع بحث را در خانواده مطرح نموده و پدر و مادر را به بیان یک تستی می کنیم کشانید.

خوشبختانه، تست نتیجه خوبی داده و موجب شد پدر و مادر دانش آموز، بعدها، جز با ادای انصافا معلم معرکه ای بود از آموزگاری که در محافل خصوصی به مراتب بهتر از مجامع عمومی ظاهر شده و می درخشید یاد نکنند.

جدا از اینکه پول به آدم ها انگیزه زیادی داده و باعث می شود بسیاری از آموزگاران دارای حقوق معلمی، بر مبنای دستمزد حاصل از تدریس خصوصی، برای بچه هایی که راهی خانه و کاشانه آن ها می شوند مایه بسیار بیشتری بگذارند باید به این نکته اشاره کرد که سر و کله زدن با 40 دانش آموز، که بیشترشان یک جا بند نمی شوند، انرژی و توش و توان زیادی مصرف نموده و اصلا به اینکه شما بخواهید با آرامش خاطر و ضمن صرف چای و شربت و میوه و شیرینی، انگار که به خواستگاری رفته اید!، عزیزم این کلمه را اشتباهی نوشته ای یا خوب حواست را جمع کن! قورباغه با قاف است نه با غین! بگویید، نمی ماند.

انصافا، درمان هم یک جور هایی به تحصیل شبیه است و بنابراین بیشتر افراد جامعه در عوض اینکه شال و کلاه نموده و در سوز سرما یا هرم گرما خود یا یکی از اعضای خانواده را با وسیله نقلیه خودی یا بیگانه یا امدادی به بیمارستان، مطب یا مرکزی درمانی برسانند، ترجیح می دهند پزشک و پرستار را به بالین طلبیده و، دست کم در بعضی از موارد، لذت بیماری را به دو عالم ندهند!

این که چرا در عمل چنین اتفاقاتی کمتر می افتد بیش از هر چیز به مسایل مالی و محتویات جیب یا حساب بانکی آدم ها ربط پیدا می نماید و خیلی به این قضیه که بیشتر آدم ها نمی دانند چنین سرویس هایی هم موجودیت داخلی دارند مربوط نمی باشد.

این روز ها که کرونا امان کادر درمان و کارکنان بهشت زهرا و آرامگاه های کشور را بریده و از تخت گرفته تا تجهیزات با مسائل عدیده و ندیده کمبود و نبود روبرو هستند، وزارت بهداشت طرح درمان خانگی را در دستور کار قرار داده تا خیال بسیاری از افراد کرونا گرفته را تخت اینکه اتفاق بدی نخواهد افتاد نماید.

قطعا، اگر مشکل تنها به تخت و فضا مربوط بود می توانستیم به این ایده به دیده خوشبینانه نگاه نموده و فکر کنیم که چرا نمی شود از ظرفیت فضا های خالی خانه ها و تخت های داخل منازل برای جلوگیری از مرگ و میر مبتلایان به کرونای حاد استفاده شود.

همه ما خوب می دانیم که اصلا چنین نیست و در شرایطی که پزشکان و پرستاران و تجهیزات درمانی کفاف بستری های داخل بیمارستان ها را نمی دهند، مگر می شود مراجعین را مجاب کرد که به خانه های خود برگردند و منتظر فرا رسیدن پزشک و پرستار، با تجهیزات کامل، باشند.

همین الان یکی از مسائل پزشکان و پرستاران و کادر درمان این است که جان عده ای را فدای جان شماری دیگر نموده و خیلی سریع به سوال جان کدام مهمتر است؟ جواب بدهند. اگر در چنین شرایطی، خدای نانموده، پای پول به میان بیاید، واقعا سنگ روی سنگ بند خواهد شد؟

اگر هم بحث فقط از سر خود باز کردن بیماران و مراجعین است و برای اینکه گریه ها، آه و ناله ها، زاری ها، شیون کردن ها و بر سر زدن ها در محیط بیمارستان صورت نگرفته و شرایط روحی روانی کادر درمان را وخیم تر نسازد مقرر شده ذکر مصیبت ها تنها سر از خانه ها در بیاورند نیز باید گفت که اگر کرونا در حال حاضر به همین مقدار، نه بیشتر، آدم می کشد را باید تا حدود زیادی معطوف به اعتماد مردم به پزشکان و پرستاران بدانیم و اگر این اعتماد هم دستخوش تغییرات عدیده شود، معلوم نیست چه بلایی سر مردمی که چشم امید خود را فقط به کادر درمان دوخته اند بیاید؟

این روز ها کشور روسیه عهده دار طرحی شده که طی آن واکسن کرونا در اختیار خارجی هایی که وارد روسیه می شوند قرار می گیرد.

جهانگرد ها از این طرح حسابی استقبال نموده اند، زیرا هم فال است و هم تماشا؛ یعنی جدا از این که به روسیه سفر نموده و از مشاهده دیدنی های آن بهره مند می شوند واکسن هم دریافت نموده و خرسند اینکه دیگر کرونا نخواهند گرفت می گردند.

نکته جالب توجه این است که آنقدر که خارجی های وارد روسیه شده از واکسن روسی استقبال نموده اند، خود روس ها واکسن را خیلی تحویل نگرفته اند و بنابراین کار واکسیناسیون روسیه به کندی پیش می رود.

در این باب گفته شده که معمولا روس ها تنها وقتی که شرایط را خیلی بحرانی می بینند نسبت به آن واکنش و عکس العمل درست و حسابی نشان می دهند.

ظاهرا قبح همجواری تاثیر خود را، دست کم در مسئولین وزارت بهداشت و درمان، گذاشته و به همین دلیل امروزه طرح های خلق الساعه و اضطراری زیادی در رابطه با کرونا، در کشور ما داده می شود؛ هر چند تفاوت عمده ما با روس ها در این است که آن ها خوب می دانند در شرایط بحرانی چطور باید عمل نموده و بحران حاصله را مدیریت کنند!

منبع: فرارو
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2780

به "در خانه بمیرید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در خانه بمیرید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید