فرمول جدید قیمت گذاری شورای رقابت به سود دلال ها

به گزارش هدا بلاگ، اقتصاد آنلاین نوشت: یک هفته پس از اعلام فرمول جدید قیمت گذاری تعدادی از خودرو های داخلی توسط رئیس شورای رقابت، قیمت این خودرو ها به طور متوسط 4 درصد افزایش یافته است.

فرمول جدید قیمت گذاری شورای رقابت به سود دلال ها

هفته پیش رئیس شورای رقابت از فرمول جدید قیمت گذاری برای 18 خودرو اطلاع داد که به نظر می رسد منجر به افزایش قیمت ها پس از حدود 2 ماه ثبات قیمتی در این بازار شده است. روز 9 دی درخواست سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مبنی بر خروج حداقل 10خودرو شامل دناپلاس توربو شارژ، هایما، رانا، کوئیک، شاهین، ساینا، پژو 207پانوراما، چانگان، آریا، کی 132و بعضی دیگر از خودرو ها از شمول قیمت گذاری شورای رقابت، از سوی این شورا اجابت شد. رضا شیوا طی مصاحبه ای بیان کرد: طی تصمیمات اتخاذ شده و قرار نیست آزادسازی صورت بگیرد. فقط خودرو ها تقسیم بندی شدند؛ بنابراین، قیمت بخشی از خودرو های پرتیراژ و به گونه ای که برای عامه مردم به صرفه هستند، بر اساس فرمول قبلی محاسبه می گردد. به گفته شیوا، برای قیمت گذاری 55 درصد خودرو ها از فرمول قدیمی شورای رقابت و برای 45 درصد مابقی از فرمول جدید استفاده خواهد شد.

او در ادامه گفت: در فرمول جدید دیگر تورم بخشی نقشی ندارد بلکه روی قیمت متوسط بازار تمرکز دارد. در سه ماهه فصل زمستان، تغییرات قیمت کارخانه بر اساس قیمت بازار خواهد بود، از بهمن ماه قیمت جدید روی خودرو اعمال می گردد.

گزارشی که بر اساس مشاهدات بازار در روز بعد از این نشست خبری صورت گرفته بود، نشان می دهد مصوبه اخیر شورای رقابت با برهم زدن آرامش بازار افزایش قیمت بعضی خودرو ها شده است، به گونه ای که قیمت پراید که تا روز نشست خبری، 9 دی به 100 میلیون تومان رسیده بود، یک روز بعد در تاریخ 10 دی 1399 به 103 میلیون تومان افزایش یافت و تیبا 2 نیز که با قیمت 122 میلیون تومان به فروش می رسید، قیمتش به 124 میلیون تومان رسید.

حالا با گذشت یک هفته از اعلام فرمول جدید قیمت گذاری تعدادی از خودرو های داخلی و بر اساس داده هایی که از سایت دیوار دریافت شده، تعیین شده که میانگین تعداد تماس های هر آگهی در این دسته از خودرو ها 23 درصد و میانگین تعداد بازدید های هر آگهی 14 درصد نسبت به هفته قبل از این نشست خبری افزایش یافته است.

همچنین طبق آنالیز های میدانی معاملات صورت گرفته در مراکز تعویض پلاک و معاملات روزانه نمایشگاه داران خودرو، قیمت های صفر خودرو های مشمول قیمت گذاری جدید 4 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که طبق اعلام مرکز ملی رقابت، قیمت های جدید از ابتدای بهمن محاسبه می گردد؛ اما همین تصمیم نسنجیده مبنی بر اعلام فرمول جدید قیمت گذاری کافی بود تا سه هفته پیش از اعمال آن بازار فرایند صعودی به خود بگیرد و دوباره شاهد افزایش قیمت ها باشیم.

شیوا در همان نشست خبری درباره اثرات این تصمیم گفته بود: به نظر نمی رسد، فرمول جدید موجب افزایش قیمت در بازار گردد، اما در هر صورت منتظر هستیم دلال ها کم کم از این بازار خارج شوند، چون دیگر قیمت ها و سود موجود برای آن ها به صرفه نیست.، اما همین مصاحبه آبی به آسیاب دلال ها ریخت و ناگهان از فردای همان روز فرایند قیمت ها صعودی شد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 2257

به "فرمول جدید قیمت گذاری شورای رقابت به سود دلال ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمول جدید قیمت گذاری شورای رقابت به سود دلال ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید