چه کسانی به حج می فرایند؟

به گزارش هدا بلاگ، این وزارتخانه اعلام نموده که از بین شهروندان سعودی تنها نیروهای بهداشتی و انتظامی که پس از ابتلا به ویروس کرونا بهبودی خود را بازیافته اند در حج حضور دارند. انتخاب این افراد هم بر اساس بانک داده های بهبود یافتگان ویروس کرونا و با هدف قدردانی از فداکاری های آن ها است.

چه کسانی به حج می فرایند؟

عربستان پس از تصمیم به لغو حج برای مسلمانان دنیا و برگزاری این مراسم به شکل محدود، شرایط حضور در حج را خاطرنشان کرد.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری های وابسته به دولت عربستان از مشخص معیارهای بهداشتی تازه ای در ارتباط با حج خبر داده اند. وزارت حج و عمره این کشور که قبلا اعلام نموده بود مراسم حج را با حضور دست کم 10 هزار نفر از خارجی های مقیم عربستان و شماری از ساکنان این کشور برگزار خواهد نمود، اینک خبر داده که به دستور خادم حرمین شریفین (پادشاه عربستان)، شرکت نمایندگان در مراسم حج، ترکیبی از 70 درصد شهروندان خارجی مقیم این کشور و 30 درصد شهروندان سعودی خواهند بود.

این وزارتخانه اعلام نموده که از بین شهروندان سعودی تنها نیروهای بهداشتی و انتظامی که پس از ابتلا به ویروس کرونا بهبودی خود را بازیافته اند در حج حضور دارند. انتخاب این افراد هم بر اساس بانک داده های بهبود یافتگان ویروس کرونا و با هدف قدردانی از فداکاری های آن ها است.

خبرگزاری واس (وابسته به دولت عربستان) به نقل از وزارت حج و عمره نیز گزارش نموده است: انتخاب افراد مقیم در عربستان برای ادای مناسک حج از بین افراد 20 تا 50 سال صورت می گیرد که هیچ بیماری مزمن و زمینه ای نداشته باشند و با انجام تست کرونا، ابتلای آن ها به این ویروس تایید نشود. این افراد پیش از این نباید به حج رفته باشند و متعهد شوند قبل و بعد از مناسک حج، دوره قرنطینه را بگذرانند.

وزارت حج و عمره عربستان گفته می خواهد این مراسم را با بالاترین استاندارد بهداشتی و با تدابیر پیشگیرانه برگزار کند. این کشور پروتکل های بهداشتی و ایمنی جدیدی را برای حج تدوین نموده که بر اساس آن، لمس کعبه در طول مراسم حج سال جاری ممنوع خواهد بود و در طول طواف و نماز جماعت، زائران موظف به رعایت فاصله حداقلی یک و نیم متری از یکدیگر خواهند بود. همچنین حضور در منا، مشعرالحرام و عرفات فقط با دریافت مجوز امکان پذیر خواهد بود و استفاده از ماسک برای زائران و کارکنان اجباری است.

سازمان دنیای بهداشت از تصمیم عربستان سعودی برای کاهش قابل توجه شمار زائران حج سال جاری حمایت نموده است. رییس سازمان دنیای بهداشت گفته: این تصمیم یکی از نمونه تصمیماتی دشواری است که تمامی کشورها باید برای در اولویت قرار دادن سلامتی مردم اتخاذ نمایند.

هرچند که ایران یکی از منتقدان اصلی این تصمیم عربستان به شمار می آید و مدیریت سعودی ها را در برگزاری حج زیر سوال برده است. اعتقاد سازمان حج و بعثه ایران بر این است که عربستان می توانست با همفکری سایر کشورها و تعریف پروتکل های بهداشتی و مدیریت زائران، حج را به شکلی محدود برای درصدی از مسلمانان همه کشورها برگزار کند.

ایران آماده بود سال جاری با درصدی از 87 هزار و 550 زائری که در نوبت این سفر بودند، در مراسم حج شرکت کند.

آژانس دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: hodablog.ir شناسه مطلب: 1082

به "چه کسانی به حج می فرایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی به حج می فرایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید