همتی: وام یک میلیونی یارانه بگیران شرعی است

به گزارش هدا بلاگ، همتی با بیان اینکه وام یک میلیونی یارانه بگیران شرعی است، گفت: پیشنهاد دادیم نرخ سود کم شود تا مردم خرج کالا های ضروری کنند.

همتی: وام یک میلیونی یارانه بگیران شرعی است

عبدالناصر همتی در گفت وگوی ویژه خبری به تشریح برنامه های حمایتی نظام بانکی برای کنترل آثار مالی کرونا و سایر مباحث پولی و ارزی پرداخت و گفت: سود بانکی الان 18 درصد است، ولی خدمت رئیس جمهور و ستاد مالی پیشنهاد دادم که برای حمایت از بنگاه های مالی و تقویت طرف تقاضا باید به مردم وام بدهیم؛ ولی 18 درصد زیاد بود و نمی توانستیم. بانک مرکزی پیشنهاد داد در این شرایط که سیستم بانکی مشکل دارد و نمی تواند نرخ را کم کند بخشی از ذخایر بانک مرکزی معادل 25 هزار میلیارد تومان آزاد شود.

این 25 هزار میلیارد تومان با 50 هزار میلیارد تومان سیستم بانکی تلفیق شد و نرخ 12 درصد بحساب آمد؛ بنابراین کاهش نرخ سود وام یک میلیونی به خاطر کمک بانک مرکزی با استفاده از ذخایر قانونی بود.

همتی درباره مشکل شرعی وام یک میلیونی گفت: قرار بود براساس مرابحه عام باشد که مشکل شرعی نداشت برخی این موضوع را با سوال اشتباه مطرح کرده بودند که مراجع هم نظرشان را گفتند.

وی بار مالی تقبل نرخ سود وام یک میلیونی از سوی دولت را 2 هزار میلیارد تومان گفت و گفت: از طرف دیگر بانک مرکزی امروز پیشنهاد افزایش مدت بازپرداخت به 30 ماه را داد که مورد تصویب دولت نیز قرار گرفت. قسط این تسهیلات نیز ماهانه 35 هزار تومان است.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن بیان عذرخواهی می کنم از مردم که بیشتر از این نمی توانیم کمک کنیم اگر دست مان باز بود بیشتر کمک می کردیم افزود: این وام دیگر نیاز به ثبت نام در سایت ندارد، وزارت رفاه به تمام افرادی که یارانه می گیرند، پیامک می دهد که اگر مایل به دریافت هستید، از طریق پیامک اعلام کنید. به آقای رئیس جمهور هم قول دادیم که قبل از ماه رمضان این را عملیاتی کنیم؛ تمامی سرپرستان خانوار قبل از ماه رمضان این وام را دریافت خواهند کرد.

وی درباره وام یک تا دو میلیونی با سود 4 درصد به 4 میلیون قشر نیازمند که از سوی وزارت رفاه شناسایی می شود، گفت: خانوار های تک نفره یک میلیون؛ دو و سه نفره یک و نیم میلیون و بالای سه نفر نیز 2 میلیون تومان می گیرند.

همتی درباره بخشنامه تسهیلات تولید توضیح داد: این تسهیلات به ازای هر کارگری که تعدیل نشده باشد، پرداخت می شود که سود آن نیز 12 درصد است؛ این تسهیلات نیز تا خاتمه اردیبهشت پرداخت خواهد شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم درباره چک های برگشتی نیز اینطور توضیح داد که ما نمی توانستیم به بانک ها بگوییم که چک ها را برگشت نزنید؛ تنها کاری که می توانستیم انجام دهیم کاهش آثار جانبی برگشت چک ها بوده است؛ افرادی که بهم چک داده اند در این ایام کرونا مراعات هم را بکنند.

وی درباره تنفس سه ماهه عدم محرومیت دارندگان چک های برگشتی از خدمات بانکی گفت: شب عید این بخشنامه ابلاغ شد و به تعطیلات نوروزی خورد، اما قبل از ان به مدیران بانک ها ابلاغ کرده بودیم؛ گفته بودیم تا 3 ماه محروم نمی شوند و اگر فردی 31 اردیبهشت هم چک ش برگشت بخورد تا سه ماه از خدمات بانکی محروم نمی شود.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه ذخایر بسیار زیادی داریم که بخاطر تحریم ها نمی توانیم از آن بهره مند شویم، ادامه داد: ما با یک میلیارد دو میلیاردی که از برخی نهاد ها وام می گیریم که نمی توانیم کشور را اداره کنیم؛ ولی از هرجایی که بتوانیم منابع بدست بیاوریم استفاده می کنیم. بخشنامه ای دیروز به بانک ها کردیم و خواستیم که سایر اولویت های تسهیلاتی را کنار بگذارند و منابع خود را تجهیز کنند که طرح های حمایتی را سریعتر انجام دهیم.

وی درباره اثر تورمی تسهیلات 75 هزار میلیارد تومانی طرح حمایتی کرونا گفت: برنامه هایی داریم برای کنترل نقدینگی که فعلاً اعلام آن ها نیاز نیست؛ صادرات از خرداد و تیر دوباره راه می افتد و این مسائل کمتر می شود.

کهن پارس: کهن پارس | مجله همه پارسی زبان های دنیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 443

به "همتی: وام یک میلیونی یارانه بگیران شرعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همتی: وام یک میلیونی یارانه بگیران شرعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید