نوبت لو رفتن اطلاعات رایتل شد

به گزارش هدا بلاگ، در جدیدترین قسمت از سریال نشت اطلاعات کاربران، اطلاعات مشترکان اپراتور رایتل در اینترنت منتشر شده است.

نوبت لو رفتن اطلاعات رایتل شد

به گزارش ایسنا، لو رفتن اطلاعات شخصی مربوط به کاربران تلگرامی به دلیل استفاده از نسخه های غیررسمی این اپلیکیشن و استفاده کنندگان از فروشگاه های آنلاین داخلی و حتی اطلاعات ثبت احوالی ایرانیان در روزهای ابتدایی فروردین ماه سال جاری و پس از آن اخباری از نشت اطلاعات در برخی از سازمان ها، در ماه های گذشته از ابتدای سال، به یکی از مهم ترین و پرجنجال ترین اخبار تبدیل شده بود.

امیر ناظمی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- چندی پیش درباره لو رفتن اطلاعات سازمان ها گفته بود: هرچند قانون حفاظت از داده های عمومی یا همان GDPR در هزارتوی نظام بروکراسی محبوس مانده است، اما این به آن معنا نیست که قانونی برای اجبار سازمان ها و دستگاه ها به حفاظت از داده های شخصی وجود ندارد، بلکه به معنای آن است که همه نیازها را پاسخ نمی دهد. تک تک این مواد قانونی می تواند منجر به محکومیت هر فرد حقیقی و حقوقی شود که در محافظت از داده ها سهل انگاری کرده است.

همچنین مرکز ماهر در بیانیه ای در رابطه با فرایند افشا داده های سازمان ها و کسب وکارها در فضای مجازی، با بیان این نکته که ارتقا هر سیستمی، از جمله امنیت و حفاظت از داده های شهفرایندان نیازمند دریافت بازخوردها و تصحیح آن سیستم است، گفت: مطابق بند 5-1 نظام ملی مقابله با حوادث فضای مجازی کشور: مسوولیت پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی هر دستگاه، بر عهده بالاترین مقام آن دستگاه خواهد بود. به این ترتیب مسوولیت اصلی در پاسخ به سوالات امنیت بانک های داده و اطلاعات، در وهله اول بر عهده بالاترین مسوول دستگاه است.

اما در جدیدترین قسمت از سریال لو رفتن اطلاعات کاربران، شنیده ها حاکی از نشت 5.5 میلیون اطلاعات مشترک اپراتور رایتل است. ظاهرا این اطلاعات که با هک شدن دیتابیس رایتل در اختیار قرار گرفته، شامل اسم، کد ملی، شماره تلفن، آدرس و کد پستی مشترکان می شود و در اینترنت برای فروش قرار گرفته است.

البته تجربه حوادث مشابه نشان داده که اگر پایگاه اطلاعات کسب وکاری فاش شود، معمولا کارش به دادگاه نمی رسد، به همین دلیل هم این شرکت ها ترجیح می دهند اتفاقات مشمول گذر زمان شود و مردم هم به جای مطالبه گری، اتفاق را به دست فراموشی بسپارند، اما باید دید سریال نشت اطلاعات کاربران که از ابتدای سال جاری پررنگ شده، کی متوقف می شود و یا اینکه با رعایت نکردن نکات امنیتی و نادیده دریافت اهمیت موضوع حفاظت از داده های شخصی، این فرایند همچنان ادامه دارد.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 794

به "نوبت لو رفتن اطلاعات رایتل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوبت لو رفتن اطلاعات رایتل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید