لاورنتی؛ دیکتاتور گرجی در روسیه

به گزارش هدا بلاگ، او 24 سال داشت که فرماندهی جوخه های چکا را برعهده گرفت و درست در همین زمان، رابطه صمیمانه ای میان او و استالین برقرار شد؛ آن ها فقط هم ولایتی نبودند؛ اخلاقشان هم یکی بود! در واقع استالین قُل دیگرش را پیدا نموده بود.

لاورنتی؛ دیکتاتور گرجی در روسیه

با ما سفر کنید و با تور گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

جواد نوائیان رودسری| نه فقط برای مردم شوروی، بلکه برای اعضای حزب کمونیست هم، لاورنتی بریا یک هیولای وحشتناک بود؛ اهریمنی که فقط ظاهری انسانی داشت. ترکیب او و استالین، معجون عجیب و ترسناکی شده بود.

برای هیچ کس، در هیچ پست و مقامی، حاشیه امنیت وجود نداشت؛ اشاره ابروی دیکتاتور کافی بود تا موتور آدمکشی لاورنتی را به کار بیندازد؛ آن وقت دیگر اثری از آثار مظنونین باقی نمی ماند! در تاریخ اتحاد جماهیر شوروی، نمی توان جنایتکاری را با ابعاد جنایت لاورنتی پیدا کرد. او دوست و هم ولایتی ژوزف استالین بود؛ یکی از اهالی بندر سوخومی در گرجستان که در سال 1917 به بلشویک ها پیوست؛ دیکتاتور شوروی هم، اصلیتی گرجستانی داشت.

کشتار مشهور کاتین که پیش از جنگ شوروی و آلمان نازی، در لهستان رخ داد و 10 هزار افسر این کشور را در یک روز، به کام مرگ فرستاد، یکی از اقدامات لاورنتی است.

فاز اول: وحشی گری از 18 سالگی!

لاورنتی پائولوویچ بریا، در سال 1899 (1278 هـ. ش) به جهان آمد. 18 سال داشت که در جریان انقلاب اکتبر روسیه، به بلشویک ها پیوست و فقط چهار سال بعد، در 1921 (1300 هـ. ش)، به چکا (پلیس مخفی اتحاد جماهیر شوروی) ملحق و بلافاصله رئیس این بخش در گرجستان شد.

هم ولایتی های او در این سال ها، شاهد وحشی گری های عجیب و غریب چکا، زیر نظر لاورنتی بودند؛ 25 هزار نفر طی یک سال، با دستور وی و بدون محاکمه اعدام شدند. رعب و وحشتی که لاورنتی بر گرجستان حاکم کرد، باعث شد که توسط بلشویک ها به مسکو فراخوانده گردد.

او 24 سال داشت که فرماندهی جوخه های چکا را برعهده گرفت و درست در همین زمان، رابطه صمیمانه ای میان او و استالین برقرار شد؛ آن ها فقط هم ولایتی نبودند؛ اخلاقشان هم یکی بود! در واقع استالین قُل دیگرش را پیدا نموده بود. آن ها پس از مرگ لنین در 21 ژانویه 1924 (30 دی 1302)، برنامه ای مدون برای تسلط قاطع بر حزب کمونیست شوروی داشتند.

تا سال 1932 (1311 هـ. ش) که پایه های قدرت استالین مستحکم شد، لاورنتی هم در ساختار حزبی و حاکمیتی رشد کرد. استالین در بیشتر مواقع مسئولیت حذف کردن افراد مد نظرش را به او می سپرد. تروتسکی، دوست قدیمی آن ها که پس از مرگ لنین به مکزیک گریخت، یکی از این افراد بود که مأموران لاورنتی به خوبی از پس مأموریت ترور وی برآمدند.

تصفیه خونین حزب کمونیست شوروی که دیکتاتوری استالین را وارد مرحله جدیدی می کرد، با مدیریت لاورنتی انجام شد. او به ریاست کمیساریای خلق برای امور داخلی (ان کاوه ده) رسید؛ جایگاهی که به نظر استالین فقط برازنده لاورنتی بود؛ مرکزی برای سرکوب و کشتار گسترده مخالفان و برافراشتن بیرق اختناق.

به ابتکار او اردوگاه های کار اجباری رونق گرفت؛ صد ها هزار نفر به سیبری فرستاده شدند؛ وی حتی به رئیس قبلی خودش، نیکولای یژوف هم رحم نکرد و او نیز گرفتار تصفیه خونین لاورنتی شد. لاورنتی جای تمام افراد حذف شده را با نیرو های وفادار و گرجی تبار خود پُر می کرد؛ آیا این یک دیکتاتوری گرجی در روسیه بود؟ دقیقاً نمی دانیم.

فاز دوم: سلاخی های سال های جنگ

با شروع جنگ جهانی دوم، مسئولیت های لاورنتی هم وارد مرحله جدید شد. استالین در ابتدا متحد هیتلر بود و جنایت های آلمان نازی در شرق اروپا برای دیکتاتور شوروی یک فرصت طلایی به حساب می آمد تا سرزمین هایی که در زمان لنین و به دلیل فشار ناشی از جنگ جهانی اول مستقل شده بودند، دوباره زیر سیطره شوروی قرار بگیرند.

حمله همزمان آلمان و شوروی به لهستان، مصیبتی برای مردم این کشور بود؛ می گویند استالین ترجیح می داد افسران اسیر شده لهستانی را به سیبری منتقل نمایند، اما لاورنتی او را قانع کرد که با قتل عام آن ها، کمر ارتش لهستان می شکند و دیگر علیه شوروی اقدامی انجام نمی دهند؛ 10 هزار نفر در یک روز سلاخی شدند!

اما وقتی ورق برگشت و هیتلر فرمان حمله به شوروی را صادر کرد، لاورنتی به کمیته مرکزی جنگ پیوست و مسئولیت تأمین تدارکات را با شیوه خودش، برعهده گرفت. در سال 1944، او طرحی برای سرکوب قاطع نیرو های استقلال طلب در کشور های حاشیه غربی شوروی ارائه کرد؛ صد ها هزار نفر در لیتوانی، لتونی، اوکراین، استونی و بلاروس، با برنامه وی اسیر، تبعید و کشته شدند.

فاز سوم: بمب اتمی بدشگون!

با انتها یافتن جنگ، استالین لاورنتی را به عنوان مسئول راهنمایی پروژه فراوری سلاح های هسته ای منصوب کرد. او با روش خودش و وادار کردن دانشمندان روس به فعالیت، توانست در سال 1949، اولین بمب اتمی شوروی را منفجر کند و گام های مؤثری برای فراوری بمب هیدروژنی بردارد؛ اما با مرگ استالین در پنجم مارس 1953 (14 اسفند 1331)، جهان روی سر لاورنتی خراب شد.

او در میان اطرافیان استالین، دشمنان زیادی داشت که به اجبار در دوران اقتدار وی، به لاورنتی لبخند می زدند؛ حالا موقع تسویه حساب بود. خروشچف، رهبر جدید شوروی، بلافاصله لاورنتی را از مسئولیت هایش برکنار کرد؛ چهار ماه بعد، در ژوئیه 1953، بریا لاورنتی به جرم جاسوسی برای انگلیس، بازداشت شد؛ وصله ای که اصلاً به او نمی چسبید!

با دستور خروشچف، او را به مکان محرمانه ای منتقل کردند و با روش خودش، یعنی بدون انجام محاکمه، به جوخه اعدام سپردند؛ لاورنتی در هشتم دسامبر سال 1953 (17 آذر 1332) در حالی که 54 سال داشت، به قتل رسید.

منبع: ورزنامه خراسان

منبع: فرادید
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1399 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 301

به "لاورنتی؛ دیکتاتور گرجی در روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاورنتی؛ دیکتاتور گرجی در روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید